Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Auguste Rodin - Auguste Rodin Kimdir? - Auguste Rodin Hakkında
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Auguste Rodin - Auguste Rodin Kimdir? - Auguste Rodin Hakkında

 1. #1

  Standart Auguste Rodin - Auguste Rodin Kimdir? - Auguste Rodin Hakkında  François-Auguste Rodin, (1840 Paris - 24 Kasım, 1917) Fransız Heykeltraş.


  Hayatı 1848 yılında Rodin, Fréres de la Doctrinee Chrétienne adlı okula kabul edilir. 1850'de okulu bırakıp çizim yapmaya başlayan Rodin 1855'te Heykel çalışmalarına başlar. Yedi yıl sonra 25 yaşındakı kız kardeşi Maria’nın ölümü onu çok etkiler ve rahip adayı olmak üzere Péres du Trés Saint Sacrement’e kaydolur.
  1864'te Musée d’Histoire Naturelle’de heykeltraş Barye’nin kursuna katılır. Carrier-Belleuse ile dekoratif işler üzerine çalışmaya başlar. Terzi Rose Beuret ile tanışır ve ona işlerinde yardımcı olur. "Kırık Burunlu Adam" adlı çalışması salon tarafından reddedilir.
  Rodin ve Rose’un oğlu, Auguste-Eugéne Beuret 1866'da doğar. 1870 yılında Fransa ve Prusya arasında savaş başlaması ile Carrier-Belleuse sayesinde Belçika’ya gider ve orada Carrier-Belleuse ile beraber Belçika Borsası’nın dekorasyonu üzerinde çalışırlar. 1873 Antoine-Joseph van Rasbourg ile ortak olur. Carrier-Belleuse’un Paris’e dönmesiyle, ortak çalışmaları sona erer.
  Gezmek üzere 1876 yılında gittiği İtalya’da kalır. Floransa’da Michelangelo üzerine incelemeler yapar. Mağlup adı altında, Tunç’un Çağı (1877) adlı çalışmasını Cercle Artistique, Brüksel’de ve daha sonra Paris Salon’unda, 1870 savaşını anmak üzere sergiler. İnsan üzerinden birebir alçı yapmakla suçlanır, ancak meslektaşlarının verdiği ifadelerle temize çıkar.
  Fransız hükümeti, Tunç’un Çağı’nı satın alır (1880) ve Rodin’in tamamlaması 40 yıl süren, Cehennemin Kapıları’nı sipariş eder. 1887 yılında Rodin, Légion d’honneur tarafından şovalye ilan edilir.  vikipedi

 2. #2

  Standart

  Kariyeri  Düşünen adam heykeli, (1879–1889)


  1882 Yazar ve ressam arkadaşlarından oluşan bir büst heykel serisine başlayan heykeltraş bir yıl sonra Camille Claudel ile tanışır ve aralarında bir ilişki başlar. 1891 Balzac Anıt’ı sipariş edilir. Victor Hugo projesi reddedilir.1893 Société Nationale des Beaux-Arts Heykel Bölümü’nün Başkanı olur. 1895 Calias’in Sakinleri adlı çalışmasına başlar. Puvis de Chavanne cemiyetinin başkanı olur.
  1898 Balzac ve Öpücük adlı eserler Champ-de-Mars’deki Galérie des Machines’de sergilenir. Société des Gens de Lettres Balzac çalışmasını reddeder. 1900 Place de L’Alma’da Pavilion Rodin’i açar. Bu girişim çok başarılı olur ve sergilenen 150 yapıt ona uluslararası bir ün getirir. 1901 Venedik Bienali’nde ve Üçüncü Berlin Secession’da yer alır.
  1903 Légion d’honneur’un başına geçer. Isaodra Duncan Rodin için çıplak dans eder. Uluslararası Ressam, Heykeltraş ve Baskı Sanatçıları Derneği’nin başkanı olur. Berlin, Londra, Venedik ve New York’ta sergileri olur. Düşünen Adam adlı eseri 1906'da Panteon’un önüne yerleştirilir.
  1908 İngiltere Kralı Edward VII, Rodin’i ziyaret eder. New York’taki Metropolitan Müzesi, Rodin’in birçok eserini koleksiyonuna dahil eder. 1914'te Charles Maurice’in yardımıyla Fransa’nın Katedralleri adlı kitabı yayınlanır ve çok takdir toplar. Rodin 1916'da eserlerini Fransız hükümetine bağışlar, böylece etrafında olan ve mirasıyla ilgilenen kadınların ilgisinden de kurtulmuş olur.

 3. #3

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]