Kral IV. Rama (1851-186 hükümdarlığı döneminde Tayland'da posta hizmetlerinin varlığından önce insanlar mektuplarını ülke içinde ve ülke dışında seyehat eden ulaklar veya arkadaşları ile göderiyorlardı. 1855 yılında Bowring Antlaşması'nın imzalanmasıyla Tayland yabancı ticarete açıldı. Bangkok'ta yabancı konsolosluklar ve ticaretin bulunması bir posta hizmetinin varlığını gerekli kılıyordu. Bu 1867 yılında İngiliz Posta Servis tarafından kuruldu ve Bangkok'taki İngiliz Konsolosluğu tarafından sadece konsolosluklar arasındaki haberleşme için çalıştırıldı. Tayland o zaman kendi puluna sahip değildi. İngiliz Hindistanı pulunu kullanıyordu ki o ayrıca Straits Settlements, Malaka, Penang ve Singapur'da kullanılıyordu. Bangkok'ta kullanılan pullar büyük "B" harfiyle damgalanıyordu. Mektup Singapur rotasıyla yölendiriliyor ve Singapur damgasına haizdi. 1875 yılında kral V. Rama (1868-1910) döneminde kralın kardeşi Bhanurangssi Sawangwonse Krallık ve yüksek dereceli memurlar için bir "saray" gazetesi yayımladı. Bir yerel pul teslim hizmeti için yapıştırılmalıydı. Bu Tayland'ın gelecekteki posta hizmetlerinin temelini kuruyordu. Yurtiçi posta hizmetlerinin kurulmasıyla Tayland kendisinin ilk posta pulunu 4 Ağustos 1883 tarihinde yayımladı. İlk posta pulu serisi, William Ridgeway tarafından dizayn edilmiş ve İngiltere'nin "Waterlow Printing Company" şirketi tarafından basılmış olan kral V. Rama'nın portresini içeren puldu. Pullar hiçbir ülkenin adını taşımıyor ve sadece yurtiçin kullanımı içindi. Pulların en eski para birimiyle fiyatlandırılmasından sonra Taylandlı'lar bu pullar için kendilerinin takma adları "Salat"a sahip oldular. Orijinal olarak puladlandırılmaları salat, att, sio, salung idi(eski Taylan para birim). Para birimi baht ve satang olarak değiştirildiğinde yeni pullar basıldı. 11 Kasım 1908 tarihinde Tayland kralı V. Rama'nın 40ncı hükümdarlık yıldönümü Tayland krallığında en uzun krallık dönemi ve yeni posta pulları serisiyle kutlandı. Kral VII. Rama'nın (1925-1935) hükümdarlığı döneminde özel pullar Chakri kralları döneminin 150 yıl atını beyan ediyordu. Pul kral I. Rama (1782) ve kral VII. Rama'nın (1932) portrelerine sahipti. Bu 150nci yıldönümünün önemi neydi? Bir astrolog, önceden belirmişti ki Chakri hanedanı 150 yıl sonra bir sona geleçekti. 1 Nisan 1932 de, hanedanın 150nci yıldönümünde falcının yanlışlığını kanıtlamak için büyük bir kutlama vardı.Gerçi kehanet tamamiyle doğru değildi. İki ay sonra Mutlak monarşi 24 Haziran 1932 yılında bir askeri darbede devrildi. Kral VIII. Rama'nın (1935-1946) hükümdarlık dönemi süresinde 1943 yılında bir özel pul serisi seferi kuvvetler anıtını gösteriyordu. [1]. "Four States" (dört eyalet) adlandırılmış bu pullar dört Malay eyaletini Kelanton, Perlis, Sara Buri (bugün Kedah'ın eyaleti) ve Trengganu'da kullanım için anlamını ifade ediyordu.

Bangkok'un en erken kaydedilmiş posta tarihi sadece 1886 yılına tarihlenir. Amerikan misyoneri Dan Beach Bradley, babasına pulsuz zarf içinde bir mektup gönderdi. Bangkok'daki İngiliz Konsolosluk postanesi 1885 yılında şimdi Tayland olarak bilinen Siam ile Büyük Britanya arasında 18 Nisan 1855 tarihinde imzalanan antlaşmanın bir sonucu olarak kuruldu. Bu misyonerlerin ve yurtdışındaki tüccarların isteklerine bir cevaptı. Postane, Siam'ın Dünya Posta Birlği'ne katılması ve kendisinin uluslararası posta servisini başlatması üzerine 1 Temmuz, 1885 yılında kapatıldı. O zaman süresinde mektuplar Bangkok'tan Singapur'a diplomatik torba vasıtasıyla gönderildi. Bu nedenle mektupların çoğu Singapur damgasına haizdir.

Başlangıçta burada ve Straits Settlements'de Hindistan posta pulu kullanılıyordu. Bu Straits Settlemets pullarının 1867 yılında ilk defa üretilmeye başlamasına kadar sürdü. 1882 yılında pulların Bangkok'u temsil eden "B" harfiyle damgalanmasına karar verildi. 30mm dairesel çaplı posta damgası bu dönemde tanıtıldı.

Postanenin Temmuz 1885 yılında kapatılmasından sonra, B damgalı pulların başka yerde kullanıldığı görüldü. Bir örnek, Aralık 1887 tarihinde Singapur'dan gönderilen bir zarf "Straits Settlements"in posta pulunu damgalı olsun veya olmasın taşıyordu.[1]

"B" damgalı pullar sahte pullar çok yaygındı.Bangkok için basılmış posta puluKullanılmış 10-sent değerli bir pul, büyük olasılıkla 27 Haziran 1885 tarihinde postanenin kapanmasından birkaç gün önce damgalanmış.