Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Ibreli Ağaçlar
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Ibreli Ağaçlar

 1. #1

  Thumbs up Ibreli Ağaçlar
  CABIES CONCOLOR (GÜMÜŞİ GÖKNAR)
  Yaprak dökmeyen bir orman ağacıdır. 4-6 cm uzunluğundaki iğne yaprakları ma vimsi-gümüş renklidir. Kozalakları ise 8-14 cm uzunluğundadır.

  Kozalakların dış pulları dökülmez. Yarı gölgeye dayanabilen çok dekoratif bir ağaç olup, toprak istekleri fazla değildir.  CUPRESSUS ARIZONICA (ARİZONA SERVİSİ)
  10-15 m boy yapabilen yaprak dökmeyen bir bitkidir. Mavi-yeşil pul yaprakları 4 köşeli sürgünler üzerinde yer alır. Olgun kozalakları 2,5-3 cm Ø lıdır. Tohumla ve aşı ile üretilirler. Sıcak ve kurak iklimlerde yetişir. Işık ağacı olup donlara duyarlıdırlar. Genelde cupressus arizonica "Glauca "sı tercih edilir. Bu bitkinin rengi mavi olup oldukça dikkat çekicidir.  JUNIPERUS SABINA (SABIN ARDICI)
  3-4 m boylanma gösteren yatık, sürünücü bir ardıçtır. Gövde yaşlandıkça kabuk kabuk soyulur. Kozalakları olgunlaştıktan sonra siyah renk alır. Önceleri iğnemsi olan yapraklar pulsu yaprağa dönüşür. Kozalakları 8-9 mm ø 'dadır.  PINUS SILVESTRIS (SARIÇAM)
  Çok yüksek orman sınırlarında yetişebilen bir çamdır. Genç gövdeler sarı renkleri ile dikkat çeker. Bol güneşli yerlerde ve kuru-nemli topraklarda gelişir. Fazla ıslak yerlerde yetişmesi sakıncalı olabilir. Kış soğuklarına, donlara, rüzgarlara dayanıklıdırlar. Kendi haline bırakıldığında yere kadar sık bir dallanma gösterir.  THUJA ORIENTALIS "COMPACTA AUREA NANA"(BODUR ALTUNİ MAZI)
  Yaz-kış yapraklı bir bitki olup mazıların top formlu olan şeklidir. Genelde kaya bahçelerinde ve çit tesisinde kullanılır. Budamaya oldukça elverişli iyi bir ışık ağacıdır.


  DAİMİ YEŞİL YAPRAKLILAR


  CISTUS CRETICUS (LADEN)
  1.00 m boy yapabilen, eflatun, pembe renkli çiçek açan bir çalıdır. Yazın açan çiçekleri 3 - 4 cm civarındadır. Genellikle makilik alanlarda yer alır.  HYPERICUM CALYCINUM (BÜYÜK ÇİÇEKLİ KILIÇOTU)
  Genelde ormanlık alanlarda yetişen sarı renkli çiçek açan örtücü bir bitkidir. Yaprak dökebildiği gibi yarı yaprakda dökebilir. Temmuz ayında açmaya başlayan sarı renkli çiçekleri hoşgörünümlüdür. Güneşli yada yarı gölge yerlerde yetişirler.  MAHONIA AQUIFOLIUM (SARIBOYA AĞACI)
  150 - 200 cm boy yapabilen herdem yeşil bir çalıdır. Yapraklar 11 yaprakçıktan oluşur. Baharda açan çiçekleri sarı renklidir. Güneşli - gölge yerlerde yetişirler ve taze toprakları severler.  VIBIRNUM OPULUS (YAPRAK DÖKEN KARTOPU)
  En belirgin özelliği Mayıs - Haziran aylarında açan krem - beyaz iri çiçekleridir. Yaz yeşili yapraklarının sonbahar renklenmesi kırmızıdır. Yarıgölge yerlerde gelişebilirler ve nem isteği fazladır. Humuslu asit topraklarda iyi gelişir  MAGNOLIA STELLATA (YILDIZ MANOLYA )
  Yaz yeşili yaprakları açık-yeşil renklidir. Yıldız biçimli çiçekleri beyaz renklidir. Mayıs-Nisan ayında açar. Normal asidik topraklarda yetişir.  MALUS FLORIBUNDA (ÇİÇEK ELMASI)
  Süs erikleri kışın yaprak döken ve oldukça hoş pembe çiçeklere sahip bitkilerdir. Bu çiçekler mayıs ayında açmaya başlar.

 2. #2

Benzer Konular

 1. Ağaçlar ve Kökleri
  By HeLiN in forum Doğayı Sevenlerin Mekanı
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 02-15-2008, 03:28 PM
 2. Ağaçlar da Haberleşiyor
  By HeLiN in forum Doğayı Sevenlerin Mekanı
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 02-15-2008, 03:25 PM
 3. Ağaçlar
  By öZNe in forum Şiirler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 09-20-2007, 09:59 PM
 4. Dev Ağaçlar
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-22-2007, 01:19 PM
 5. Ağaçlar
  By UnicorN in forum Zeka Soruları ve Bilmeceler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-17-2007, 03:23 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]