Bugün Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu olarak anılan yer, daha önce, "Papazın Çayırı" ismiyle yıllarca futbol karşılaşmalarına ev sahipliği yapmıştı. 1908'de yıllığı 30 altına Union Club'ın kiralaması üzerine Union Club Sahası olarak anılmaya başlanan stat, 17 Ocak 1909'da da Fenerbahçe-Galatasaray mücadelesine sahne oldu!


1924'te Taksim Stadı'nın açılmasıyla önemini kaybeden stat, 1929 yılında Fenerbahçe tarafından kiralandı! 25 Ekim 1929 tarihinde Fenerbahçe Stadı olarak ismi değiştirildi ve 13 Mayıs 1932 tarihinde yeni tadilatıyla açıldı.


Fenerbahçe Spor Kulübü, Kuşdili’nde bulunan lokalinin yanması sonrasında, kiracısı olduğu stadı satın almaya karar vermiş ve 27 Mayıs 1933 tarihinde, 9.000 TL bedeli 10 ayda ödenmek kaydıyla stadı satın almıştı.


1940 Balkan Oyunları'na ev sahipliği yapan stadyum, 1947'de Mithatpaşa Stadı'nın (İnönü) açılmasıyla önemini yeniden kaybetmeye başladı. Bunun üzerine 1948 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü, saha kapasitesini artırmak için girişimler yaptı ve borçlar aldı! Sahayı ipotek ederek 100.000 lira temin etmesi, acı bir olayla noktalanacaktı!


1950 yılına 180.000 lira borçla girildi. O dönemde kulübün bütçesi 160.000 liraydı. Banka alacağını tahsili için 17 Ocak 1951’de 760.000 lira değer biçtiği Fenerbahçe Stadı’nı satışa çıkardı! Stadın kapısına "satılık" ilanı asılması, kulübü çok zor bir durumda bırakmıştı. 28 Haziran 1952 tarihinde borç kapatıldı ve stat yeniden Fenerbahçe’nin hizmetine girdi.


1962'de stat Fenerbahçe Spor Kulübü'ne tanınacak 70 yıllık kullanma hakkı karşılığında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne devredildi. 1965'te artık ihtiyaca cevap vermeyen saha yıkıldı ve 17 yıl süren bir inşa döneminden sonra, Eylül 1982'de hizmete açıldı. Fenerbahçeliler yeni evlerinde aslında mutluydu, ama önlerine gelen sütunlar nedeniyle maç seyretmek de başlı başına bir sıkıntıydı.


Sarı lacivertliler ülkenin en büyük kulüplerinden biriydi ve Kadıköy’deki stat, birçok şampiyonluk kutlamasına sahne oldu. Fakat yetersizdi! Beklenen proje Aziz Yıldırım’dan geldi! Yeni projeye göre tribünlerin üstü kapatılacak ancak sütun yerine, tribünleri birleştiren yerlere 4 adet kule dikilecek ve çatı bu kuleler üzerine oturtulacaktı. Futbol sahasının etrafındaki koşu pistinin kaldırılması ile akustik düzelecek ve burası bir futbol arenası haline getirilecekti.


1999-2000 sezonunda ilk olarak Yeni Açık diye adlandırılan, Kurbağalıdere tarafındaki tribünün yıkımıyla inşaat başladı.


Migros ve Telsim’le yapılan anlaşmayla Fenerbahçe iki tribünü sponsorlarına yaptırmıştı ve aynı zamanda maçlarını evinde oynamaya devam ediyordu.


2002-2003 sezonun ilk yarısında kale arkalarında tribünlerin üstü kapatıldı. 2005 Yılının Mart ayında numaralı tribün yıkılarak yerine 8-9 ay gibi kısa sürede yeni tribün imalatı yapıldı.Zemini de yenilenen Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, bir futbol mabedi olmuştu bile
!

Üstü tamamen kapalı tribünle Fenerbahçe taraftarı hem daha rahat maç izliyor, hem rakip takıma önemli bir baskı yaşatılıyor, hem de kulübe maddi açıdan önemli bir katkı sağlanıyordu.


52 bin kişilik kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük ve modern statlarından biri haline gelen, bütün bölümleri ile Fenerbahçe’nin yanısıra milli maçlara da hizmet veren stat, aynı zamanda kulüp binası ile FBTV, Fenerium gibi unsurları da barındırıyor!Sadece dış görünümü ile değil, iç unsurlarıyla da tam not alan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, UEFA tarafından 2009 UEFA Kupası finali ev sahipliğini de elde etmeyi başardı.


Fenerbahçe’nin dev kompleksi, otoriteler ve ülaaai ziyaret eden yabancı basın tarafından da taktir toplarken, imkanlarıyla 5 yıldızlı bir oteli aratmıyor.


26 Şubat’ta yapılan yönetim kurulu kararı ile stadın kapasitesinin yeniden artırılması üstünün de raylı sistemle tamamen kapatılması kararı verildi. Stadın illüstrasyonda görünen şeklinin 2008-2009 sezonuna yetişmesi bekleniyor.