Ümran Baradan 4 Şubat 1945 sabahı İzmir de doğdu.Dedesi İsmail Hakkı Baradan şair, babası Ali Ulvi Baradan ise Klasik Türk Müziğine 1915 de Girit'ten, anne tarafı da Selanik'ten gelip İzmir'e yerleşmişlerdir.

İlkokulu Alsancak Gazi İlkokulunda, Orta okul ve liseyi İzmir Kız Lisasinde bitirdikten sonra Ankara Dil Tarih, Coğrafya Fakültesi ve akabinde Viyana Bildedenn Güzel Sanatlar Fakültesinde devletlerarası yetenekler bursu kazanarak okumuştur.Prof. Andrea Lehmann'ın en özen gösterdiği ve okul sonrası eserlerini hep izlediği bir talebesi idi.Sanatçı bundan sonra Amerikan hükümetince tıp kitaplarına tıp resimleri çizmek ve tıp ressamlığı üzerinde de eğitilmek üzere 1966-1968 yılında Amerikaya götürülmüştür.Kanser tedavisinde Radyoterapiyi bulan Prof. Dr. J.R Maxfield ile başbaşa iki sene bu gün ki "X-Işını ile tedavi" kitabının resimlerini çizmiştir.

Ümran Baradan'ın sanatsal çalışmaları,daha lisede tahsil görürken, yaz tatillerini hiç boşa geçirmemiş ya resim yaparak veya Menemende arkadaşlarının testi-çömlek atölyelerinde çamur deneyimlerini ilerleterek geçirmiştir.17 yaşında çok arzu etmesi üzerine ailesi tarafından Kütahya ya Çini öğrenmek üzere gitmiş ve sonraki yıllarda da kuvvetli dostluk kurduğu Çinicioğlu Ailesi ile kadim dost olmuşlardır.(Kütahya ya İznik'ten Çiniciliği getiren aile) Karanfil,Lale,Sümbül motiflerinin yaygın olduğu Klasik Türk Çinilerini ancak bordür olarak eserlerinde kullanılır.Eserlerinin özelliği resim gibi karolar üzerine ve sadece bir defa yaptığı panolarındaki renk harmonisi,kompozisyon ve tekniktir.

Sanatçı, seramik,heykel yapacak bir insanın önce iyi resim bilmesi gerektiğine inanır.Kendisinin 1964 de Ankara Fransız Kültürde 1965de Ankara Sanatseverler Galerisinde resim sergileri olmuştur.

Ümran Barada 1969 da İran Nakkaşlar Derneği şeref üyeliğine, 1970 de Dallas SMU üniversitesi eğitimcileri şeref üyeliğine, 1989 yılında Uluslar arası Sanatçılar Derneği Newyork başkanlığınca Şeref üyeliğine seçilmiştir.1994 yılında Uluslar arası Kadınlar Finlandiya başkanlığınca 20.Asrın Başarılı 100 kadını arasında Türkiye'den seçilmiştir.

2007 yılına kadar, dünyanın en saygın kuruluşu IWSA yani Uluslar arası Kadınlar Dayanışma Birliğinin Dünya Genel başkanlığını yapmıştır. 2007 Senesinde türüzk icabı Newyork'da yapılan genel kurul toplantısından sonra yerini İzlanda'dan Dr. Sonenson'a brıakmış ve Ümran Baradan 3 defa yaptığı Dünya Başkanlığı ile 1952 den bu yana en uzun Dünya Başkanlığı yapan hanım olmuştur.Horozlar
İzmir Kültür Sarayında 2m2'lik bir eserdir.
İzmir-Balçova Princess Oteli Hamamında Ümran Baradan'ın Klasik Çini Motifleri Hakimdir...Büyük Seramik Karelerin Birleşmesi ile Ortaya Çıkan Resimler Bütün Dünyada İlgi ile Karşılanmakta Olup, Bu Tarz Çalışmaların Tarihte İlki 600 Sene Önce İsfahan'daki Gülistan Sarayında Görülmüştür.


İZMİR Konak Mescid Çini Yenilenmesi
Kültür Sarayındaki Eseri


Balçova İZMİR Vilayeti Termal Tesisleri Antresindeki 3m2lik panodur.


Balıklı Taç Ümran Baradan özel desenidir.


Tabiatın Gizemi Çini Pano


Nilüfer tarlasında çocuklar. Bu eser Kültür Bakanlığı Konak çocuk müzesindedir. Ümran Baradan tarafından 2004 de Çin de yapılmıştır.


Vadideki çocuklar. Yağlı boya tablo İzmir Konak Çocuk Müzesindedir.


Sisde Kuşlar


Akdeniz de bir akşam üstüÖrdekci kız. Srilanka da çizilip Türkiyede yapılmış yağlı boya tablodur.


Ormanda Gün Batımı. İstanbul Vali Konağı'ndadır.


Balıklar toplantısı. Yağlı boya tablodur.


Çini Pano Kuşlar Vadisi.


2006 yılı sonunda Papanın Istanbul Ziyaretinde Ayasofya müzesinde Ümran Baradan’ın cini eseri önünde.


Bu eseri İzmir Konak Ümran Baradan çocuk müzesinde görebilirsiniz.