Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)
ADANA, Ankara, Mersin, Muğla ve Kırklareli’de tuzağa düşürdükleri genç kızları, çıplak fotoğraf ve görüntülerini çekerek fuhuşa zorladığı, uyuşturucu satıp, çek-senet tahsilatı ve tefecilik yaptığı iddia edilen 3’ü kadın 40 kişi, ‘Kırk Haramiler’ adı verilen operasyon ile yakalandı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, son 1 yıl içinde 21 kişinin şikayeti üzerine ağına düşürdükleri kızları fuhuşa zorladığı iddia edilen, liderliğini 46 yaşındaki Mahmut Kartal’ın yaptığı çeteyi takibe aldı. Çete üyelerinin kandırdıkları genç kızlarla bir süre flört ettikten sonra fuhuşa zorladığı, kabul etmemesi durumunda çıplak fotoğraf ve görüntülerini çekerek bunları internette yaymakla tehdit ettiği belirlendi. Ayrıca çetenin farklı iş kollarında çalıştığı belirlendi.

Mahmut Kartal liderliğinde organize olduğu iddia edilen çetenin çek senet tahsilatı, tefecilik, fuhuş, haraç alma işlerini yaptığı iddia edildi. Çeteyi 9 ay boyunca takip eden KOM ekipleri, geçen çarşamba günü 5 ayrı kentte 52 adrese operasyon düzenledi. Çete lideri Mahmut Kartal sevgilisi 20 yaşındaki Sergü G. ile birlikte Ankara’da, diğer şüpheli 38 kişi ise Adana, Mersin, Muğla ve Kırklareli’nde yakalandı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda 7 ruhsatsız tabanca, çok sayıda mermi, 8 kilo esrar, 13 gram kokain, 2 balta, farklı kadın ve erkeklerin gizli çekilmiş aaaaagrafik görüntülerinin bulunduğu kasetler ve 37 bin 500 TL’lik bir senet ele geçti. Şüpheliler suçlamaları kabul etmezken, çete üyelerinin fuhuş yaptırdıkları kadınlara yaşları ve güzelliklerine göre belirledikleri günlük para istedikleri, bu parayı vermeyen kadınlara işkence yaptığı iddia edildi.

1 KİŞİ İNTİHAR ETTİ Çetenin elinde işkence gören kadınlardan Duygu lakaplı M.D. adlı telekızın istenilen günlük parayı götürmediği için yediği dayaklardan bıkıp, 15 Nisan 2010’da intihar ettiği iddia edildi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Adana Vali Vekili Fikret Deniz’le görüştükten sonra, vali yardımcılarının odalarının bulunduğu katta kendini yakarak ağır yaralanan Bahadır Barkay da eşi ve kızının Mahmut Kartal’ın elinde olduğunu ve fuhuş yaptırıldığını iddia etmişti.

Sorguları tamamlanan şüpheliler bugün geniş güvenlik önlemi altında, ‘Çıkar amaçlı örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘Örgüte üye olmak’, ‘Örgüt adına bilerek ve isteyerek görev üstlenmek’, ‘Zorla fuhuş yaptırmak’, ‘Fuhuş için yer temin etmek’, ‘Tehditle haksız kazanç sağlamak’ ve ‘Ruhsatsız silah taşımak’ suçlamaları ile adliyeye sevk edildi.