Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu

Konu: Ünlü Fotoğrafçılar.

 1. #1

  Standart Ünlü Fotoğrafçılar.  Şemsi Güner, fotoğraf sanatçısı.
  Yıllarca Türkiyede ve dünyada çekmiş olduğu fotoğraflar ile geniş bir fotoğraf arşivi oluşturmuştur. İlk kişisel sergisini 1985'te “Anadolu Uygarlıkları” adı ile İstanbul'da açtı. Bunu, 1987'de “Sihirli Türkiye”, 1988'de “Öyküler”, 1991'de “İspanya'da Sinan”; 1995 yılında Kopenhag, Aarhus, Aalborg Huset'de “Sivil Mimari Örnekleri” adlı sergileri izledi. “Topkapı Sarayı”, “Dünya Mirasında Anadolu”, “Türk Evleri”, “Anadolu'da Kral Yolları”, “Karadeniz”, “Geleneksel Türk Sanatları”, “Topkapı Sarayı”, “Türk Evleri” adlı kitapları yayımlandı.1993'te “Pamukkale” adlı afişi ile, İtalya'nın Catania kentinde dünya birincisi oldu. Yurtiçinde ve dışında yayınlanan pek çok dergide fotoğrafları yer aldı. Doğa konulu fotoğraflara, yaratıcı fantezi öğesini katan çalışmalarıyla tanınıyor

 2. #2

  Standart

  Tamer Hartevioğlu,
  Türk fotoğraf sanatçısı.
  1972'de Edirne'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde fotoğrafçılık eğitimi aldı.

  ATV, Show TV’deki çeşitli TV program ve dizilerinde basın ve fotoğraf danışmanlığı yaptı. 1995’de serbest reklam fotoğrafçılığına başladı, çeşitli ulusal ve uluslararası markaların tanıtım çalışmalarında görev aldı.
  1997’de profesyonel sualtı eğitmenliği yapmaya başladı. Sualtı inşaat ve arkeolojik kazı çalışmalarının film ve fotoğraf çekimlerini gerçekleştirdi. Kuzey Ege Dalış Okulunu’nun kuran ekibin arasında yer aldı. Profesyonel çalışmalarının yanı sıra 2000-2003 yılları arasında Özel Mef Okulları'nda fotoğraf eğitmenliği yaptı.
  Çeşitli karma sergilere katılan sanatçı, ilk kişisel sergisi olan “Turkey: A Symphony in C Minor”ı Eylül 2003’te Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda açtı. Ocak 2004’te Kıbrıslı fotoğraf sanatçısı Christina Drakos ile birlikte Conrad Sanat Galerisi’nde “İki Ülke, İki Fotoğrafçı, Bir Sergi” isimli sergiye ev sahipliği yaptı.
  Selin Atasoy Hartevioğlu ile birlikte projesini geliştirip, çekimlerini iki sene boyunca yürüttüğü 360 derecelik panoramik Paris fotoğraflarında oluşan "panoramik bir rüya: paris" sergisi ilk defa 5 Aralık 2006-13 Ocak 2007 tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde, 17-24 Şubat 2007 tarihleri arasında İzmir Fransız Kültür Mekezi'nde, 7-24 Mart 2007 tarihleri arasında ise Ankara Milli Kütüphanesi Sergi Salonu'nda sanatseverlerle buluşmuştur. Boyutları kimi zaman üç metreyi bulan dev fotoğraflar özel olarak tuval üzerine basılmıştır. Sergi, 15 Nisan 2007'de kapılarını bu sefer de Gaziantep'te acacaktır. Selin ve Tamer'in panoramik İstanbul projesi ile ilgili çekimleri ise halen devam etmektedir.
  Değişik ulusal ve uluslararası ödülleri bulunan Tamer Hartevioğlu, bugün çalışmalarına 2002’de kurduğu STUDIO isimli prodüksiyon şirketinde devam etmektedir.
  Tamer Hartevioğlu evli ve Kuzey isminde bir erkek çocuk babasıdır

 3. #3

  Standart

  Mehmet Duru

  1964 yılında İstanbul’da doğdu. Yaşamına Didem (eşi) 1995, Selin (kızı) 2002 yıllarında katıldılar. Robert Kolej’in ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Bilkent Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans programlarından mezun oldu. Mesleki kariyerini pazarlama ve reklam alanında yürüttü. Çeşitli reklam ajanslarında (Saatchi&Saatchi ve Penajans/D’arcy) üst düzey yöneticilik yaptı. Ardından Yapı Kredi Bankası Reklam ve Halkla İlişkiler’den sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini 2005 yılına kadar sürdürdü. Şu anda serbest çalışıyor. Yaşamını daha fazla fotoğrafla doldurmakta. Dora Günel, Haluk Çobanoğlu, Merih Akoğul, Orhan Cem Çetin ve Nikos Economopulos gibi fotoğrafçıların çeşitli fotoğraf eğitimlerine ve atölyelerine katıldı. Birçok kez dia gösterileri yaptı, karma sergilere katıldı. Çalışmaları çeşitli dergilerde yayınlandı. 1999 yılında İstanbul vapurlarında başladığı siyah beyaz yolculuğunu kesintisiz olarak devam ettiriyor. İstanbul'un Orta Yeri isimli ilk fotoğraf albümünü 2006'da yayınladı. İlk kişisel sergisini 2006 yılında İstanbul Çağla Cabaoğlu Art Gallery’de açtı.

 4. #4

  Standart

  Haluk Çobanoğlu

  Haber fotoğrafçısı. 1957 Kilimli doğumlu. 1992’den beri haber ve belgesel fotoğraflar üretiyor. 1996-1998 yıllarında New York International Center of Photography (ICP) ve Black Star haber ajansında çalıştı. 1994-1996 yıllarında, güvercin yetiştirme geleneğini konu alan “Kuşbazlar” ile 1997-1998 yıllarında “Yeraltında Bir Dünya Şehri; New York Metrosu” belgesel fotoğraf projelerini gerçekleştirdi. “Haber ve Belgesel Fotoğrafçılığı” üzerine dersler verdi. National Geographic Türkiye fotoğraf editörlüğü yaptı. Bugün serbest fotografçı olarak yaşamını sürdürüyor

 5. #5

  Standart

  Gökşin Sipahioğlu

  28 Aralık 1926'da İzmir'de doğan Sipahioğlu, İstanbul'da Saint Joseph Fransız Lisesi’nde okudu. Sonradan Efes Pilsen basketbol takımına dönüşecek olan Kadıköy Spor Kulübü'nün kurucusu ve oyuncusu oldu. İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik eğitimi aldı.
  Gazeteciliğe İstanbul Ekspress gazetesinde spor yazarı olarak başladı. Sait Ceylan takma adıyla yazdığı yazılar dikkat çekti ve kısa sürede gazetenin yazı işleri müdürü oldu.
  1955’te, İstanbul Ekspress'in yazı işleri müdürlüğünü yaptığı sırada yayımladığı "Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evini bombaladılar" haberinden ötürü 6-7 Eylül Olaylarının ortaya çıkmasını planlamakla suçlanmıştır.
  1956’da İsrail-Mısır Savaşı’nda Sina Çölü’nde çektiği yaralı Mısır askerleri fotoğrafaları, ilk büyük haberi oldu.
  1957’de Yeni Gazete adlı gazeteyi yayımlayarak gezeteciliği sürdürdü. Annesinin Nişantaşı’daki evini ipotekleyerek yayımladığı bu gazetede Çetin Altan ve Aziz Nesin’in ilk yazıları yayımlandı.
  Bir süre Vatan Gazetesi’nde genel yayın yönetmenliği yaptı. Bu sırada kurduğu erken baskı sistemi, Türk gazeteciliğine yaptığı önemli katkılardan birisidir.
  Sipahioğlu, Vatan Gazetesi’ndeki görevinden sonra serbest muhabir olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde hiç bir Batılı gazetecinin giremediği Arnavutluk’a gitti. Tiran’da yaptığı pek çok çalışma, batılı gazetelere manşet oldu. 1961 yılında ise patlak veren füze krizi nedeniyle giriş-çıkışların yasaklandığı Küba’ya gemici pasaportu ile girdi. Çektiği fotoğraflar, tüm dünyada pek çok gazetede manşet oldu ve ona büyük ün getirdi. Aynı yıl Hürriyet Gazetesi için çalışmaya başladı; dört yıl içinde :-):-):-):-)en ülkede röportajlar yaptı. Kültür Devrimi öncesinde Çin’e vize alan ilk Türk gazeteci oldu.
  1966'da Erol Simavi’nin teklifini kabul ederek Hürriyet Gazetesi'nin Paris büro şefi olarak Fransa'ya gitti. 1967’de Fransa yönetimine karşı ayaklanan Cibuti’de başkaldıranlara ateş eden Fransız jandarmaları, 1968’de Paris’teki öğrenci olaylarını fotoğrafladı. Bu fotoğraflar Jean Bertolino'nun Les Trublions kitabında yayınlandı.
  1969 yılında Gama Ajansı ile çalışmaya başlayan Sipahioğlu, Doğu Bloku ülkelerinin liderlerinin katılacağı Bratislava Konferansı’na gitme isteği ajans tarafından reddedilince kendi imkanları ile Çekoslovakya’ya gitti ve iki hafta sonra ülke, Varşova Paktı ülkeleri tarafından işgal edildi. Bu olay, kendi röportajlarını dağtıma amacıyla SIPA Press’i kurma düşüncesini doğurmuştur.
  Sipahioğlu, SIPA Press’i daha sonra eşi olacak olan Amerikalı gazeteci Phyllis Springer ve Cumhuriyet gazetesinin Atina muhabiri Kosta Daponte ile birlikte gayri resmi olarak 1969’da kurdu. Foto muhabirlerini olayların öncesinde olay çıkacak bölgelere yönlendirmede çok usta idi. Bu sayede SIPA Pres bir marka haline geldi ve bünyesinde dünyanın en zengin fotoğraf arşivlerinden birisin oluşturdu.
  1973 yılında resmi olarak kurulan SİPA, binlerce fotoğrafçı ile çalışmalarını sürdürdü ancak teknolojik gelişmelere ayak uyduramadı. Sipahioğlu, gelen astronomik teklifleri uzun süre geri çevirdiyse de maddi sıkıntılar nedeniyle ajansı 2001 yılında Fransız medya grubu Sud Communication'a sattı. Halen Fransa’da yaşamaktadır.

 6. #6

  Standart

  Erkan Aktaş

  Erkan Aktaş, (d. 1966) Şair, hekim ve fotoğraf sanatçısı.
  Liseyi AFS bursuyla gittiği ABD'de bitirdi. Türkiye'ye dönüşünde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ne girdi. Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yaptı.
  1980'lerden beri şiir yazan Erkan Aktaş'ın ilk şiirleri 1990'lı yıllarda çeşitli dergilerde yayınlandı. 1999'da "Giriş katı" ve 2001'de "Yağ ya da mur" adlı şiir kitapları İthaki Yayınları tarafından yayımlandı. Şiirlerinde nihilist esintilerin yanında sözcüklerin eyleştiği sarkastik anlatım da göze çarpmakta. Hepimizin pek ciddiye alıp bocaladığı hayat deneyimini "yaşam: sonsuz bir uykunun, ışıltılı minik rüyası" olarak yorumlamakta.
  Uzak doğudan Afrika'ya dek uzanan coğrafyada çektiği fotoğrafları "Katmandu'dan Delhi'ye fotoğrafik bir yolculuk" adlı dia sununları aracılığıyla paylaştı. Ayrıca çeşitli karma sergilere katıldı. Fotoğrafın, üzerinde tepindiğimiz dünyayı gezerken daha detaylı dolaşmak, daha iyi anlamak ve içselleştirmek için bir bahane olduğunu düşünen Erkan Aktaş, tüm sanat uğraşlarını aynı ağacın farklı sezgisel dalları olarak görmekte

 7. #7

  Standart

  Rahmizâde Bâhâeddin Bediz
  Rahmizade Bâhâeddin (Soyadı Kanunu sonrasında Bahaettin Rahmi Bediz) fotoğraf tarihçilerinin pek çoğuna göre ilk Türk Müslüman fotoğrafçıdır. Çektiği fotoğrafların, özellikle portrelerin, dönemi için belge oluşturan nitelikleri ve kalitelerinin sanatsal derinliği de göz önüne alındığında, Türkiye'de fotoğrafçılık sanatının da öncüleri arasındadır. Fotoğrafları günümüzde, sadece Türkiye'de değil, Girit'te de çağına ait referanslar olarak değerlendirilmektedir [1].
  Varlıklı bir Girit Türk ailesinin çocuğu olarak 19 Haziran 1875'de İstanbul'da doğmuştur. Orta öğrenimini memleketi Hanya'da yapmış, 1886'da mezun olduktan sonra Galatasaray Lisesi'ne (o dönemde Mekteb-i Sultan&#238 girerek 1895'de de buradan mezuniyetini almıştır. Ertesi yıl Girit'e dönmüş, ve 1910 yılına kadar Hanya'da önce kitapçılık ve kırtasiyecilik yapmış, sonra da yine Hanyalı olan Salih Zeki Salihzade ile neredeyse eşzamanlı olarak fotoğrafçılığa başlamıştır. 1910-1915 arasında İzmir'de mesleğini sürdürdükten sonra İstanbul'a yerleşmiş ve ismini Resneli Niyazi'ye olan hayranlığından dolayı verdiği Resna Fotoğrafhanesini açmıştır.
  Türk fotoğrafçılık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen Resne Fotoğrafhanesi, tamamı gayrimüslim olan Pera Caddesi (Beyoğlu) fotoğrafçıları ile yanyana değil, tarihi yarımada tarafında Babıali Caddesi, numara 15'de (daha sonra 59 numara) kurulmuş ve onlarla bu adresten rekabet etmiştir. Rahmizade Bahaeddin bu stüdyonun ardından Üsküdar ve Bahçekapı'da da birer şube açmış, kısa zamanda büyük üne kavuşmuştur. Hem Resne Fotoğrafhanesi döneminde hem de öncesinde ve sonrasında, genç fotoğrafçılık ustalarının yetiştirilmesinde de büyük rol oynamıştır (Prevezeli Mustafa Neşet, yine Giritli olan Kandiyeli Hamza Rüstem, Şinasi Barutçu gibi).
  Bahaeddin Bediz, 1935'de Ankara'ya taşınarak "Otopus" fotoğraf stüdyosunu açmış, 1937'de Türk Tarih Kurumu fotoğraf departmanının yöneticiliğine tayin edilmiştir. 1951'de İstanbul'da vefat etmiştir.

 8. #8

  Standart

  Ali Arif Ersen

  Ali Arif Ersen (d. 1958, İstanbul), Türk ressam ve fotoğraf sanatçısı.
  Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin resim ve gravür atölyelerinden mezun oldu. Resim ve fotoğraf çalışmaları, yurtiçinde ve yurtdışında gerek bireysel gerek toplu sergilerde yer aldı. Ersen'in resim ve fotoğraf tekniklerinin karışımdan oluşan biçem anlayışı ABD'deki, Arjantindeki ve Kuba'daki çalışmalarının örneklerini kapsayan fotoğraf albümünde yayımlanmıştır; "Tres Americas". Tomris Uyar'ın "güzel yazı defteri" adlı uzun öyküsünün özel resimleri de sanatçı tarafından hazırlanmıştır.

 9. #9

  Standart

  Agnes Varda

  Ailesi Anadolu’dan göçmüş Yunanlı baba ve Fransız anneden Brüksel’de doğdu. Çocukluğunun ilk yıllarını Belçika'da geçirdikten sonra önce Sete'ye, daha sonra da Paris'e gitti. Jean Vilar yönetimindeki Théâtre national populaire ’de çalışmaya ve fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Daha sonra evleneceği yönetmen Jacques Demy ile tanıştı.
  1954'te Alain Resnais’nin La Pointe Courte filminde Philippe Noiret ile çalıştı. Varda daha sonra San Francisco'ya giderek babasının kuzeni Jean Varda üzerine yarı gerçeküstü bir belgesel hazırladı: Uncle Yanko.
  1961’de ikinci uzun metrajlı filmi olan ve ölümcül hastalığı olan bir şarkıcının iki saatini anlatan Cléo de 5 à 7 (5’ten 7’ye Cleo ) çekti. 60’lı yıllar boyunca, Yeni Dalga içinde değerlendirilen sayısız film yaptı.
  1968 - 70 yıllarında Los Angeles’ta hollywoodvari bir hippi filmi olan Lions Love ’ı çekti. Daha sonra, 'feminist ve iyimser' bir film çekmek üzere Fransa'ya döndü: L'une chante, l'autre pas (Biri şarkı söylüyor, diğerleri değil). Tekrar döndüğü Los Angeles’ta 1979-81 yılları arasında iki belgesel film hazırladı: Mur murs ve Documenteur.
  1985’te genç oyuncu Sandrine Bonnaire’in rol aldığı Sans toit ni loi filmiyle Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü aldı.
  Eşi Jacques Demy’nin 1990'da ölümünden sonra anısına üç film yaptı: Bir kurgu olan Jacquot de Nantes (Nantlı Jacquot) ve iki belgesel; Les demoiselles ont eu 25 ans ve L'univers de Jacques Demy.
  1999’da çektiği belgesel les Glaneurs et la glaneuse (Toplayıcılar) kariyerinin önemli filmlerinden biri oldu. Bir dijital kamera ile toplayıcılık kavramının çevresinde yaptığı geniş tur, onun duyarlı ve sorumlu kimliğini açığa çıkartıyordu. Film hem eleştirmenler hem de seyirci tarafından beğenildi. İki yıl sonra filmin devamı geldi: İki Yıl sonra.
  2002 yılında, Fransız Akademisi'nin René Clair ödülünü kazandı.
  2005’te Cannes Film Festivalinde uzun metraj yarışma jürisinde yer aldı
  Jacques Demy ile evliliğinden olan oğlu Mathieu Demy Fransız sinemasının genç oyuncularındandır

 10. #10

  Standart

  Spencer Tunick


  Spencer Tunick (1 Ocak 1967, Middletown, New York) ABD'li fotoğraf sanatçısı.
  Çok sayıda nü ile gerçekleştirdiği sanatsal fotoğraflarla tanınır. Kişi sayısının fazlalığı nedeniyle fotoğraflarında çıplak bedenler tek tek algılanmaz, soyut bir desene, doku fotoğrafına dönüşür. Tunick, fotoğraflarını genellikle dünyanın çeşitli yörelerindeki büyük şehirlerde enstalasyon çalışması olarak gerçekleştirir. Mesela, 7 Mayıs 2007'de Meksiko'da 18.000'den fazla Meksikalının katılımıyla o güne kadarki en büyük enstalasyonunu gerçekleştirmiştir. [1]
  Tunick, ayrıca "Şehrin Ötesinde" adlı orman ve sahil enstalasyonları da yapmıştır, bazen küçük gruplarla ve bireylerle de çalışmaktadır.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Türk fotoğrafçılar
  By RebelliouS in forum Biyografi Sanatçılar, Ünlüler ve Sporcular
  Cevaplar: 8
  Bölüm Listesi: 07-14-2007, 02:22 PM
 2. ÜnlÜ BaŞaklar
  By CallaouS in forum Burçlar ve Fal
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 06-17-2007, 08:58 AM
 3. Ünlü
  By ABYSS in forum Yerli Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-19-2007, 03:58 AM
 4. :: Ünlü Salsacılar ::
  By ABYSS in forum Dans
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-17-2006, 09:13 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]