Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
En düzgün şekilde HZ.ZEKERİYA'nın hayatı
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: En düzgün şekilde HZ.ZEKERİYA'nın hayatı

 1. #1

  new En düzgün şekilde HZ.ZEKERİYA'nın hayatı  HZ. ZEKERİYA’NIN HAYATI
  Kur'ân'da adı gelen prygamberleden biri. Soyu Dâvud (a.s)'a dayanmaktadır. Kur'ân'da anılan duâlarından (Meryem, 16/6) anlaşıldığına göre, soyu daha sonra Yâkub (a.s)'a varmaktadır (el-Kurtubî, Ahkâmu'l-Kur'ân, Kahire 1967, XI, 82; er-Razî, Mefâtıhu'l-Gayb, Mısır 1937, V, 769).
  Zekeriya (a.s) İsrail oğullarının peygamberi olduğu gibi, aynı zamanda onların bilgisi, reisi ve müsaviri yani danışmanıdır. (es-Sa'l-ebî, el-Araıs, 1951, 372).
  Onun hakkında çeşitli âyet ve hadisler vardır. Ebû Hureyre'nın naklettiğine göre, Hz. Muhammed (s.a.s);" "Zekeriya (a.s) marangoz idi"(Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, Mısır, 1954, II, 405) diyerek O'nun elinin emeği ile geçinen sanat ehli olduğunu haber vermiştir.
  Zekeriya (a.s)'in hanımı ısa (a.s)'in annesi Meryem'in teyzesi ısâ idi. Zekeriya (a.s) da, Meryem'e bakmakla meşgul oluyordu. O'na Beyt-ı Makdıs'te bir yer yapmıştı. O'nun odasına her girdiğinde, yanında kış mevsiminde yaz meyvesini ve yaz mevsiminde de kıs meyvesini buluyordu. Zekeriya (a.s), "Ey Meryem, bu sana nereden geliyor?" diye sorunca, Meryem, "Allah tarafındandır." diye cevap veriyordu (el-Kurtubî, Ahkâmu'/-Kur'ân, IV, 69 vd).
  Zekeriya (a.s) Hz. Meryem'in yanında böyle yaz mevsiminde de kıs meyvesini ve kış mevsiminde de yaz meyvesini görünce, Meryem'e bu nimetleri veren, buna gücü yeten yüce Allah, esimin yaşı geldiği halde, bize hayırlı bir evlat verebilir şeklinde düşündü ve hayırlı bir evladın olması için Allah'a gizlice söyle dua etti:
  "Rabbim! Gerçekten kemiklerim zayıfladı, saçlarım ağardı, Rabbim!.Sana yalvarmaktan dolayı herhangi bir şeyden mahrum kalmadım. Doğrusu, benden sonra yerime geçecek yakınlarımın iyi hareket etmeyeceklerinden korkuyorum. Karım da kısırdır. Katından bana bir oğul bağışla ki, bana ve Yâkub oğullarına mirasçı olsun! Rabbim! O'nun, senin rızanı kazanmasını da sağla!" (Meryem,19/4,5,6)
  "Ya Rabbi! Bana kendi katından temiz bir soy bahset!" (Âlu ımrân, 3/3
  "Rabbim! Beni tek basıma bırakma! Sen varislerin en hayırlısısın" (el-Enbıyâ, 21/89).
  Gücü her şeye yeten Yüce Allah, Zekeriya (a.s)'ün duâsını kabul etti ve O'na bir erkek evlat vereceğini müjdeledi:
  "Ey Zekeriya! Sana Yahya iminde bir oğlanu müjdeliyoruz. Bu adı daha önce kimseye vermemiştik" (Meryem, 19/7).
  "Mihrap ta namaz kılmaya durduğu sırada, hemen melekler ona söyle seslendi: "Haberin olsun! Allah sana Yahya adlı çocuğu müjdeliyor. O, Allah'tan gelen bir kelimeyi (ısâ'yı) tasdik edecek, milletinin efendisi olacak, nefsine hakim bulunacak ve Salihler den bir peygamber olacaktır" (Âlu ımrân, 3/39).
  Zekeriya (a.s), Allah'ın verdiği bu müjdeye şaştı, hayret etti. Çünkü kendisi de hanımı da hayli yaslı idiler. "Rabbim! Karım kısır, ben de son derece kocamışken nasıl oğlum olabilir?" (Meryem, 19/ diyerek, bu ilginç müjde karsısında hayretini dile getirdi.
  Yüce Allah ona söyle cevap verdi:
  "Rabbin böyle buyurdu. Çünkü bu bana kolaydır. Nitekim sen yokken, daha önce seni yaratmıştım" (Meryem, 19/9).
  Kur'an ın başka bir yerinde bu durum söyle haber verilmiştir:
  "Zekeriya'nın duasını kabul edip kendisine Yahya yı bahsetmiş, eşini de doğum yapacak hale getirmiştik. Doğrusu onlar iyi işlerde yarışıyorlar, korkarak ve umarak bize yalvarıyorlardı. Bize karşı gönülden saygı duyuyorlardı" (el-Enbiya, 21/90).
  Yüce Allah'ın bu güzel müjdesine son derece sevinen Zekeriya (a.s)
  "Rabbim! Öyle ise bana bir alamet var, dedi" (Meryem, 19/10). Allah ona su cevabı verdı:
  "Alâmetin; üç gün, işaretten başka şekilde İnsanlarla konuşmamandır. Rabbini çok an, akşam sabah hamdet!" (Âlu ımrân, 3/41).
  Gün oldu, Zekeriya (a.s)'ın nutku tutuldu. Mihrap tan çıktı ve milletine: "Sabah-akşam Allah'ı tesbıh edin! diye işarette bulundu" (Meryem, 19/11).
  Zamanı gelince, Zekeriya (a.s)'ın oğlu Yahya (a.s) dünyaya geldi.
  Yukarıda görüldüğü gibi, Zekeriya (a.s) ile ilgili olarak zikredilen ayetlerin çoğu, dua mahiyetindedir. O, çok dua eden, Allah'ın Emir ve yasaklarına riayet ederek tam bir teslimiyet içindende yasayan Yüce bir peygamberdi. Allah: "Zekeriya, Yahyâ, ısa ve İlyas'a da (yol göstermiştik). Hepsi iyilerden (idi)ler" (el-En'âm, 6/85) diyerek onu şahit peygamberlerle birlikte anmıştır.
  Zekeriya (a.s) bu şekilde ömrünü ibâdetle geçirdi. Daima İnsanları Yüce Allah'a inanmaya ve O'nun yolunda yürümeye çağırdı. fakat azmıs olan, küfre dalan ve önünü görmeyecek kadar gözü dönenler, onu sehıd ettiler (Taberî, et-Tarih, Mısır 1326, II, 16; Ahmet Cevdet Pasa, Kısus-r Enbıyâ, İstanbul 1966, I, 41).
  çok uğraştım +rep plss alıntı ama bu yazıda o kadar hata vardı ki baştan yazdım en düzgün şekli.

 2. #2

  Standart

  arada çok küçük hatalar var ama dikkat etmesseniz sevinirim 3 yerde harf eksik yazmışım

Benzer Konular

 1. Düzgün DF Trainer
  By ekol21 in forum Dragonfable
  Cevaplar: 7
  Bölüm Listesi: 08-31-2008, 01:36 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]