Eğitimci İlhan Oral'ın fotoğraflama ve koro tekniğiyle artık Kuran'ı okumak çok daha kolay. Yeni metod sayesinde 3 derste iyi derecede Kur'an okuyabilirsiniz. Yeni teknikle kurs gören 591 kişiden 385'i, bir haftada Kur'an öğrendi.

Tüm İlahiyat Fakülteleri ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği'nin (TİYEMDER) kursuna katılan 591 kişiden 385'i, Eğitimci İlhan Oral'ın fotoğraflama ve koro tekniğiyle bir haftada Kur'an okumayı öğrendi. Kursiyerlere sertifikaları törenle verildi. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde 1 Temmuz-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Kur'an kursuna 591 kişi müracat etti.

ANNELERİNDEN ÖNCE ÖĞRENDİLER

Yüzde 55'i hayatında hiç Arapça sure ve harf bilmeyen kursiyerlerden çoğu, eğitimci İlhan Oral'ın fotoğraflama ve koro tekniğiyle, bir hafta sonra Kur'an'ı okumaya başladı. Kursiyerlerden 385'i, 28 günlük kurs sonunda Kur'an'ı iyi düzeyde okumayı başararak sertifika almaya hak kazandı.

Kursu başarıyla tamamlayanların sertifikaları, önceki akşam Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde düzenlenen törenle verildi. Törende en çok ilgiyi, kursun davetsiz misafiri küçük çocuklar çekti. Anneleriyle birlikte kursa gelen 6 yaşındaki Gökşen Ayveren Terzi ile Kur'an'ı annesinden önce öğrendi. Gökşen Terzi, sertifika töreninde davetlilerin huzuruna çıkarak Bakara Suresi'ni okudu. Kursların bir davetsiz misafiri de kurslarda slayt gösterisi için çalışmaya başlayan sistem mühendisi Cemil Akbaş. 'İş icabı' koroya katıldığını anlatan Akbaş da Kur'an'ı kısa sürede öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Fotoğraf ve koro tekniği

Eğitimci İlhan Oral'ın 3 derste Kur'an dersi ile Elif Ba cüzü 3 sayfaya iniyor. Fotoraflama hafıza teknikleri kullanılarak yapılan derslerin ilkinde, birinci sayfada yer alan Arapça harflerle onlerı hatırlatıcak resimler öğretiliyor. Dersler koro şeklinde hep birlikte yüksek sesle söylenerek yapılyor. 'Fotoğraflama ve koro' olarak adlandırılan dersler, birer saat sürüyor. Derslerin ikinci bölümünde ikinci sayfaya geçilyor. Burada yalın harfler ve karışık harfler olarak ikiye ayrılan harfler öğretiliyor. Üçüncü derste de hareke uygulamaları öğretiliyor. Bu derslerden sonra iş öğrenciye kalıyor. Tekniği öğrenen öğrenciler, bir hafta ile bir ay arasında artık rahatlıkla Kur'an okuyabiliyor.