Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu

Konu: Ünlü Fotoğrafçılar.

 1. #11

  Standart

  Robert Mapplethorpe


  Mapplethorpe, Katolik bir ailenin bir İngiliz-İrlanda melezi oğlu olarak, New York'da doğmuştur. Pek çok görsel yöntemle sanatını icra ettiği Brooklyn'deki Pratt Enstitüsü'nden Güzel Sanatlar Bakeloryası almıştır. Akabinde, Polaroid makina kullanarak ilk fotoğraflarını çekmeye başlamıştır. 70'lerin ortasında geniş formatlı bir kamera almış ve sanatçılardan, müzisyenlerden, ----- film yıldızlarından ve :-):-):-) clubların müşterilerinden oluşan geniş bir arkadaş topluluğunu fotoğraflamaya başlamıştır. 80'ler boyunca fotoğrafları estetik ve güzellik üstüne yoğunlaşmıştır. Eski Yunan figürlerindeki gibi heybetli erkek ve kadın nülerine, çiçek fotoğraflarına ve sanatçı portrelerine ağırlık vermiştir

 2. #12

  Standart

  Bruce Davidson


  1933 yılında ABD'nin Illinois eyaletinin Oak Park şehrinde doğan Davidson, fotoğraf çekmeye 10 yaşında başlar. 16 yaşında Ulusal Kodak Liseler Arası Fotoğraf Yarışması'nda birinci gelir. Yükseköğrenimini Rochester Teknoloji Enstitüsü ve Yale Üniversitesi'nde tamamlayan Davidson'ın üniversiteyi bitirme tezi olarak okul futbol takımının fotoğraflarını çektiği çalışması 1955 yılında Life dergisinde yayınlanır.
  Askerlik hizmeti için bulunduğu Paris'te Magnum Fotoğraf Ajansı'nın kurucularından Henri Cartier-Bresson ile tanışır. 1957'de Life Dergisi için fotoğrafçı olarak çalışmaya başlar ve 1958'de Magnum Photos'a üye olarak katılır

 3. #13

  Standart

  Thomas J. Abercrombie


  Thomas J. Abercrombie, (d. 13 Ağustos 1930, Stillwater, Minnesota – ö. 3 Nisan 2006, Baltimore, Maryland) ABD'li muhabir ve fotoğrafçı.

  Fotoğraf çekmeye küçük yaşta başladı. 1994 yılında emekli olana dek National Geographic dergisinde çalıştı. Japonya, Kamboçya, Tibet, Venezuela, İspanya, Avustralya, Alaska ve Brezilya'dan haber yaptı. Güney Kutbu'na giden foto muhabiri oldu. Jacques Cousteau ile dalış yaparak sualtı fotoğrafları çekti.
  Asıl ününü İslam coğrafyasına yaptığı geziler ve yayınladığı 16 makale ile kazandı. Bu coğrafyayı büyük bir ustalıkla fotoğrafladı ve içtenlikle anlattı. Çalışmaları sırasında İslam dinini kabul etti.
  Çıktığı gezilerde çok zengin ekipman kullanmasıyla tanındı.

 4. #14

  Standart

  Sergey Mihailoviç Prokudin-Gorski


  Asıl araştırması renkli film kareleri üretme ve sinema filmleri çekme üzerine patentleri üzerineydi. 1905 yılında, Rusya İmparatorluğu'nda sistematik olarak kullanılan yeni teknolojik gelişmeleri yarattı. Bu proje içerisinde, asıl amacı Rusya'daki okul öğrencilerini "optik renk yansıtmaları" nı öğretmekti.
  Projesinde gelişmeleri ilk önce bir fotoğraf makinasının ard arda hızlıca siyah beyaz fotoğraflar çekebilmesi üzerineydi, her resim de başka bir renk filtresine bağlıydı. 3 değişik siyah beyaz filtreli fotoğrafı kullanarak gerçek renkli ışığı yakalayıp, orijinal renk sistemini oluşturabilecekti. Bu çekimlerden çıkan resimler bir çok "hayali" görüntüye benziyordu, lakin kırmızı, yeşil ve mavi filtreli fotoğraflar kişiyi her seferinde daha değişik gösteriyordu.
  Ayrıca çektiği fotoğrafların renkli basımlarını da çıkarmayı başardı, ancak bu oldukça komplike ve çok zaman alıyordu. Resimlerinin dijital olarak birleştirilerek tek bir resim haline gelmesi çok daha sonra oldu.

 5. #15

  Standart

  Nadir Ede



  H. Nadir Ede, (d. 1945 - Zonguldak) Fotoğraf sanatçısı.
  Liseyi Işık Lisesi'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nü bitirdi. Kırk yılı aşkın süredir amatör, yirmibeş yılı aşkın süredir profesyonel olarak fotoğraf çekiyor. Fotoğraf üzerine danışmanlık yapıyor, eski fotoğraf filimleri, fotoğraflar topluyor. "Fotoğraf Dergisi" adlı yayını yönetiyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü'nde ve İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Antropoloji bölümünde fotoğraf üzerine dersler veriyor. Pek çok karma sergiye katıldı, gösteriler yaptı. Kişisel sergilerinden bazıları: "İstanbul Solarizasyonları", "Nadir Ede'nin Arşivinden 1950lerin İstanbul'u", "İstanbul, Yüz yıl Önce, Yüz Yıl Sonra"

 6. #16

  Standart

  Fikret Otyam,

  (19 Aralık 1926 - Aksaray) Ressam, gazeteci, yazar.
  Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümü'nden mezun oldu. Burada ünlü ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun öğrencisi oldu.
  Gazeteciliğe 1950 yılında "Son Saat" gazetesinde basladi. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi'nde çalıştı ve köşe yazarlığı yaptı. Özellikle Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili yazdığı röportajlarla tanındı. Bu röportajlarını çok sayıda kitapta topladı. Otyam halen, Aydınlık Dergisi'nde her hafta yazmaya devam ediyor. Emekli olduktan sonra resme ağırlık verdi.
  Sanatçı Antalya'da yaşamını sürdürüyor. Akdeniz Gazetecilik Vakfı ve Altın Portakal Kültür Sanat Vakfı'nın kurucu üyelerindendir. Fikret Otyam, ünlü besteci ve orkestra şefi Nedim Vasıf Otyam'ın kardeşidir. Dokuma ve fotoğraf sanatlarıyla ilgili sanatçımız sanatçı Filiz Otyam ile evlidir.

 7. #17

  Standart

  Cindy Sherman


  Cindy Sherman’ın yüzlerce kendisini kullandığı kadın, hatta bazen de erkek canlandırması vardır, ancak bunların hiçbirisi Cindy Sherman’ın gerçek anlamda bir otoportresi değildir. Kendi deyişine göre Sherman fotoğrafları kadın sterotipleri ile ilgilenir, ancak bu sterotipler onun kadınları nasıl gördüğünü değil, erkeklerin kadınları nasıl gördüğünü yansıtır.
  Glen Ridge, New Jersey doğumlu Cindy Sherman, New York Eyalet Üniversitesi’nde sanat okudu. Üniversite yılarında kılık değiştirme ve makyaj ile görünüşünü değiştirerek otoportrelerini çekmeye başladı. 1977’de ulusal sanat bursu kazandıktan sonra New York’a yerleşen Sherman, 1977 – 1980 döneminde, filmlerde kadınlara verilen klişe rolleri sorgulayan, model olarak kendisini kullanarak fotoğrafladığı “Untitled Film Stills” (İsimsiz Film Kareleri) serisi ile sanat çevrelerinde tanındı. 1995 senesinde, bu çalışma MOMA (New York Modern Sanatlar Müzesi) tarafından bir milyon doların üzerinde bir fiyattan satın alındı, böylece Sherman’ın sanat dünyasındaki yeri de tartışmasız hale geldi. Kendisini de model olarak kullandığı daha sonraki çalışmalarında Sherman, erkek dergilerini, çocuk masallarını, moda dünyasını, sanat tarihindeki önemli imgeleri işledi. Son dönem işlerinde büyük boy renkli baskılarla vitrin mankenleri, tıbbi protezler, cinsel yardım araçları, plastik vücut parçaları, maskelerle hazırlanmış cinsel ilişki mizansenleri ya da kusmuk çöp resimleri gibi grotesk konulara yöneldi.
  Sherman, fotoğrafı saf haliyle değil, bir kavramsal sanat malzemesi olarak kullanır. O bir fotoğrafçı değil, bir kavramsal sanatçı, bir gösteri sanatçısıdır Malzemesiyse bulunduğu dönemin güncel fikir akımlarıdır. Sherman için 70'lerin ve 80'lerin kültürel ortamıyla biçimlenen bir uygulayıcıdır denilir[Gerçekten de yapıtlarında her zaman feminst bir söylemin varlığından bahsedebiliriz. Ancak herhangi bir dogmatik ideolojik tavra dayanan bir üretim sistemi yoktur, zira Sherman sanatının içeriğini sürekli olarak dönemin geçeli söylemlerine uydurarak güncel sanatın parçası olmayı bilmiştir. Dönemin moda kavramlarını ve akımlarını kullanmayı bilen Sherman, sürekli başvurduğu feminist izleğini feminizm anlayışındaki değişiklikler doğrultusunda yapıtlarına yansıttı. Cindy Sherman'a göre: "Cinsel organları kullanarak, sevimli ya da şok edici resimler etmek kolay...Zor olan acı keskin yine de açık seçik görüntü elde etmek

 8. #18

  Standart

  Burak Gökhan Yolcu

  1993 yılından bu yana Devlet Tiyatroları'nda görev yapmaktadır. İlk kişisel sergisi "3 oyun bir sergi" Trabzon’da ‘Uluslararası Karadenize Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Buluşması’ kapsamında, Ankara Türk Amerikan Derneği Sanat Galerisi’nde, Adana AFAD Sanat Galerisi’nde, Ankara'da FSK Sanat Galerisi’nde sergilendi.
  Altı karma sergiye katılan sanatçı, "Üç Oyun Bir Sergi" ve “21:15 Treni” adlı projeksiyon gösterilerimi; Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi, 2. Ankara Fotokritik Buluşması, Adana AFAD, Mersin İFAD, Adana Çukurova Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Ankara FSK’da yaptı.
  Yurt dışında da, Almanya’nın Sandkorn Tiyatrosu ve Romanya’da Bükreş Film Akademisi, Köstence Drama Tiyatrosu ve Köstence Kukla Tiyatrosu’nun çeşitli temsillerini, organizasyonunda görev aldığı 20’nin üzerindeki Uluslararası Tiyatro Festivaline katılan tiyatro topluluklarının temsillerini, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği bale, opera ve Modern Dans Topluluğu’nun temsillerinden bazılarını, dünyaca ünlü Duke Hamilton, Ben Harper, Spyro Gyra, Okay Temiz, Bülent Ortaçgil, Bulutsuzluk Özlemi, Gürol Ağırbaş, Erkin Koray, Charlie Haden-Quarted West gibi çeşitli caz, blues ve rock konserlerini fotoğrafladı. Ayrıca Bilkent Senfoni Orkestrası’nın da (BASSO) iki sezon fotoğraflarını çekti.

 9. #19

  Standart

  Berenice Abbott
  Meslek yaşamına sürrealist sanatçı Man Ray'in asistanı olarak başlayan Berenice Abbott, 1930 yllarında New York kentiyle ilgili olarak hazırladığı belgesel fotoğraf dizileriyle büyük ilgi gördü. Ayrıca 20. yy'ın başlarında yaşamış Fransız fotoğrafçı Eugéne Atget'nin yapıtlarının Amerika Birleşik Devleti'nde tanınmış olmasını sağladı.
  Fotoğraf çalışmalarını Changing New York, Greenwich Village, Today and Yesterday, Photographs ve The World of Atget adlı kitaplarında topladı

 10. #20

  Standart

  Ara Güler

  • 1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi.
  • 1961'de Hayat Dergisi'nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı.
  • Aynı yıllarda Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajans'ına katıldı
  • İngiltere'de yayımlanan Photography Annual antolojisi onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafcısından biri olarak tanımladı.
  • ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi.
  • 1962'de Almanya'da çok az fotoğrafcıya verilen Master of Leica unvanını kazandı.
  • İsviçre'de çıkan Camera dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı.
  • 1964'de Mariana Noris'in ABD'de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.
  • 1967'de Japonya'da çıkan Photography of the World antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı.
  • 1967'de Kanada'da açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide aynı yıl Almanya'da, Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi.
  • 1970'de Türkei adında fotoğraf albümü Almanya'da yayımlandı. Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.
  • 1971'de Lord Kinross'un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaşgünü için yayınlanan Picasso :-):-):-):-)morphose et unite adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı.
  • 1972'de Paris Ulusal Kitaplık'ta sergisi açıldı.
  • 1975'de ABD'ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotograflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekti.
  • 1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin foto muhabirliği dalındaki Birincilik ödülü'nü aldı.
  • 1980'de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotoğraflar adlı kitabında bastırdı.
  • 1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı Mimar Sinan kitabı'nı fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlandı.
  • 1989'da Ara Güler'in Sinemacıları kitabı basıldı.
  • 1991'de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı'nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) The Sixth Continent adlı kitabını fotoğrafladı.
  Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yaptı ve bunları Magnum ajansı ile dünyaya duyurdu. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Maria Callas, Fikret Mualla, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile roportajlar yapmış ve fotograflarını çekmiştir.
  En ünlüsü fotoğrafcılara poz vermeyen Picasso'dur. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de Sinan, Architect of Souleiman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur'da Turkish Style başlığıyla, Fransa'da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994'de Eski İstanbul Anıları, 1995'de Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü, fotograf kitapları yayımlandı.
  Ara Güler hala fotoğraf çekmektedir.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Türk fotoğrafçılar
  By RebelliouS in forum Biyografi Sanatçılar, Ünlüler ve Sporcular
  Cevaplar: 8
  Bölüm Listesi: 07-14-2007, 02:22 PM
 2. ÜnlÜ BaŞaklar
  By CallaouS in forum Burçlar ve Fal
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 06-17-2007, 08:58 AM
 3. Ünlü
  By ABYSS in forum Yerli Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-19-2007, 03:58 AM
 4. :: Ünlü Salsacılar ::
  By ABYSS in forum Dans
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-17-2006, 09:13 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]