Zürafa (Giraffa camelopardalis), zürafagiller (Giraffidae) familyasından bir Afrika memelisi. Dünyanın en uzun hayvanlarından biridir. Erkeklerinin boyu 4.4 ve 5.5 metre boyunda olup 1.5 ton ağırlığındadır. Bügüne kadar kayıt edilmiş en büyük zürafa 5.87 Mt. olup 2 ton ağırlığındadır.

Dişiler genellikle erkeklerine göre hafif ve daha kısa olurlar. Zürafalar, geyik ve ineklerle anılır ama farklı bir familyadandır. En yakın akrabası okapidir. Yaşam bölgesi ise Çad ve Güney Afrika'dır.

Camelopardalis türünden olup Bilimsel adı (Camelopard) Roma İmparatorluğundan gelmektedir.Onun bu adı Deve ve Leopar özelliklerinden gelmektedir.Camelopard ilk olarak, İngilizce sözcük olarak 14üncü yüzyılda gözükmüştür ve 19. Yüzyılda resmi olarak kullanılmıştır.Bir Kaç Avrupa dilinde bu şekil kayıtlara geçmiştir.Arapçada ise الزرافة diye yazılır ve zurapha diye okunur, Anlamı "Topluluk" (Hayvanlarda), veya sadece "Uzun". 16. yüzyıldan İngilizce'de kullanıldı

Erkek Zürafalar 15 - 17 feet uzunluğunda ve 1700, 4200 Lb ağırlığındadır.Dilleri boynuzumsu yapıya sahiptir. Dişiler ise 1 2 feet gibi yüksekliğe sahiptir ve erkeklere göre daha hafiftir(Bu kısımdaki ölçüler İngiliz ölçüsüdür).Her iki cinsinde boynuzları vardır,Dişilerin boynuzu daha kısadır. boynuzları kemikleşmiş kıkırdaktan oluşmuştur ve ossiconesden çağırıştırılır.Erkekler yaşnalandıkça kafasındaki boynuzlarıda Kalsiyumun etkisiyle onlarda gelişir.Zürafaların derilerinde onları kaplaya siyah noktalar bulunmakta,Karınları vucutlarında olmasına karşın ayrıktır.Bu noktalar zürafanın desenleridir.