kan şekerinizin aşırı düştüğünden şüphe ediyorsanız, kan şekerinizi ölçün. iduğunuz değer 70 mg/dL’den (veya ktorunuzun sizin için belirlemiş olduğu değerden) daha düşükse, kan şekeri düzeyinizi yükseltmek için hemen şekerli birşeyler yemeniz gerekir, ^eker, kandaki şeker düzeyinizi diğer
sinlere kıyasla çok daha çabuk yükseltir.
Eğer kan şekeri düzeyinizin düşmüş olabileceğinden şüphe ediyor, ancak ölçüm yapamıyorsanız şeker içeren birşeyler yiyin. Şüpheli bir durumda kan .^ekerini çok düşük düzeylerde bırakmaktansa, biraz fazla şekerli besin yemek daha güvenlidir.
Küçük kesme şeker (2-3 adet-suda eritilmiş)
Toz şeker
2 tatlı kaşığı-suda eritilmiş)
Meyve suyu
(1 büyük çay bardağı)Kuru üzüm-kurabiye

Eğer 15 dakika içerisinde kendinizi daha iyi hissetmezseniz, aynı miktar şekerli besini tekrar yiyin. Kan şekeri düzeyiniz buna rağmen düşük kalırsa doktorunuza, hemşirenize veya diyabet eğiticinize haber verin. Bunlardan biriyle konuşma olanağı bulamazsanız, en yakın acil servise başvurun. Normal yemeklerinize ve ara-öğünlerinize ek olarak, kan şekeri düşüklüğünün tedavisinde kullanılan besinleri alın. Düzenli olarak yediğiniz öğünlerin veya ara-öğünlerin saatlerinde değişiklik yapmayın. Bir sonraki yemek zamanına kadar 1 saatten daha uzun bir süre varsa, şekere ek olarak bir sandviç yiyin. Bu, kan şekerinizin bir sonraki yemekten önce tekrar aşırı düşmesini önleyecektir.
Bu olayın niçin meydana geldiğini kendi kendinize sorun. Eğer geçerli bir neden (fazladan egzersiz yapmak, bir öğünü atlamak veya geç yemek vs) bulamıyorsanız, ilaçlarınızda ayarlama yapmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.
Uyarıcıklinik belirtileri farkedemeyen ve bilinçsiz hastalara acil müdahale gerekecektir. Bu amaçla; Glukagon (0.5-1 mg) kas içine veya deri altına
%30-50′lik glikoz solüsyonu 20-30 mi. damar içine verilmelidir.