Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Muhteşem sümerler ve girit uygarlığı
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Konu: Muhteşem sümerler ve girit uygarlığı

 1. #1

  Standart Muhteşem sümerler ve girit uygarlığı  MUHTEŞEM SÜMERLER

  Irak'ın güneyinde, Dicle ve Fırat kıyılarından uzaklaşır uzaklaşmaz, çölü andıran, geniş bozkır alanlarının yayıldığı görülür. Bu uçsuz bucaksız düzlüklerde, yer yer, heybetli tepeler belirir. Çünkü kumla örtülü bu tepelerin altında, büyük sitelerin kalıntıları yatmaktadır. Bu siteler, Sümerler adı verilen bir halk tarafından kurulmuştur. Artık, kavurucu çöl rüzgarlarının önüne katıp sürüklediği kumlardan başka birşey görülmeyen, sadece çakalların ve akbabaların yaşadıkları bu yerlerde, kırk beş yüzyıl önce, kanallarla çevrili, bahçelerle bezenmiş cıvıl cıvıl şehirler yükseliyordu. Bugün ise, bir ölüm sessizliği hüküm sürüyor.....  Yukarıdaki cümleler ünlü arkeolog Guy Rachet'ın sözleri. Sadece tarih kitaplarından bir konu olarak akıllarda kalan bu ihtişamlı ülke, aslında günümüzdeki topluluklar kadar gerçektir. O zamanın insanları da aynı bizler gibi yaşamışlar, mimarileriyle büyüleyici kentler kurmuşlardır.

  Dönemin kraliçesi Puabi için yapılan cenaze töreni oldukça dikkat çekicidir. Çeşitli kaynaklarda bu törenle ilgili bilgiler aktarılmıştır. Kraliçenin ölü bedeninin eşsiz bir ihtişamla süslendiği, vücudunun üst kısmının altın ve gümüşten boncuklarla ve lacivert taşı, kırmızı akik, Kadıköy taşı, babakoru gibi kıymetli taşlardan incilerle bezenmiş bir örtüyle örtüldüğü; örtünün aşağısındaki püsküllerin, yine aynı taşlardan yontulmuş incilerden yapıldığı aktarılmıştır. Ayrıca kraliçenin başına ağır bir peruk, onun üstüne de taç yaprakları mavi ve beyaz ağır kakmalarla bezenmiş som altın çiçeklerden, gürgen ve söğüt yapraklarından bir başlık takıldığı da görülmüştür. Kulaklarını süsleyen küpelerde, ölünün yanıbaşına konulmuş mücevherlerde, iğnelerde ve ihtişamlı başlıklarda altının 1 parıldadığı söylenmiştir.

  Kısacası Sümer medeniyetinin önemli bir ismi olan Kraliçe Puabi, muhteşem bir cenaze töreni ve cenaze levazımatı ile gömülmüştür. Cenaze ile birlikte mezara konulacak diğer hazineler, anlatılanlara göre, silahlı muhafızlar ve uşaklar tarafından ancak taşınabilmiştir.

  Ancak elbette mezara sahip olduğu hazinelerle birlikte girmesi, kraliçe Puabi'yi iskelet haline gelmekten koruyamamıştır. O da diğer tüm insanlar gibi, hatta belki küçümsediği ve hakir gördüğü fakir ve zayıf insanlar gibi, toprağın altına girmiş, orada çürümüş, bedeni bakterilere yem olmuştur. Bu örnek, insanın, ne denli zengin ve ihtişamlı bir yaşam sürerse sürsün ve malına ne kadar güvenirse güvensin, sonuçta bunların ona hiçbir yarar sağlamayacağını gösteren ilginç bir ibrettir.

  GİRİT UYGARLIĞI

  Avrupa'nın ilk büyük uygarlığı olan Girit, MÖ XIV yy başlarında, birdenbire yok olmuştur. Bundan önce, Akdeniz'in en güzel yerlerinden olan Girit adasına, Milattan 2000 yıl önce, Asya ve Yunanistan'dan gelen insanlar yerleşmişler, muhteşem saraylar inşa etmişlerdir. Ancak buradaki halkın en dikkat çekici özelliklerinden birisi, sapkın bir eğlence anlayışına sahip olmalarıdır. Ancak sonunda büyük bir felaket olmuş, Girit'in kuzeyindeki Kyklades takım adalarından biri olan Thera adasındaki yanardağ patlamış, bu korkunç patlamayı Girit saraylarını yerle bir eden çok şiddetli bir deprem izlemiştir.2 Yanardağın külleri Girit semalarına kadar bütün göğü karanlığa boğup, yıkılan sarayların üstüne çökerken, aynı anda görülmedik bir deniz kabarması da Knosos'un limanı Amnisos'u sulara gömmüştür. Girit saraylarının yıkılışı gerçekten çok ürpertici bir şekilde gerçekleşmiş; dev bir dalga bütün kıyı kentlerini bir anda sulara gömmüştür.

  Pek çok yönden dönemin en önemli uygarlıklarından biri olan Girit Uygarlığı, belki de kendisini bekleyen bu sonu hiçbir zaman tahmin edemezdi. Art arda meydana gelen felaketler, o muhteşem yapıları tamamen yok etmiş, insanların neredeyse tümünün helak olmasına neden olmuştur. Geride ne kendi zenginlikleri ile övünen insanlar, ne övündükleri zenginlikler, ne de hiç bitmeyeceklerini sandıkları hayat kalmıştır. Geride kalan sadece yıkık dökük bir şehir ve artık var olmayan bir medeniyettir

 2. #2

  Standart

  SÜMERLER

  Antropologlar; yaptýklarý incelemelerde Önasya’da elde ettikleri buluntulardan, Sümer, Kut, Elam ve Hurri topluluklarýn Ural-Altay kavimlerinden özellikle atlý göçebe Türk unsurlar olabileceði kanaatine varmýþtýr. Eski Önasya Tarihi uzmaný Fr. Hemmel, Sümerler’i tamamiyle Türk kavmi olarak kabul etmektedir. Orta Asya’dan 4500-5000 yýllarýnda gelen Türklerin Sümerler’i oluþturduðunu ileri sürer. Sümerce’deki 350 kelimenin Türkçe olduðu savunur.

  Jeologlara göre dünyamizda HAYAT, sularda 20 milyon yil önce baslamis, antropologlara göre de ILK INSAN 250.000 yil önce canlilar arasindaki yerini almistir. Arkeologlara göre ILK RESIM, HEYKEL ve OYMALAR 30.000 yil öncelerine kadar uzanir. Din kitaplarindaki kissalarin yani sira, tarihçilere göre de ILK SEHIRLESME zamanimizdan 11.000 yil kadar öncedir. MEZOPOTAMYA'da (Güneydogu ANADOLU'nun uzantisi) M.Ö. 9000; ve Konya-Çatalhöyük'te M.Ö. 8000 yillarindadir.

  M.Ö.5000 yillarindan itibaren MEZOPOTAMYA'yi meydana getiren DICLE ve FIRAT nehirleri çevresinde (sonradan URAL ALTAYIK olarak adlandirilan) SÜMERLER, ELAMLAR, HURRILER; (SAMI) AKAD, ASUR, BABIL, MISIR; ve (yine sonradan bazilarinca Hint-Avrupai olarak adlandirilan) HITITLER yasamislar ve birbirleriyle sürekli sürtüsmüslerdir.

  Ilk yaziyi M.Ö.3300 yillarinda SÜMERLER bulmustur. Çivi Yazısı diye adlandirilan bu yazinin kökeni resim-yazi idi. Batida MISIR'i etkilemis, ancak Misir HIYEROLIF yazisi sonra kendi sistemi içinde gelismistir. Doguda ise Iran yoluyla HINDISTAN'a ulasmistir. INDUS YAZISI hep o asamada kalmistir. Daha doguda ÇINLILER ise çivi yazisindan bir ölçüde etkilenmisler, ama sonra kendi sistemlerini kurmuslardir.

  SÜMERLER yaziyi bulan millet olmakla yetinmemisler, GILGAMIS DESTANI ile ilk siir ve edebi yazi örneklerini de vermislerdir. SUMERLER MEZOPOTAMYA'nin güneyinde siteler, kanallar kurmuslardir. Ulastiklari medeniyet seviyesi ile hukuk, dil ve mimaride M.Ö. 2000'lerde bölgeye gelen Samileri de etkilemislerdir. Daha sonralari yöreye inen HITITLER de SÜMERLER'den dolayli olarak etkilenmislerdir.

  Bunun ispati da, kil tabletlerdeki yazilarin hangi dile yakin oldugu konusunda yapilan çalismalardir. Pek çok yabanci yazarin o dönemde bölgede Ari bir dil tesbit edememesi bir yana; yaptiklari çalismalar SÜMER ve ELAM dillerinin bugünkü TÜRKÇE'ye hayret uyandiracak kadar benzedigini göstermistir. Prof. Hamit Zübeyir KOSAY'in bu konudaki katkilari da büyüktür. Kazim MIRSAN ise ilk yazinin duvar resimlerinde basladigini, ve bunlarin TÜRK sembolleri oldugunu belirtir... Ilerde detaylarina girecegiz.

  SUMERCE ......... TÜRKÇE

  ad (adda) ........ ata

  ilu ............ ulumak

  izi .............. isi

  e ............. ev

  kiya .......... kiyi

  egi ........... ece (prenses)

  es ............ esmek

  ku ............. koymak

  ku (gümüs) ... kuyumcu (gümüsle ugrasan)

  gisku ........... sisko

  dim (dik duran) ...... dimdik

  de ................ demek

  duru ................ durmak

  kusu ................ kosmak

  güles (gülen adam) .... güles, gülenç

  ara (ir) (yürümek) ... aralasmak, irilmek

  bur (delik) .... burgu (delik açan alet)

  bal ............ balta

  bar ................ parlamak

  udun (firin) ... otun (ayrica firinda yakilan: odun)

  us (akil) .............. us

  ib ................. ip

  alim (kuvvetli,yüksek) ......... alimli

  tukul (dost) ..... tohul

  tam (safakvakti) ........... tan

  ulu (muhtesem, yüce) ..... ulu-ulug

  Bugin (göl).... Buget (biriktirilmis su, Anadolu)

  A-na ? ....... Ne ? (Anadolu'da hayret ifadesi:Aney!..)

  Bur ................ Bardak

  Buy, bun ............... Boyun

  Bu ............... Bulak (çesme)

  Bab ................. Baba

  Azag (mukaddes)........ Izgi, edgü (Eski Türkçe)

  Gig (zayif) .........Ig, yig (hasta, Eski Türkçe)

  Ud ( gün, zaman).......... Id, öd (zaman, Eski Türkçe)

  Zak (taraf) ............. Yak (yakin)

  Gup, kup (gitmek).......... Kopmak (kosup gitmek, Anadolu)

  Gim ? Kim ? ................ Kim ?

  Ama (ana) ........... Aba (Anadolu’da)

  Gis (odun) .......... Yis (Orhun Türkçesi)

  Gar (isik) ......... Yaruk (Eski Türkçe)

  Gen (kadin hizmetçi) ...... Kün (cariye,Orhun’dan)

  Tag ............... Deg(mek)

  Ug, uku (halk) ......... Ugus (kavim)

  Vur, vir (sarki söylemek) ....... Yirlamak, irlamak

  Ur(u), ir (erkek) ......... Er, ir (Uygurca : uri)

  Gir (ates) ............ Kor

  Udun (ates) ........ Od, ot, odun (ateste yanan)

  Dingir ........Tengri (Eski Türkçe), TANRI, (Kumanca : dingir)

  Dagal (genis olmak) ........... Dagilmak

  SÜMERCE bazi kelimeler S harfiyle varligini YAKUTÇA'da sürdürür. Ancak bizim simdiki TÜRKÇE'de S-Y degisimine ugramis haliyle karsimiza çikar.

 3. #3

  Standart

  Sümerlerin Türk olduğuna dair tartışmalar yıllardır var, evet.
  1. Dilleri (bu konuda forumda çok şey yazılmış, tekrar yazmaya gerek duymuyorum)
  2. Giydikleri kıyafetler (soğuk ülkelerden geldiklerini gösteren yünlü kıyafetlerdir çoğu)
  3. Madenleri bilmeleri ve işlemeleri (Mezopotamya'da olmayan madenleri kullandıkları ve işleyebildikleri arkeolojik kalıntılarla ispatlanmıştır)
  4. Zikkuratlar (yapısı itibarıyla değerlendirildiğinde, kavmin geldiği yüksek dağlara-tepelere özlem duyduğu şeklinde yorumlanabilir -bir yorumdur dikkatinizi çekerim-)
  5. Tanrıları (Anu, Enlil, Ea gibi tanrılara taparlar. Türklerdeki Gök tanrı inancı gibi, Anu göklerin tanrısıdır)
  6. Yer gösteren bir tablet (bu tablette işaret edilen yer Türklerin ana yurdudur, enlem ve boylamları verilmektedir.
  7. Kurban geleneği (Bir Sümer sitesinde bulunan kalıntılar, Türklerin kurban geleneği ile aynıdır)
  8. Antropolojik araştırmalar (Sümerlerin "brekisefal" kafa yapısına sahip oldukları ispatlanmıştır. Tıpkı Türkler gibi.)

  Hatırlatmak isterim: Bahsettiğimiz medeniyet M.Ö. 3500'lere aittir. Sümerler Mezopotamya'ya dışarıdan gelmişlerdir. Var olan halk ile birlikte yaşamışlar ve yüksek ve orijinal bir kültür oluşturmuşlardır. Yazı, Zikkurat denilen tapınaklarda rahiplerin malları kontrol maksadıyla çizdikleri şekillerin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Sümerlerin Türk olduğunu söylememek, günümüz Çağdaş Dünya Medeniyetini Batılıların oluşturduğu fikrini beraberinde getirir. Ve tabi, Türklerin medeniyetlere zarar veren Barbar bir kavim olduğu sabit fikri ile.... Atatürk yıllarca dünyaya bunun aksini ispat için Dil ve Tarih çalışmalarına önem vermiştir....

 4. #4

  Standart  Mezopotamya'da Ur kenti ortaya çıkarılınca, arkeolog sir Leonard Wooley, insanlığın ilk medeniyetini keşfettiğini anladı: Sümer uygarlığı (M.Ö. 4500-3500). Bu "müthiş" Sümerliler hangi milletten, hangi ırktandılar? Tabletlerdeki çivi yazısı henüz okunmamıştı.

  Daha önce ilk tabletlerdeki yazıyı Prof. F. Lnormant çözebilmiş ve Şarkiyatçılar Kongresinde Sümercenin "Ural-Altay" dil grubundan olabileceğini bildirmiş, bu Türklerle akrabalık demek olacağından kıyamet kopmuştu.

  Aksi iddialar ortaya atılıyor, Gılgamış'ı sırtında balıkla gösteren kabartma yüzünden, denizden yani körfezden, güneyden geldikleri zannediliyordu. Bu, "sematik" (Arap veya İbran&#238 demekti. Derken Sümerlerin kafatasları ölçüldü ve "Yuvarlak" çıktı. Oysa "Semit"ler ve Pers kökenliler hep "uzun" kafataslıydılar.

  Kafatası ölçümü dil kadar, tarihin ilk medeniyetini kurma şerefini bize kazandırmış, işe yaramıştı.

 5. #5

 6. #6

 7. #7

  Standart

  dikkat: Geride ne kendi zenginlikleri ile övünen insanlar, ne övündükleri zenginlikler, ne de hiç bitmeyeceklerini sandıkları hayat kalmıştır. Geride kalan sadece yıkık dökük bir şehir ve artık var olmayan bir medeniyettir.. çok dogru........

 8. #8

  Standart

  İnşAllah bende Eski Çağ Tarihi konusunda uzmanlaşıcam. (=
  Ayrıca burdaki bilgilerin hemen hemen hepsi ilk dönem vize sorularımızdı. Suzi yaktı herkesi. (=

 9. #9

Benzer Konular

 1. muhteşem bir aşk :.
  By DJ ESRARENGİZ in forum Aşk Hikayeleri
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 09-07-2007, 10:25 AM
 2. Girit Nasıl Kaybedildi
  By ABYSS in forum Osmanlı Tarihi
  Cevaplar: 3
  Bölüm Listesi: 01-11-2007, 03:58 PM
 3. Girit Meselesi
  By ABYSS in forum Osmanlı Tarihi
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 01-11-2007, 03:49 AM
 4. Girit
  By ABYSS in forum Tarih
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-28-2006, 07:53 PM
 5. İslam Kültür ve Uygarlığı
  By xCaLiBrEx in forum Tarih
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-08-2006, 02:16 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]