Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Hızır (AS)' ın Duası
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Hızır (AS)' ın Duası

 1. #1

  Standart Hızır (AS)' ın Duası  Hızır (AS)' ın Duası

  Yine bir gün Hızır Aleyhisselam göğe bakıp tefekküre dalıp gitmişti. Yaptığı uzlet ve ibadetler neticesi ve Rabbinin yardımı ile keşfi açılmıştı. Diğer insanların görmediği şeyleri görüyordu. Birinci kat gökte bir anda yedi kat gök açıldı ve bir yazı gördü. Hızır Aleyhisselam'ın gördüğü bu yazı onu çok etkilemişti. Arşı alada gördüğü yazı Fatihayı şerifdi.
  "Yarabbi bu nasıl bir süredir ki etrafı pırıp pınl bir aydınlık, bunu okudukça hem imanım artıyor hem de şevkim."
  Bu yedi ayet olan duayı her okuyuşunda sanki başka bir aleme geçiyor başka başka manalar öğreniyordu. İlk okuyuşunda kelami manayı anladı. İkinci okuyuşunda mecazi manayı anladı. Üçüncü de edebi manayı anladı. Dördüncü de tefsiri manayı anladı. Fakat diğer manalara lafızlar kelimeler ifade etmekten acizdi şaşırıp kalmıştı.
  "Ya Rabbi bana bu süreyi indir bununla amel edeyim dua edeyim" dedi.
  Ancak Hızır Aleyhisselam'a şöyle ilham oldu ki "bu süre Alemlere rahmet olarak gönderilecek olan Hz. Muhammed ve ona inanlara ahir zamanda inzal olacaktır. Bunu isteme bu sana verilmeyecektir". Hızır Aleyhisselam, bu duruma çok üzüldü. Günlerce, aylarca yıllarca ağladı yemedi içmedi halvet eyledi, yalvardı yakardı Rabbisine sonra yine ilham oldu ki "eğer dua ederse, Muhammed'ın ümmetinden olabilirsin." Hazreti Hızır Aleyhisselam da çok büyük dua ile dua etti, ismi azam ile dua etti. Rivayet edildiğine göre yaptığı dua şu idi.
  (BİSMİLLAH! MAŞAALLAH
  LA KUVVETE İLLA BİLLAH,
  MAŞAALLAH KÜLLİ NİYME
  TİN MİNALLAH MAŞAALLAH
  ELHAYRÜ KÜLLİHİ BİYEDİL
  LAHİ MAŞAALLAH LA YUS
  RİFÜSUUE İLLALLAH)
  Allah'ın ismiyle başlarım, Allah neyi dilerse o olur. Kuvvet ve kudret ancak Allah'ındır. Allah neyi dilerse o olur. Her nimet Allah'tandır. Allah neyi dilerse o olur. Hayrın tamamı Allah'ın kendi kudretindendir. Allah neyi dilerse o olur. Fenalıkları insanlardan defeden ancak Allahü Teala'dır.
  Hızır Aleyhisselam yaptığı bu duanın neticesi ile kendisine Abı hayat suyunun yeri gösterildi ve bu sudan içince kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu. Böylece Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'ın ümmetinden olma şerefine nail oldu.

 2. #2

Benzer Konular

 1. Hızır (a.s.)
  By ABYSS in forum Dini Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 05-08-2007, 02:10 AM
 2. Hızır Geliyor
  By SiyaH in forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-31-2007, 11:00 PM
 3. Hızır ve Gelin
  By SiyaH in forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-31-2007, 11:00 PM
 4. Hızır ve Gelin
  By SuyunGizemi in forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-20-2007, 04:46 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]