Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 27 Sayfa bulundu

Konu: atamın bendeki resimler

 1. #1

  new2 atamın bendeki resimler  atatürkün görülmemiş resimleri
  Mustafa Kemal Atatürk'ün sık görülmeyen fotoğrafları Bakırköy'deki Carousel Alışveriş Merkezi'nde sergileniyor. Atatürk Vakfı tarafından düzenlenen sergi 27 Ekim ile 11 Kasım tarihleri arasında açık kalacak. İşte o kareler:

  Ulu Önder Atatürk’ün bugüne kadar görülmeyen fotoğrafları tarihin tozlu raflarından inerek Cumhuriyet’in kuruluşunun 84’üncü yılında Carousel Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde hayat buluyor.

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası sebebiyle Atatürk’ün Fotoğrafları Sergisi, 27 Ekim - 11 Kasım tarihleri arasında sergilenecek. Sergiyi gezenler; Kurtuluş Savaşı yıllarına ve Cumhuriyet’in mücadelelerle dolu kuruluş günlerine doğru tarihte bir yolculuk yapacak…

  Sergide; Atatürk görseli içeren poster, rozet, yaka kartı, kravat iğnesi, takvim, ajanda ve anahtarlık gibi ürünlerin yanı sıra Atatürk’ün hayatını ve Cumhuriyet Devrimleri’ni içeren kitap ve DVD çalışmaları da Carousel AVM’de satışa sunulacak.

  Satışlardan elde edilen gelir ise Atatürk Vakfı’ndaki çocukların eğitimi için kullanılacak. Carousel Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde sergiyi inceleyen ziyaretçiler, hem Atatürk’ün özel fotoğraflarını görme şansını yakalayacak hem de satın aldıkları ürünlerle vakıftaki çocukların eğitimlerine yardımcı olmanın mutluluğunu yaşayacak.

 2. #2
 3. #3
 4. #4
 5. #5
 6. #6

  Standart

  Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar hiç yerde yayınlanmamış fotoğrafları, Merhum Muharip Gazi Nurettin Peker’in arşivinden alınarak TRT’nin aylık dergisi "Televizyon''da yayınlandı. Muharip Gazi Peker’in oğlu Orhan Peker tarafından verilen fotoğraflardan birinde Atatürk, 1911 yılında cephede diğer subaylarla görünüyor.  Yunan ve Bulgar ayaklanmaları döneminde Mustafa Kemal’in genç bir subayken silah arkadaşlarıyla Balkanlar’da bir molada görüntülendiği fotoğrafın bilgi notunda Atatürk, "5. Kolordu Erkan-ı Harbiye Şube-1 memuru, Erkan-ı Harp Kolağası (Kıdemli Kurmay Yüzbaşı) Selanikli Mustafa Kemal Bey" ifadesi ile tanıtılıyor.

  Subayların bir arada çektirdiği fotoğrafın arka planında ise kumanda altındaki askerlerle birlikte, üflemeli enstrümanlar çaldığı belli olan askeri bando görülüyor. Fotoğrafta Mustafa Kemal’in de gülümseyerek ve neşeli biçimde poz verdiği de dikkati çekiyor.  Mustafa Kemal ile birlikte 1911’de bu fotoğrafta yeralan subayların hemen hepsi, daha sonra yine 1919’lu yıllardan sonra Mustafa Kemal ile birlikte bu kez de milli mücadele kadrosunda yeralacak isimler.. İşte milli mücadele kadrosunda da yeralacak olan ve 1911’de çekilen fotoğraftaki subaylar : (Fotoğraftaki sıralamaya göre)

  1. 5. Kolordu Erkan-ı Harbiye Reisi Miralay (Albay) Selahattin.
  2. 11. Redif (İhtiyat) Müfettişliği Erkan-ı Harbiye Reisi Kaymakam (Yarbay) Ziya Ethem Bey.
  3. 13. Fıkra Erkan-ı Harbiye Reisi Binbaşı Bahattin Bey.
  4. Selanik Redif (Acemi Er) Fırkası Erkan-ı Harbiye Reisi Binbaşı Ra’fet Bey.
  5. 14. Fırka Erkan-ı Harbiye Reisi Binbaşı Şükrü Bey.
  6. Piyade Binbaşı Hasan askeri Bey.
  7. 5. Kolordu Erkan-ı Harbiye Şube-1 memuru, Erkan-ı Harp Kolağası (Kıdemli Kurmay Yüzbaşı) Selanikli Mustafa Kemal Bey.
  8. Menlik Kazası Kaymakamı Erkan-ı Harp Yüzbaşı Köprülü Kazım.
  9. Süvari Numune Alayı’ndan Yüzbaşı Pertev Bey.
  10. Kolağası (Kıdemli Yüzbaşı) Fahrettin Bey.
  11. Topçu Binbaşı İsmail Hakkı Bey.
  13. Süvari Yüzbaşı Hüsamettin Efendi.
  14. İstihkam Mülazımı (Teğmen) Fuat Efendi.
  15. Küçük Zabit Mektebi (Astsubay Okulu) Müdürü Erkan-ı Harp Yüzbaşı Selanikli Nuri Bey.

  Atatürk’ün ilk kez yayınlanan bu fotoğrafının yanı sıra TRT dergisinde ulu öderin 1922 yılında Ilgın civarındaki kolorduyu denetlerken at üzerinde çekilmiş bir fotoğrafına da yer veriliyor. Fotoğrafta Atatürk’ün yüzü görünmese de kaplak ile paltodan ve daha çok silüetten, teftişte bulunan kişinin Mustafa Kemal Atatürk olduğu anlaşılıyor.
  alıntı

 7. #7

  Standart

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün devlet adamlığı ve Stalin

  Stalin'in Sovyetler Birliği'nin başında olduğu dönemler... Sovyetlerin Ankara Büyükelçisi ünlü bir diplomat Karakan... 1917 Ekim Devrimi'nin yıl dönümlerinden birinin sabahında Stalin, son derece sivri, onur kırıcı ve kabul edilemez bir demeç veriyor.

  Bu demecinde aynen şunları söylüyor:


  "Herkes bilsin ki, Rus Milleti; Boğazlarla, Ardahan'ı ele geçirmekten asla vazgeçmeyecektir. Çok yakın bir zamanda bu davalarımızı halletmiş olacağımızı şimdiden müjdeliyorum. .."

  Aynı gece Ankara'da Sovyet Büyükelçiliği'nde de ihtilalin yıl dönümü kutlamaları yapılıyor. Cumhurbaşkanımı z Mustafa Kemal Atatürk, gece yarısına doğru Stalin'in bu densiz demecinden haberdar oluyor ve maiyetine emrediyor:

  "Arabaları hazırlayın gidiyorum."
  "Paşamız bu saatte nereye gidecekler?"
  " Sovyet Sefareti'ne. "
  Maiyetin etekleri tutuşur çünkü olayı kavrarlar, içlerinden birisi Atatürk'e:
  "Paşa hazretleri nasıl olur? Protokolsüz mü? Siz devlet başkanısınız, protokolsüz nasıl gidersiniz?"
  "Ben protokol falan dinlemiyorum çocuk. Stalin vatanımın topraklarına göz dikmiş, sen bana protokolden söz ediyorsun. Hazırlayın arabaları." diye cevap verir.
  Büyük önderimiz ve arabalar hazırlanır. Atatürk ve maiyeti, Sovyet sefaretinin kapısına dayanır.
  Ulu önderimiz yüzü asık bir şekilde yukarı çıkar ve o sırada sefarette büyük bir balo vardır. Atatürk kendisini karşılayan Büyükelçi Karakan'ı görünce:
  "Merhaba Karakan" der ve aynı sert ifadeyle devam eder. "Rahatsız ettik ama sen benim şahsi dostumsun, kusurumuza bakmazsın. Bir hususu esasından anlamaya geldim."
  "Emredin Sayın Başkan"
  "Ajanstan öğrendiğime göre, başbakanınız Stalin, Ardahan'la Boğazları istemiş, kararı katıymış... Pek yakın bir gelecekte bu kararını uygulayacakmış . Tam böyle söyleyip söylemediğini bilemem ama buna benzer şeyler söylemiş. Tabii ki bu nutkun da bir sureti sende vardır. Getir bakalım şunu da işin aslını faslını iyi anlayalım."
  Stalin'in nutku getirilir. Atatürk metnin o kısmını yanındakilere kelime kelime tercüme ettirir. Nutuk ajanstan geçen metin ile aynıdır. Atatürk sorar:
  "Karakan, sefaret telsizinden derhal Stalin'i bulduracaksın. Bu beyanatından vazgeçip geçmediğini sorduracaksın. Bunun cevap bu gece gelecek çünkü benim senin başbakanından daha önemli kararım var. İstediğim cevabı almadan sefaretinizden dışarı adım atmam. Eğer cevap istemediğim şekilde gelirse bil ki buradan çıkıp doğru Rus sınırına gideceğim..."
  Karakan çaresizlik içinde telsizin başına koşar ve Atatürk'ün söylediklerini aynen nakleder. Stalin'den gelen cevap büyük önderimizi tatmin eder çünkü cevapta aynen şöyle söylenmektedir. "Stalin sürçü lisan eylemiştir. Boğazlar'la Ardahan'ı almak gibi bir arzusu katiyetle yoktur..."
  Atatürk cevabı okuduktan sonra Rus Büyükelçisi Karakan'a hitaben "Karakan seni geri çağırırlar ve yaşatmazlar. Uzun süredir tanışıyoruz, istersen bize iltica et."
  Karakan bu teklife olumsuz cevap verir ve cevabi telgraftan hemen sonra bir telgrafla geri çağrıldığını açıklayarak: "Teşekkür ederim. Sizi tanımış olmam bile kafidir ancak memleketinizdeki vazifem sona ermiştir. Yarın hareket edeceğim." der.
  Atatürk fazla ısrar etmez . On gün sonra şöyle bir haber gelir. Sovyetler Birliği'nin eski Ankara Büyükelçisi Karakan fırında yakılmak suretiyle idam edilmiştir.


  Evet işte böyle, yoruma gerek var mı?


  alıntı

 8. #8
 9. #9

  Standart  İngiliz Mareşali Birdword'un Atatürk'e saygısı (21 Kasım 1938)

 10. #10

  Standart
  İngiliz Kıtası, Atatürk'ü selâmlıyor
  (21 Kasım 1938)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Atamın Hayatı
  By RebelliouS in forum Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-13-2008, 12:27 AM
 2. Atamın Gözlerini kapadığı Dolmabahçe Sarayı
  By DaĞ in forum Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-15-2007, 10:19 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]