Pek çok ev hanımı, indirimli tarifeden yararlanmak için, çamaşır ve bulaşık makinesi ile elektrik süpürgesini gece 22.00'den sonra çalıştırıyor. Bu da gürültü sebebiyle komşuların arasını açıyor. Zabıta ve polise bu konuda yoğun şikayet geliyor. İndirimli fiyat tarifesi, gece geç saatlerde elektrikli eşya kullanımını artırdı.
Bu da apartmanlarda gece saatlerinde gürültünün artmasına neden oluyor. Özellikle bebekli ya da yaşlı ve hastası olan aileler gürültü sebebiyle komşularıyla tartışıyor. Tartışmalar, küslüklere hatta kavgalara kadar uzayabiliyor. Bu konuda, elektrik şirketleri, belediyeler, polis, tüketici birlikleri ve apartman yönetimlerine çok sayıda şikâyet geliyor.
İstanbul'da profesyonel apartman yöneticiliği yapan Tayfun Aydeniz, bu yüzden birçok komşunun arasının açıldığını söylerken, mühendis çağırıp gürültü desibelini ölçtüren aileler olduğunu belirtiyor.
Elektronik cihazların gece çalıştırılması alışkanlığının giderek yaygınlaştığını ifade eden Aydeniz, "Gece tarifesinin ucuz olduğunu öğrenenler, gündüz çamaşır ve bulaşık yıkamıyor. Aşırı elektrik yakan diğer eşyalar da gece çalıştırılıyor. Bu cihazların oluşturduğu gürültü, komşular arasında sürtüşmelere, gerginliğe ve tartışmalara yol açıyor." diyor.
Karabük'te oturan Hatice Kısmet (45), gece yarısı çamaşır makinesi çalıştıran komşusuyla tartışanlardan. Küçük yaştaki torunlarının süpürge ya da çamaşır makinesi gürültüsüyle uyandığını dile getiren Kısmet, mahallesinde pek çok kişinin de komşusuyla tartıştığını aktarıyor.
Hatice Kısmet, komşularının daha anlayışlı davranmasını istiyor. Kastamonu'da yaşayan Eda Yücebıyık ise tarife sebebiyle komşularıyla sorunlar yaşadıklarını kaydediyor. Yücebıyık, "Bir tarafta insanların ekonomisi, diğer tarafta ise ailelerin huzuru söz konusu." diyerek geç saatlerde elektrikli eşya kullanılmasına tepki gösteriyor.
Ucuz elektrik için akıllı sayaç gerekli
İndirimli elektrik tarifesinden yararlanmak için akıllı sayaç kullanmak gerekiyor. Bunun da TEDAŞ'a bildirilmesi şart. Elektrik Mühendisi Ali İhsan Özge, gece ile gündüz tarifesi arasında fiyat farkını şu örnekle anlatıyor: "Çamaşır makinesi 2 saat süreyle çalıştırıldığında ortalama 14 kilovat enerji harcar. Bunun faturası gündüz tarifesinde 4 YTL 78 kuruş. İndirimli gece tarifesinde ise elektrik bedeli 1 lira 708 kuruşa iniyor."
Devlet, tasarruf için kaloriferi kısacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kamuda tasarruf için harekete geçti. Buna göre kamu kurumlarında kalorifer ve kombiler kışın fazla yakılmayacak. Isı kaybını önlemek için bina girişlerine yapılan çift kapı sistemleri değiştirilecek. Buralarda kapının biri kapanmadan diğeri açılamayacak. Böylece sıcak havanın dışarı çıkması, dışarıdaki soğuk havanın da içeri girmesi önlenecek. Bu sayede ısınma giderleri azalacak. Kamu binalarında iç ortam sıcaklığı 22 dereceyi geçmeyecek. Devlet, bundan sonra alacağı elektrikli aletlerin az enerji tüketen A sınıfı olmasına dikkat edecek.