Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Çarpma Sonrası Oluşan Morluk Nasıl Geçer?
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Çarpma Sonrası Oluşan Morluk Nasıl Geçer?

 1. #1

  Post Çarpma Sonrası Oluşan Morluk Nasıl Geçer?  Çarpma sonrası oluşan morluklar “hematom” diye adlandırılır. Çarpmanın şiddetiyle derinin altındaki kılcal damarların kopmasıyla kan birikintisi oluşur. Hematom sonucu bölge şişer, kızar ve morarma oluşur, ağrır. Kılcal damarlardaki Kanama devam ettiği sürece şişme devam eder.
  Hematom büyümesini 5-10 dk gibi bir sürede tamamlar ve böylelikle şişme de durur. Çarpma sonrasında yapılacak en uygun hareket moraran bölgeye soğuk uygulama yapmaktır. Bunun için buz torbası kullanabilirsiniz. Soğuk, hematomun büyümesini durdurup, ağrıyı azaltır, Yaklaşık 30 dk sonra ağrı tamamiyle kesilir. Fakat daha sonrasında bölge morarır. 6-7 gün sonra sarımsı – yeşilimsi bir renk alır, şiş gittikçe azalır ve bölgede toplanmış kan tam olarak vücut tarafından emilince ortadan kaybolur.
  Hematomun 1. günden sonraki tedavisinde lokal heparinli pomatlar kullanılabilir. Ancak bölgesel tedavi yapılmasa bile hematomlar ortalama 15 – 20 gün içinde iyileşirler. Parmak ve tırnak sıkışmasında da hematom oluşabilir. Yine bölgeyi soğutmak en doğru harekettir. Tırnak altında oluşan hematomların cerrahi yolla boşaltılması ağrıyı hemen durdurur, iyileşmeyi kolaylaştırır.

 2. #2
 3. #3

Benzer Konular

 1. Nasıl geçer ?
  By LSD_ in forum Zeka Soruları ve Bilmeceler
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 10-15-2010, 07:55 PM
 2. Bu Yıllar Nasıl Geçer
  By TWEETY in forum Şiirler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-03-2009, 08:06 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]