Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
gravür nedir ve çeşitleri
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Konu: gravür nedir ve çeşitleri

 1. #1

  Standart gravür nedir ve çeşitleri  Gravür genel anlamıyla kazıma yöntemi veya sanatı olarak tanımlanabilir. Yumuşak metal (bakır,çinko veya tahta) üzerine, tavlanmış çelik uçlu kalemlerle ve baskı mürekkebi kullanılarak çizilmiş desenin kağıt veya daha başka bir nesne üzerine aktarılmasıdır. Bu aktarım baskı yöntemiyle yapılır. Kendine özgü pek çok tekniği vardır. Sonuç bakımından diğer resim tekniklerinden tamamen farklıdır. Diğer tekniklerle resim bir sefere özgü olarak yapılır. Bir resmin aynısını yapmak hemen hemen imkansızdır. Gravürde ise çok sayıda çoğaltılabilir.

  Örneğin, metal levhanın üzeri lakla kaplanarak, lak tabakasının üzerine çizim yapılır. Levha asit içerisine konulur. Lak tabakasının çizili yerlerinden metale ulaşan asit, çizgiler boyunca metal üzerinde oyuklar meydana getirir, daha sonra yine özel bir kağıt üzerine tifduruk baskı tekniği ile aktarılır.
  Gravür sanatı estetiksel dehanın en zirve başarılarından biridir. Belki de bugünkü resim dilimizin kökeni, çizgi ile melodi yaratma diyebileceğimiz gravürün çıkış kaynağına dayanmaktadır. Resim sanatı için bir zenginlik ve derinlik süreci olan gravür, yaşamsal izdüşümün görüntüsel(çok boyutlu) konularının bir incelik ve yalınlık süzgecinden geçirilerek gizemli çağrışımlarla dolu ama, sağlam ve ölçülü biçimde anlatımıdır.
  Diyalektik mekan içindeki figür ve görüntüleri derinlikli çizgisel sanatsal yaratım süreci içine dengeli, düzenli ve matematiksel bir öz ile yerleştirmek gravür sanatının başlıca amacıdır.
  Gravür 15. yüzyılda başlayıp özellikle Albrecht Durer (1471-152 ile birlikte büyük ve soluklu yapıtlarını vermeye başladı. Sanat tarihi boyunca Albrecht Durer'e gelinceye kadar gravür sanatı asıl kimliğini bulamamıştır.
  Gravür sanatıyla adeta özdeşleşmiş dev sanatçı Albrecht Dürer'in gravürlerinde yaşamın ve insanın büyülü ve şiirli gerçek bir anlatımı vardır. Dürer, konularına giren insan figürlerini idealleştirmiştir. Pek az sanatçı gravürle insan yüzlerindeki incelikleri, içsel derinlikleri ve şiiri onun kadar anlatabilmiştir. Bu büyük usta, klasik sanatın bilinen çizgisini aşarak gözümüzün önüne insan gerçeğini ilk kez boyutlu biçimde çırılçıplak koyabilmiştir.  Sanatçı : Marius Martinescu


  Sanatçı : Marius Martinescu


  Sanatçı : Marius Martinescu


  Sanatçı : Marius Martinescu


  Sanatçı : Elena Negoita


  Sanatçı : Marius Martinescu

  .

 2. #2

 3. #3
 4. #4

 5. #5

  Standart

  slmmmm benyeni katıldımda bilmiyorum anlatırmısın

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 39
  Bölüm Listesi: 11-02-2009, 09:12 PM
 2. Gravür-Ağaçbaskı M.Aslıer
  By SuyunGizemi in forum Güzel Sanatlar Bölümü
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-20-2007, 03:31 PM
 3. Yaprak Üstü Hat nedir ve çeşitleri
  By SuyunGizemi in forum Güzel Sanatlar Bölümü
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-19-2007, 11:21 PM
 4. Küfür Nedir?çeşitleri Nelerdir?
  By ABYSS in forum Dini Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-11-2007, 12:39 PM
 5. Gravür
  By ABYSS in forum Türk Kültürü
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-26-2006, 06:51 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]