Kediler ile ilgili iyi veya kötü o kadar çok şey söylenir ki... Bir çoğumuzun korktuğu, bir çoğumuzun çekindiği, bir çoklarının nefret ettiği, bir çoğumuzun hayatının bir parçası...
Hepsinden önce kedi, tüm insanlar gibi yaşama hakkı olan bir "canlı"..
Kedi duyarlıdır. Başına buyruktur. Tüy yumağıdır. Sevgi doludur. Üzülür, gülümser, ağlar...
Bir çok kişi kedinin başına buyrukluğunu, asiliğini nankörlük olarak değerlendirir. Bir çok kişi de kedinin bu özellikleri için onu hayatının bir parçası yapar. Kedi, her şeyden önce evde bakılması en kolay petlerden birisidir. Önemli olan hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmaktır. Kedi temizdir. Hem de en temiz hayvandır. Bir çok insanın sandığının aksine kedi eve pislemez. Kedi tuvalet ihtiyacını kumda giderir. Yavru kediler bile bir kez tuvalet kabı gösterildikten sonra bir daha asla evinizin herhangi bir yerine pislemez. Pisliyorsa mutlaka hastadır ya da bir sorunu vardır.
Yapmanız gereken tek şey sabah ve akşam kum kabını temizlemektir. Kedi beslenmesi en kolay hayvandır. İsterseniz mamasını kendiniz hazırlarsınız, isterseniz hazır mama kullanırsınız. Sabah ve akşam yemesi gereken miktar kadar mama, günde iki kez de su kabına taze su koymanız yeterlidir. Beslenmesi için yapmanız gereken tek şey budur. Kedi oyuncudur, enerjiktir. Atlar zıplar. Özellikle yavruyken hareket eden her şeye tepki gösterir.
Yapmanız gereken tek şey oyun için ona günde 30 dakika ayırmanız, diğer zamanlarda da oynaması için bir kaç basit oyuncak vermenizdir. Tüy döker. Aşılarını yaptırırsanız, hiç dışarı bırakmazsanız döktüğü tüylerin size vereceği zarar kendi saçınızın verebileceği zarar kadardır. Hele bir de kaliteli bir mama kullanır, yeterli zaman ayırarak stresten uzak tutarsanız, tüy dökülmesini yarı yarıya azaltır, muhteşem görünüşlü bir kedi sahibi olursunuz. Koltuklarınızın üzerinde kedi tüyü görmek istemezseniz basit bir örtü ile bu işi çözersiniz. Kedi üzülür. İhmal ederseniz, onu terk ederseniz üzülür, yemek yemez, hastalanır, ağlar. Sizden istediği, sadece ilgidir.
Kedi sadıktır. Sanılanın aksine terk edip gitmez. Nankör değildir. Gittiyse ya ölmek üzeredir ya size küsmüştür ya da kısırlaştırılmadığı için iç güdülerini dinlemiştir. Gelebiliyorsa mutlaka gelir. Dönmemişse başına kötü bir şey gelmiştir. Öyle ki, sokağa atılan kediler evlerinin yolunu bulamasın diye bıyıkları kesilir. Her kedi duygularını açıkça göstermez her zaman. Ama sizi taparcasına sever. Tıpkı duygularını gösteremeyen insanlar gibidirler. Kucağa gelmez, size sıcak davranmaz belki her zaman. Ama an gelir sevgisini kuyruğu ile yüzünüzü okşayarak gösterir, an gelir gece yatağınıza girip elinizi patilerinin arasına alıp uyur, an gelir hastaysanız başınızda bekler, an gelir burnunuza burnuyla minik bir dokunuş yapar.
Kedi eğitilir.Yapmasını istemediğiniz bir davranışı yasaklarsınız, yapmaz. Ama ona bir alternatif sunmalısınız her zaman. Koltuğu tırmalamasını istemiyorsanız ona tırmalaması için bir oyuncak vermelisiniz. Siz yemek yerken masanıza çıkmasını istemiyorsanız tabağını her zaman sevdiği bir mamayla dolu tutmalısınız. Keskin bir “hayır” her zaman işe yarar. Kedinin sergilediği her davranışın bir sebebi vardır. Sinirli davranıyorsa memnun olmadığı şeyler var demektir ya da hastadır. Davranışlarının sebebini onu bir kaç gün gözleyerek çözmeniz pekala da mümkündür.
Kedi hisseder. Üzüntünüzü, sıkıntınızı, sinirlendiğiniz zamanları, yalnız kalmak istediğiniz anları hisseder. Onun da yalnız kalmak istediği anlarda, sizin onu anlamanızı bekler. Kedi konuşabilir bile. Eğer ona yeterince yakınsanız, sevginizi hissettirebiliyorsanız, akşam eve geldiğinizde size akşama kadar ne yaptığını kendi dilinde anlatır. Sizi saatlerce dinler.
Kedi kıskanır. Eşinizi, sevgilinizi, bilgisayarınızı, telefonunuzu, gazetenizi, uykunuzu kıskanır. Sizi onlarla paylaşmak istemez. Bunun için de türlü numaralara başvurur. Ya uyurken aranıza girip yatmaya çalışır ya başkasıyla aynı koltuğa oturmanızı engeller ya telefonda konuşurken kucağınıza atlar ya bilgisayarınızda çalışırken klavyenizin, monitörünüzün üstüne, bir şey okurken tam da okuduğunuz yere oturur ya uykunuzun en tatlı anında kendini sevdirmek ister.
Nedense onu sevmek istediğinizde o meşguldür, o kendini sevdirmek istediğinde siz meşgulsünüzdür. Bir süre sonra bakmışsınız ki hayatınızı onun yaşam şekline uydurmaya başlamışsınızdır ve hayatınızdan gayet memnunsunuzdur. Kısacası kedi sevgi yumağıdır bana göre. Kediyle yaşamak güzeldir. Kedi sahibi olmak güzeldir. Hayatı böyle bir dostla paylaşmak ayrıcalıktır. Dilerim ki her kedinin bir evi, her evin bir köpek dostu olsun...