Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Dalış Sporu Hakkında Bilgi
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu

Konu: Dalış Sporu Hakkında Bilgi

 1. #1

  Standart Dalış Sporu Hakkında Bilgi  Dalıcılığın Tarihçesi:

  Bilinmeyenin çekiciliği, doğayı tanıma ve karşı koyma isteği, ekonomik, ticari ve askeri nedenler sonucu insanoğlu sualtını keşfetmek ihtiyacı hissetmiştir.

  Nefes tutularak yapılan dalışların kökeni tarih sayfaları içinde kaybolmuşsa da ilk insanların yiyecek temini için daldıkları bilim adamlarınca tespit edilmiştir. Ticari olarak inci ve sünger için dalışlar günümüzde de devam etmekte, Kore ve Japonya da AMA adı verilen kadın dalgıçlar halen çalışmaktadır.

  Askeri amaçlı dalışlar ise M.Ö. 1194 – 1195 yıllarında Truva savaşları sırasında başlamış olup ilk faaliyetler ise düşman gemilerinin halatlarını kesmek yada gemilerin altında delikler açmaktan ibaretti. Romalılar zamanında ise dalgıçlara karşı gemiler halat yerine zincir kullanmaya başladılar.

  17 ve 18. YY da seyyahlar; Amerika yerlilerinin 30 metrelere kadar dalabildiklerini sabahtan akşama kadar onlarca kez dalış yaptıklarını gözlemlemişlerdir.
  Temel Dalış Malzemeleri

  ABC Malzeme
  Gerek nefes tutularak gerekse de SCUBA ile yapılan dalışlarda kullanılan en temel malzeme Maske, Snorkel ve Palettir. Bu temel donanıma ABC adı verilir.

  MASKE : Ortamdaki ışık objelerden yansıyarak gözbebeğimizden geçerek gözün arka tarafındaki retina üzerinde objenin şeklini düşürür. Böylece görme gerçekleşir. Bu sistem odak noktaları ışığın havadaki kırılma indeksine göre düzenlenmiştir.

  Su, havaya göre çok daha yoğun bir ortamdır. Işığın sudaki kırılma indeksi havaya göre farklı olmasından dolayı objenin şekli tam olarak retina tabakası üzerine düşmez ve bulanık bir görüntü oluşur. Maske, daha doğrusu maskenin camı ile göz arasındaki hava sayesinde net bir görüş sağlanır.

  Maskede Aranılacak Özellikler :
  1-) Maskesiz yaklaşık 170 derecelik bir görüş açısına sahipken, maske ile bu açı 140 derece civarına düşer. Maske seçerken görüş açımızı daha fazla daraltmayacak bir maske tercih edilmelidir.
  2-) Maskenin iç hacmi küçük ve burnu da içerisine alacak şekilde olmalıdır. Yüzücü gözlükleri burunu dışarıda bıraktığından dalış için uygun değildirler.
  3-) Maskenin camı ısıl işlemde geçirilmiş yani Tempered cam olmalıdır.
  4-) Maskenin kayışları çift bantlı kolay ayarlanabilir ve tercihen oynar başlıklı olmalıdır.
  5-) Yüz yapısına uygun olmalıdır. Maske seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, maskenin kayışlarını kafamıza geçirmeden masaaai yüzümüze yerleştirip burnumuzdan nefes çekerek içindeki havayı boşalttığımızda yüzümüzde vakumlanıp durması gerekir. Nefes çekmeye devam ettikçe hava gelmemesi gerekir. Maske bu konumdayken düşüyor ya da hava gelmeye devam ediyorsa bu maskenin yüzümüze uygun olmadığı anlamına gelir. Hava geçen yerden dalış esnasında su da geçeceğinden dalışta maskemiz su alacaktır.
  6-) Numaralı gözlük kullanan dalıcılar (miyop) özellikle 1.5 – 2 numaradan sonra optik cam kullanma ihtiyacı duyabilirler. Çift camlı olarak adlandırılan maskelere genellikle optik cam takılabilir. Ama üretici firmanın her çift camlı modeline de optik cam uymayabilir. Maske satın alınırken satıcıdan onay alınması gereklidir. Lens de kullanılabilir ancak geçirgen ve yumuşak lensler tercih edilmelidir. Göz bebeği ile lens arasında hava kalmamalıdır. Sakınca ve risklerinden dolayı lens kullanımı tavsiye edilmez.
  7-) Maskenin yüze temas eden kısmı tercihen silikon olmalıdır. Silikon malzemeler şeffaf, siyah ve aaaalflex renklerde olabilir.

  Yeni maskelerde yaşanan en önemli problem ise buğu yapmalarıdır. Bu sorun en pratik olarak maskenin iç tarafındaki cama tükürülüp, ovalanarak ve suda çalkalanarak çözülür. Piyasada satılan buğu önleyici sprey yada sıvılar yeni maskelerde bazen yeterli olmayabilir. Bir diğer çözüm yolu ise maskenin iç taraftaki camının üzerine beyaz diş macunu sürülüp iyice sıvanır, dalış yapılacak günü sabahında ise maskedeki diş macunlarını yıkamak başlangıçta oluşacak buğu problemini en aza indirecektir.

  SNORKEL : Bir dalıcının kafasını suyun üzerinde tutarak uzun mesafeler yüzmesi oldukça yorucudur. Ayrıca, su yüzeyinde maske ile dibi seyrederken nefes almak için sürekli kafamızı dışarı çıkartmak zorunda kalırız. Bu nedenle kafamızı sudan çıkartmadan nefes almamızı sağlayan ağız kısmında diş ve dudaklarımızla tutabileceğimiz MAPS adı verilen bir parça bulunan J şeklindeki borulara SNORKEL adı verilir. SCUBA dalıcısının snorkeli olması; dalış noktasına satıhtan yüzmek, dalış çıkışında tekneye yada kıyıya yüzmek için gereklidir.

  Snorkel Seçiminde Aranılacak Özellikler :
  Çeşitli snorkel tiplerine rastlamak mümkün olup, körüklü, subaplı, dalga kıranlı gibi tipler mevcuttur. Ancak, tercih edilmesi gereken hiçbir ilave özelliği olmayan J şeklinde borudur. Snorkel ile dalış yaptığımızda borunu içerisine su dolacağından yüzeye çıkınca hemen nefes almamız mümkün olmaz. Yapılması gereken ciğerimizde mevcut havayı ağzımızdan kuvvetlice dışarı üfleyerek yunuslar gibi borunun içindeki suyu hava tazyikiyle dışarı püskürtmeliyiz. Bu sayede borudaki su tahliye olacağından ağız yoluyla tekrar nefes almamız mümkün olacaktır. Subaplı tiplerde ise borudaki suyun ağırlığından ötürü daha az hava üfleyerek suyu kolayca tahliye etmek mümkündür. Ancak, bu tip snorkeller pahalı oluşları ve kolay arıza yapabilmeleri nedeniyle pek tercih edilmemelidir.

  Sanılanın aksine snorkel borusunun uzun olması avantajdan çok dezavantaj getirir. Ciğerlerimizin çalışma basıncı suyun 50 cm. altında vücudumuza etki eden ortam basıncını yenemez. Ayrıca. İç çapı çok büyük, boyu uzun snorkeller de verdiğimiz nefes borunun içerisinden yeteri kadar tahliye olmayacağından biriken karbondioksit tekrar nefes aldığımız havayı kirletecek ve karbondioksit zehirlenmesine yol açacaktır. Buna göre snorkel :

  1-) 30 – 45 cm. boyunda olmalıdır.
  2-) Snorkel borusunda çap değişimine neden olan ekler olmamalıdır.
  3-) Ağza iyi oturmalıdır.
  4-) Maskeye bağlantı parçası olmalıdır.

  PALET : Sualtında ve yüzeyde dalıcılar sürtünme kat sayısı yüksek malzemeler kullanmak zorunda olduğundan yüzebilmek için palet kullanmak zorundadırlar. Dalıcının su içerisindeki hareketini sağlayan en önemli araç, bacağın ayak doğrultusunda uzamasını sağlayan palettir. Ayağa oturan kısım ve pala adı verilen uzantısı olan iki kısımdan meydana gelmekle beraber paletleri pala yüzeylerine göre 3’e ayırabiliriz.

  a- Düz yüzlü b- Kanallı c- Off-set

  Düz Yüzlü Paletler : Genellikle tek, çift veya üç değişik malzemenin birlikte kullanılmasıyla üretilirler. Başlangıç aşamasındaki dalıcılar için uygundur. Deneyim arttıkça hız ve manevra kabiliyetine ihtiyaç duyulacağından kanallı paletler yönelmek ihtiyacı doğacaktır. Satıh yüzmelerinde yorucu olabilir.

  Kanallı Paletler : Genellikle tüplü dalış için dizayn edilip tek malzemeli olarak imal edilmişlerdir. Suyun direncini azaltıp, hızı arttırmak için pala kısmına kanal yada kanallar açılmıştır. Kanal yapısı uygun değilse performansı düşürme etkisi yaparlar.

  Off-Set Paletler : Uzun ve geniş palalı olup, apnea da denilen nefesli dalışlarda gerekli olan yüksek hızı sağlarlar. Ancak, SCUBA dalışlarında hareket serbestliğini kısıtlayacağından pek tercih edilmezler. Uzun palalı paletler kramplara neden olabilirler.

  Ayrıca paletleri açık ve kapalı tip olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Kapalı paletler daha ucuz ve çoğunlukla hafif, kolay kullanımlıdırlar. Soğuktan korunmak için dalıcılar patik giymeleri gerekir, kolay giyilebilmesi için fermuarlı, kıyıda veya teknede yürürken zarar görmemek için tabanlı patiklerin tercih edilmesi faydalıdır, kapalı paletler çıplak ayağa giyilmesi gerektiğinden tabanlı patikle giyilemezler. Bu durumda da açık tip palet kullanılması gereklidir. Kapalı paletler tüplü dalış için dizayn edilmiş daha performanslı paletlerdir. Pahalı olmaları ve patik maliyeti getirmeleri dezavantajlarıdır.

  AĞIRLIK KEMERİ : Sualtında kullandığımız malzeme ve ekipman özellikle elbise nedeniyle batabilmek için kemer ve kurşun ağırlık kullanmamız gerekir. Ağırlığın miktarı için vücut ağırlığımızın % 10’u (+/- 2 kg) kadarı uygun olacaktır.

  Dalış Sporunun Türleri (Amaca Göre) :
  1- Ticari Dalgıçlık
  2- Teknik/Bilimsel Dalgıçlık
  3- Rekreasyonel (Eğlence/Hobi Amaçlı) Dalgıçlık

  [
  Konu Superman tarafından (07-01-2014 Saat 07:45 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2

  Standart Scuba ve ekipmanları

  SCUBA :

  SCUBA terimi dalgıcın hava kaynağını yanında taşımasına imkan veren dalış şeklini tanımlamak için kullanılır. 19 YY başlarında kullanılmaya başlanmıştır. Charles CONDER adlı Amerikalı mühendis vücuduna sardığı bakır borulara hava depolayarak dalmıştır. İlk cihazlardan biri de Rouquayrol ve Denayrouze tarafından icat edilen AEOROPHORE’dir.

  1918 yılında Ohgushi adlı Japon hava kaynağından gelen hortumun uçlarını dişleriyle kontrol ederek dalışlar gerçekleştirmiştir. 1933 yılında La Prieur ise dalgıcın göğsüne bağlı hava tankının vanasını açıp kapatarak havanın akışını kontrol eden bir cihaz gerçekleştirmiştir.

  1943 yılında biri deniz subayı, diğeri de mühendis olan iki Fransız, Alman işgalindeki küçük bir kasabada zor şartlar altında çalışmalarını sürdürüyordu. Bu iki kişi Kaptan Yves COUSTEAU ve Emile GAGNAN dan başkası değildi. Bunlar basınca dayanıklı tüpler ve Demand (isteğe bağlı) valflı regülatörler geliştirerek ilk kez açık devre SCUBA sistemine adapte ettiler. Bu iki bilim adamının başarıları yüzlerce yıllık birikimin sonucuydu. Bu cihazla yaklaşık 60 m. derinlere başarılı dalışlar gerçekleştirdiler.

  Scuba Ekipmanları :

  A) Regülatör, Ahtapot ve Konsol :
  Sualtında derine indikçe her 10 metrede 1 atm artan ortam basıncı söz konusudur. 1 atm atmosferik basınçta eklendiğinde 10 metrede 2 atm , 20 metrede 3 atm vb şekilde ortam basıncına maruz kalıyoruz demektir. Su altında nefes alabilmek ve vücudumuz üzerindeki dış basınçla , içindeki boşluklarda oluşan iç basıncı dengeleyebilmek için yüksek basınçlı hava (200 atm) ile doldurulmuştur. Regülatör, tüpteki yüksek basınçlı havayı solunabilir ortam basıncına indiren ekipmandır. İlk üretildiği yıllarda regülatör tek kademeli ve çift hortumlu olarak dizayn edilmişti (Deva tipi), bu tip regülatörler günümüzde artık üretilmemektedir. Bu regülatörlerde basınç tek kademede ortam basıncına indirilmekteydi ve arıza durumunda ciddi problemler oluşabilmekteydi.

  Ülkemizde çoğunlukla rastlayacağımız Int normu regülatörler olup hem tüp vanalarının birçoğunda hem de regülatörlerde basit bir adaptörle bir normdan diğerine geçmek oldukça basittir. Bu regülatörlerde birinci kademe tüpün vanasına monte edilen yüksek basınç ve orta basınç kısmından, ikinci kademe ağzımızda soluma amacıyla kullandığımız düşük basınç kısmından oluşur.

  a) Birinci kademede 4 ila 6 çıkış vardır.Bunlardan en az biri yüksek basınç odacığına açılır. Bu çıkış yüksek basınç çıkışıdır ve HP (High Pressure) harfleriyle birinci kademe üzerinde belirtilir. Bu çıkışa tüpümüzdeki basıncı görebilmemiz için sadece manometre bağlanabileceği gibi, manometreyle birlikte derinlik saati bulunan ikili konsol veya pusula ilave edilerek üçlü konsol diye adlandırılan konsol da takılabilir. Dalış bilgisayarlarının da konsol olarak kullanıldığı modeller vardır. Birinci kademe de bir de orta basınç odası bulunur. Orta basınç odasında deniz suyunun uyguladığı ortam basıncı ve 8.5-10.5 atm. kuvvetindeki yayın baskısıyla [ ortam basıncı +(8.5-10.5) atm] ‘lik havanın izin veren diyafram veya piston sistemi mevcuttur ve bu orta basıncın geçmesine izin verilen odada genellikle 4 düşük basınç çıkışı mevcuttur. Bu çıkışlardan birine regülatörümüzün ikinci kademesi , birine ahtapot veya oktopus denilen ikinci bir 2.kademe ki bu bir emniyet malzemesidir dalış arkadaşımızda herhangi bir sebeple hava problemi oluşursa bizimkini kullanabilmesi içindir. Bir diğer çıkışa BC diye adlandırılan yüzerlik dengeleyici yeleğimizin kamçısı (inflatör) monte edilerek tüpten gelen havayla şişirilebilir. Dördüncü düşük basınç çıkışına da eğer kullanılıyorsa kuru elbise inflatör kamçısı monte edilebilmektedir.

  b) İkinci kademe ise yine bir diyafram yardımıyla deniz suyunun oluşturduğu baskıyı ileten ve ortam basıncında hava geçmesine izin veren bir sisteme sahiptir ve ağzımızın önünde devamlı ortam basıncında solunabilir hava olmasını sağlar.

  Tüm dalış malzemelerimiz hayati öneme sahip malzemelerdir. Ancak regülatörümüz soluduğumuz havayı sağladığı için en hayati malzememiz olarak değerlendirilebilir. Birinci kademenin tüpün vanasına bağlanan hava girişi sızdırmaz bir tapa ile kapatılmıştır. Bu tapa ancak regülatör tüpe monte edileceği zaman açılmalı ve hiçbir zaman regülatörün 1.kademesinin içine su kaçırılmamalıdır. Tüm malzemelerimiz olduğu gibi regülatörümüz de güneş altında bırakılmamalıdır.

  B) Tüpler:
  Sualtında yeteri kadar kalabilmemiz için soluyacağımız havayı yanımızda depolamamız gerekir. Atmosferik şartlarda bu hava en az bir telefon kulübesi kadar yer kaplayacaktır. Bir telefon kulübesiyle dalmamız mümkün olmadığına göre yüksek basınçta sıkıştırılmış (200-300 atm) hava tüpleri ile dalmamız ve regülatör yardımıyla bu havayı ortam basıncında solumamız gerekmektedir. Amaçlarına göre tüpler 0,5 – 0,7 – 1 – 2 – 4 – 7 – 10 – 12 – 15 – 18 litre ve hatta 2*10 veya 2*12 litre gibi ortak vanayla birleştirilmiş olabilirler. 4 litreye kadar olan tüpler sualtı monopalet yarışmaları, BC veya ABLJ şişirilmesi, yedek hava kaynağı olarak kullanılabilmekte, 7 litre tüpler deko tüpü, eğitim dalışı junior dalışlarında kullanılmaktadır. Genelde dalış maksatlı tüpler 10 – 12 – 15 – 18 litre ve az olarak rastlanabilecek 2*10 veya 2*12 litre olanlardır. Bayanlarda 10 – 12 litre, erkeklerde 10 - 15 litre ideal hacimlerdir ve rekreasyonal (sportif) dalışlar için yeterlidir.

  Tüplerin yapıldığı malzemeler çelik veya alüminyum alaşımları olabilir ve birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Çelik tüpler korozyona daha az dayanıklı ve daha fazla bakım gerektirirler. Alüminyum tüpler ise daha fazla et kalınlığına sahip olduklarında daha büyük bir dış hacme dolayısı ile daha fazla kaldırma gücüne sahiptirler ve dalıcının daha fazla ağırlık takması gerekir bu da dalış konforu açısından tercih edilmeyen bir durumdur.

  Tüplerimiz patlama riski taşıyan bir ekipmandır. Uzun süre ve sık kullanılmış bir veya birkaç kere darbe almış, kullanım basıncı üzerinde basınçlarda kullanılmış, aşırı derecede korozyona uğramış tüplerde bu risk artar.

  C) Tüp Vanaları :
  Tüpümüzdeki yüksek basınçlı havayı kullanabilmemiz için regülatöre gereksinim duyduğumuzu daha önce görmüştük. Bu regülatörün tüpe takılması ve tüpteki havanın birinci kademeye geçmesine izin vermek, gerektiğinde hava yolunu kapamak için tüpümüzün boğaz kısmına vidalanarak monte edilmiş vanaları kullanırız. Değişik tipte vanalar olmakla birlikte en genelinde vanaları bir musluğa benzetebiliriz. Saat ibresi yönünde kapanır ve ters yönde açılır. DIN ve INT normu vanalara rastlanabileceği gibi 200 bar (atm) ve 300 bar standartlarında DIN normu vanalar da mevcuttur.

 3. #3

  Standart Serbest dalış ve antremanları

  Serbest Dalış:
  İnsanın inanılması güç derinliklere nefesini tutarak daldığı serbest dalış sporunun tarihi çok eskilere dayanır.

  Sualtı avcılığı ile insanların geçimini sürdürmeleri amacıyla başlayan bu spor sualtı avcılığının çok ötesine geçip günümüzde limitlerini keşfetmek isteyen bir grup serbest dalıcı tarafından ayrı bir boyut kazanmıştır.

  Sualtında sınırlarını zorlayan ve bu olağanüstü derinliklere inmeyi başaran dalgıçlar, ayni balina ve yunuslarda gerçeklesen, basınç altında vücudun çökmesini engelleyen eşsiz bazı adaptasyonları yaşıyorlar.

  Prensipte iyi bir serbest dalıcı olmak kişinin vücuduna oksijensiz veya çok düşük seviyede oksijen ile çalışmayı öğretebilmesi anlamına geliyor.

  1- Antrenman :
  Serbest dalışta, birçok diğer antrenman gibi, vücudumuza ve beynimize oksijensiz çalışmayı öğretmek çok uzun zaman alabilir.

  Bu nedenle, bu süreç çok yavaş ve kontrollü bir şekilde, kesinlikle aceleye getirmeden, kendimizi vücudun doğal olarak kaldırabileceğinin üstünde bir çalışmaya zorlamadan yapılmalıdır.

  Antrenman için çok mükemmel bir araç yüzme havuzudur. Havuzda sualtında nefes almadan kontrollü süreler ve mesafeler ile yüzebiliyoruz. Kişi önce kendini çok rahat hissederek sualtında yüzebileceği bir mesafeye karar vermeli daha sonra bu mesafeyi çok rahat şartlar altında yüzmelidir.

  Serbest dalıcının çok fazla oksijen harcanmasına neden olan büyük kaslara değil, güçlü kaslara sahip olması gereklidir.

  2- Antrenmanınızı Planlamak:
  Bu serbest dalışın belki de en ilginç kısmı, ideal olan profesyonel bir antrenöre sahip olup, bu kişinin sporcuyu yakından izlemesi ve bu kişiyi tanımlayan tüm özellikleri göz önünde bulundurarak onun için özel bir antrenman planlamasıdır.

  Haftada 5 gün antrenman yapabilecek kişiler için bunun 3 gününün havuz çalışması 2’sinin ağırlık çalışması olmasını tavsiye ederim.

  Haftanın kalan iki günü dinlenme için ayrılmalıdır. Havuz ve ağırlık antrenmanları ardışık günlerde yapılmamalıdır. Bir havuz çalışması için ideal süre en az 45 en fazla 90 dakikadır. Ağırlık çalışması için ise en az 30 en fazla 60 dakikadır.

  3- Bir Dalış Denemesi Yapmak :
  Önce kendinize kolay bir hedef belirleyin, herhangi bir derinlik, örneğin boyunuzun dörtte biri veya yaşınız, vs. yani 24 yaşında ve 1.60 boyunda iseniz 40 metre veya 24 metre’ye dalmayı seçebilirsiniz veya hangisi rahat geliyorsa.

  Eğer bu rakamlar da uygun gelmiyorsa, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir derinlik belirleyin. Hedefinizi belirledikten sonra başlangıçta ulaşmak istediğiniz her 10 metre için 4 haftalık bir antrenman yapmalısınız ve dalmayı hedeflediğiniz derinliğin en az 2,5 katı bir yatay mesafeye havuzda dipten yüzerek ulaşabilmiş olmalısınız.

  Yani eğer 24 metreye dalmak istiyorsanız 9-10 hafta kadar antrenman yapmalı ve havuzda en az 60 metre gibi bir mesafeye ulaşmış olmanız gerekir.

  4- Güvenlik :
  Her havuza gidişinizde yanınızda bir antrenman partneri bulunmalıdır. Sualtında yüzme antrenmanı yaptığınızda size dikkat edebilecek birisi.

  Daldığınız zamanlarda yanınıza her zaman için dalış eşleri bulunmalıdır. İyi eğitim almış bir tüplü dalıcı her 10-15 metrede bir yerleştirilmeli ve bir acil durum halinde nasıl müdahale etmeleri gerektiğini bilmelidir.

  Her zaman için bir başka serbest dalıcı yüzeyde size yardim etmek üzere hazır bulunmalıdır.

  Serbest dalıcıların en sık karşılaştıkları problem bayılma, bu durumda dalıcı beyne yeterli miktarda oksijen gitmemesinden dolayı bilincini kaybediyor. Eğer bu kişiye hızlı ve doğru bir şekilde müdahale edilirse hayatı kurtarılabilir fakat müdahale edilmezse çoğu bayılmalar ölümle sonuçlanır.

 4. #4

  Standart Güvenli Dalışın Kuralları:

  Güvenli Dalışın Kuralları:

  1- Dalmak için fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı olun. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız asla dalış yapmayın.

  2- Dalış yeri hakkında iyi bir bilgiye sahip olun yada yöreyi tanıyanlardan bilgi alın.

  3- Aldığınız dalış eğitimi ve deneyiminize uygun dalış aktivitelerine katılın.

  4- Düzenli bakım yapılan ve tam çalışan ekipman kullanın.

  5- Dalış amirinin direktiflerini dinleyin ve uyarılarına karşı saygılı olun.

  6- Dalışlarınızı dalış arkadaşınızla birlikte planlayın ve mutlaka dalışlarınızı kaydedin.

  7- Dalış planınızı uygulayın ve dalış tablolarını iyi kullanın.

  8- Doğru çıkış hızını kullanın (10m/dk).

  9- Doğru yüzerlik sağlayın.

  10- Düzenli nefes alma şekli sağlayın.

  11- Dalıştan önce hiperventilasyona neden olacak fazla egzersizden kaçının.

  12- Çıkış noktanıza rezerv hava kullanmadan ulaşabilmek için dalışınızı planlayın.

  13- Yüzeyde destek sağlamak amacıyla tekne, şamandıra ya da buna benzer ekipman bulundurun.

  14- İleri eğitim ve pratik yaparak becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirin.

  15- Dalışa bir süre ara verdikten sonra tekrar başlamadan önce, bilgi ve becerilerinizi kontrolü yeniden gözden geçirin.

 5. #5

  Standart Dalışa Yasak Bölgeler

  Marmara Denizi'ndeki Dalışa Yasak Sahalar
  1. İstanbul Sedef Adası Çevresi
  2. İstanbul - Büyükçekmece, Güzelce ile Değirmenburnu arası
  3. Kapıdağ Yarım Adası - Gündoğdu Limanı Doğusu ile Ormanlı Burnu arası
  4. Akçaada çevresi
  5. Kapıdağ Erdek arası
  6. Marmara Adası - Domuzburnu ile Ababurnu arası ve Hayırsız Ada batısı
  Ege Denizi'ndeki Dalışa Yasak Sahalar
  7. Çanakkale Boğaz Çıkışı, Kumkale ile Baba Burnu arası
  8. Edremit Körfezi - Sivrice Burnu, Kadırga Burnu arası
  9. Ayvalık - Maden ve Küçükmaden adası çevresi
  10. Çandarlı Körfezi - Maltepe Burnu ile Foça burnu arası
  11. İzmir körfezi - Urla Limanı
  12. Çeşme, Karaburun feneri ile Doğanbey Burnu arası
  13. Didim - Tekağaç Burnu ile Bodrum Akyarlar Kocaburun arası
  14. Gökova Körfezi - Yalıçiftlik çevresi, Karaburun ile Akbük Burnu arası
  15. Gökova Körfezi - Çamlı Limanı kuzeydoğu çıkışı ile Gökova koyun Burnu arası
  16. Gökova Körfezi - Körmen Limanı kuzeydoğusu ile İnceburun çevresi
  17. Gökova Körfezi - Mersinci Limanı Kuzey çıkışı ile Datça İnceburun arası
  18. Hisarönü Körfezi - Datça Tapancaada ile Datça, Karabük Burnu arası
  19. Hisarönü Körfezi - Bencik Limanı giriş ile Marmaris Kadırga Burnu arası
  20. Marmaris Kumlubükü - Asarcık Burnu çevresi
  21. Saros Körfezinde;BÜYÜKADA, KÜÇÜKADA VE MİNİKADA’NIN TAMAMI
  Akdeniz'deki (Köyceğiz-Alanya) Dalışa Yasak Sahalar
  22. Marmaris Turnalı Burun ile Köyceğiz Eşek burnu arası
  23. Dalaman Bükü - Akça burnu ile Gökçek Bal Burnu arası
  24. Fethiye-İblis Burnu ile Belçeğiz Körfezi, yoğun Burnu arası
  25. Fethiye-Yediburunlar mevkii, Kötü Burun ile Zeytin Burnu arası
  26. Kalkan Çevresi-İnceBurun ile Bozburun arası
  27. Kaş İnceburun ile Geyikova, Gökkaya liman çıkışı kuzey burnu arası
  28. Finike Akçaoğlu burnu ile Kemer, İnceburun arası
  29. Antik side sahil şeridi
  30. Alanya, Karaburun ile Kargıçiftliği arası
  31. AKSAZ DENİZ ÜS KOMUTANLIĞI ÇEVRESİNDE İKİNCİ DERECE KARA-DENİZ ASKERİ YASAK SAHASININ Koordinatlar : "(24550-68260), (24380-72280), (24180-74160), (23220-74820), (22460-76240), (20560-76260), (19780-77120), (19880-78540), (20840-80740), (21840-82800), (24080-83100), (25440-83640), (27280-83560), (28680-84100), (29800-84700), (30820-84640), (31400-83570), (32020-83440), (32600-80240), (32660-77770), (34540-77020), (35000-76040), (35400-74740), (34360-74160), (34340-68400)"
  27 - 28 Tüm Karadeniz kıyısında ve Alanya'dan Suriye sınırına kadar uzanan kıyıda sualtı yasak dalış alanları tespit işlemleri tamamlanıncaya kadar Ören yerleri sahillerinde aletli dalış yapılamaz.

 6. #6
 7. #7

  Standart Dalis Zeri Hakkinda

  Merhaba, dalis sporuna merakli oldugunuz belli, fotolarinizdaki magarali fotograf cok hosuma gitti, orasi neresi? Esrarengiz bir yer gibi!

Benzer Konular

 1. Ağaçlar hakkında bilgi.
  By EXiR in forum Doğayı Sevenlerin Mekanı
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 02-05-2014, 09:39 AM
 2. Gladiatus Hakkında Bilgi
  By DeAtH_DeAtH in forum Gladiatus
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 03-15-2009, 06:36 PM
 3. Gen Hakkında Kısa Bilgi
  By Randy in forum Biyoloji Bilimi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-15-2008, 06:06 PM
 4. Dalış Sporu
  By EXiR in forum Çeşitli Hobiler
  Cevaplar: 10
  Bölüm Listesi: 08-29-2007, 01:12 AM
 5. Kan hakkında genel bilgi..
  By ABYSS in forum Biyoloji Bilimi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 12-23-2006, 03:12 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]