Dekorasyonda Nostaljik Danteller

Zarafeti, ince işi ve feminenliğiyle göz dolduran dantel, yaşam alanlarına aaaif ve nostalji katıyor. Çeyiz sandıklarını yeni baştan keşfetmenin şimdi tam sırası!Dantelin tarihçesi yüzyıllar öncesine dayanı yor. Tıpkı bugün olduğu gibi, antik zamanlarda da sadece kıyafetleri değil, yaşam alanlarını süslüyorlardı. Masa örtüleri, perdeler, yatak odası tekstili dantel ile kombinleniyordu. Feminen ve naif bir stili olan dantel motişerle evde hem çok şık hem de yaratıcı köşeler oluşturabilirsiniz.

1. Yaşam alanlarında

Dantel, yaşam alanlarına romantik ve nostaljik bir görünüm katar. Viktoryen stilin ayrılmaz bir parçası olan dantel teması nı zengin güpür ve tüllerle birlikte kullanabilirsiniz. Perde ve tekstillerde rahatlı kla kullanabileceğiniz dantel kumaşları, kadife döşemelik, saten kurdele ve Fransız porseleninden aksesuarlarla kombinleyerek zengin bir dekorasyon stili yaratabilirsiniz.2. Perdede

Yaşam alanlarına yaşanmışlık eklemek için dantel perdelikler kullanabilirsiniz. Dantel tüllerin pek çok farklı rengi mevcut olduğundan evinizin dekorasyon stiline en uygun olan rengi tercih edebilirsiniz. Klasik stilden hoşlanıyorsanız dore, mürdüm, siyah gibi ağır tonların hakimiyetinde bir renk teması; Provans gibi daha samimi ve sıcak bir stilden hoşlanıyorsanı z beyaz, krem, pembe gibi bir renkleri seçebilirsiniz. Ayrıca dantel tüllerde kelebek, sarmaşık, çiçek gibi pek çok desen uygulaması görmek de mümkün. Bu tarz desenler yaşam alanlarına hareket katabilir.

3. Aydınlatmada

Danteli abajur başlıklarına uygulayarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Avize, lambader ya da başucu lambalarından kullanı lan abajurları kurdele, fisto ve dantel kumaşlarla kolaylıkla giydirebilirsiniz. Dantel doku, özellikle mermer ve pirinç gibi retro malzemelerden yapı lan lamba gövdeleriyle uyumlu bir birliktelik yaratır. Ayrı ca dantellere hafif pile vererek dikerseniz aydınlatmanıza hoş bir hareket kazandırabilirsiniz. Yaşam alanlarınızda ışık oyunlarını, romantik ambiyansı, loş görünümü tercih ediyorsanız şık örülmüş desenli bir dantel kumaşla aydınlatmaları nızı kaplayabilirsiniz.4. Ev tekstilinde

Yatak örtüsü, pike, nevresim takımı, masa örtüsü, peçete gibi ev tekstillerinde dantel kullanımı son derece feminen ve estetik bir görürünüm elde edilmesini sağlar. Dantelin dokulu yüzeyi, kullanıldığı mekana zarif bir hareket katar. Zengin bir görünüm elde etmek için farklı tonları bir arada kullanabileceğiniz gibi saten, keten, pamuklu kumaşları fon gibi kullanarak çok katmanlı yüzeyler yaratabilirsiniz. Özellikle yatak örtüsü, masa örtüsü ve peçetelerde birden fazla kumaş katı gösterişli bir stil meydana getirmenizi sağlayabilir.