Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Auguste Comte ve Üç Hal Yasası
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Auguste Comte ve Üç Hal Yasası

 1. #1

  new2 Auguste Comte ve Üç Hal Yasası  Fransız Devriminden hemen sonra doğduğu için -Sosyoloji alanındaki- çalışmaları Fransız Devrimine ve Aydınlanma Düşüncesine bir tepki niteliğindedir. Sosyolojiyi Sosyal Statik ve Sosyal Dinamik olmak üzere ikiye ayırır. Sosyal Statik; her toplumdaki göreli istikrarlı ilişkiler ile sosyal yapı üzerinde odaklanır. Sosyal Dinamik ise, insanlığın bir aşamadan diğerine geçmesini, yani toplumdaki değişimi ifade eder.

  Comte evrimcidir. Tarihi bir ilerleme süreci olarak görür yani iyimserdir. Comte'un üç hal kanununa yani evrim kuramına göre toplumlar üç aşamadan geçer;

  - Teolojik aşama
  - aaaafizik aşama
  - Pozivitist aşama

  Teolojik (Tanrıbilimsel) Evre Nedir?

  Tanrıbilimsel dönemde insanoğlu bilmediği, bir türlü anlayamadığı olayları hep aşkın bir kaynakla açıklama yoluna gitmiştir. Yine bu dönemde insanoğlu usundan çok imgeleminin sesini dinlemiş; ussal yolla temellendirilmiş açıklamalar yapmak yerine eğretilemeler ile benzetilere dayalı söylensel anlatı olanaklarına başvurmuştur.

  aaaafizik Evre Nedir?

  aaaafizik dönemde gerek söylenbilgisinin tanrılarının varlığına gerekse de onların özel yetilerine ve güçlerine duyulan inancın çökmesiyle birlikte değişik aaaafizik araştırma izlenceleriyle insan zihni saltığı kavramaya çalışmıştır. Bu dönem boyunca bir yığın aaaafizik uslamlama, aaaafizik kavram ve aaaafizik sorun ortaya atılmış ama ortaya konan sorunlar çözülemediği gibi ulaşılan bilgi anlamında da tek bir adım olsun ileriye gidilememiştir.

  Pozitivist (Olgucu) Evre Nedir?

  Zorunlu saltığı amaçlayan aaaafizik araştırma mantığı yerini bütünüyle, hem de bir daha geri dönülemeyecek bir biçimde olumsalı, göreli olanı anlamaya yönelik olgucu bir bilimsel araştırma çerçevesine bırakmıştır. Usun bütünüyle imgelemin üstesinden geldiğinin varsayıldığı bu son dönemde insanoğlu artık deneye açık olgularla, bu olgular arasındaki ilişkilerle, bu olguların altında yattığı düşünülen yapı, düzen ve yasalarla ilgilenmektedir.


 2. #2
  ShiirBaz
  Guest

  Standart

  hepsini ögrenmiştim unuttum
  Saol

Benzer Konular

 1. Auguste Comte
  By _AyDaN_ in forum Felsefe Bilimi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 10-03-2008, 08:46 PM
 2. Auguste Rodin - Auguste Rodin Kimdir? - Auguste Rodin Hakkında
  By SuyunGizemi in forum Güzel Sanatlar Bölümü
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 05-20-2008, 11:22 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]