Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 46 Sayfa bulundu

Konu: Arap Yemekleri

 1. #1

  Standart Arap Yemekleri  NİŞANLI PARMAĞI (CEZAYİR)

  (sebaa el aarussa)

  Kullanılacak malzeme:
  350 gram un,
  1/2 bardak süt,
  150 gram süzme bal,
  50 gram toz şekeri,
  2 yumurta,
  1 tutam tarçın (toz),
  1 çimdik tuz,
  2+1/2 bardak zeytinyağı (veya başka bir bitkisel yağ).

  Yapımı: Yoğurma mermerinin üstüne 300 gram unu eleyerek dökmeli. Sonra bunu toplamalı ve ortasını çukurlaştırmalı. Bu çukura toz şekerini, tarçını ve tuzu serpiştirmen. Yarım bardak pişmiş soğuk sütle iki yumurtayı da kattıktan sonra karışımı iyice yoğurarak hamur durumuna getirmeli.
  Hamur, kıvamını bulunca bunu bir bezle örtüp iki saat kadar ılık bir yerde dinlendirmeli. Sonra bunu hafifçe unlayıp yeniden yoğurduktan sonra merdaneyle açarak en çok yarım santim kalınlığında bir yufka yaprağı durumuna getirmeli. Hamur kesme tırtılıyle bu yufkayı beşer santimlik parçalara bölmeli. Unlu elle bu parçaları yuvarlayıp küçük birer baston durumuna getirmeli. Bu bastoncukları hemen ateş üstünde bulunan derin bir tavadaki kızgın zeytinyağının içine atmalı.
  Beri yanda bir kuşaneye balı koymalı. 2 çorba kaşığı da su kattıktan sonra tencereyi hafif bir ateşe oturtmalı. Bal suyla karışıp şerbet durumuna gelince kabı ateşten indirmeli.
  Tavadaki hamurlar nar gibi kızarıp kıtırtı bir duruma gelince bunları kevgirle tavadan çıkarıp soğumuş olan şerbete batırmalı. Nişanlı parmağı veya hanım parmağının pişirilmesi sona erince bunları hemen sıcak sıcak sofraya çıkarıp servis yapmalı.

 2. #2

  Standart

  MİSHUİ (FAS)

  Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
  400 gram orta yağlı sığır kıyması,
  3 diş sarmısak,
  1 limon,
  1 çay kaşığı kimyon,
  1 çay kaşığı tarçın,
  5 baş dövülmemiş karanfil,
  1 tutam karabiber,
  yeteri kadar tuz,
  6 çorba kaşığı zeytinyağı,
  1 marulun göbek tarafı,
  1 salatalık olgun domates.

  Yapımı: Sarmısağı havanda dövmeli ve kıymaya katmalı. Tuzunu, biberini ve kimyonunu serptikten sonra kıymayı iyice yoğurmalı. Karışım iyice yoğurulduktan sonra ceviz iriliğinde parçalara bölmeli ve suda ıslatılmış avuç içinde yassılaştırmalı.
  Kuvvetli bir odun kömürü ateşinin beş parmak yükseğine ızgarayı oturtmalı. Izgara iyice kızınca önce ızgarayı yağlamalı. Sonra zeytinyağına batırılan köfteleri ızgaraya dizmeli. Köftelerin önce bir yüzlerini nar gibi kızarıncaya kadar pişirmeli, sonra öbür yüzlerini çevirmeli ve bu yüz de aynı biçimde kızartmalı. Pişen köfteleri sıcak bir yerde tutulan servis tabağına yerleştirmeli.
  Beri yanda bir kâseye yarım limon suyuyla 4 çorba kaşığı zeytinyağını dökmeli. Buna yeni dövülmüş tarçınla karanfili serptikten sonra karışımı iyice çırparak karıştırmalı.
  Kalan yarım limonu dilimlere doğrayıp marul göbeği yaprağı ve domates dilimleriyle servis tabağını süsledikten sonra servis yapmalı. Salçayı, köfteleri tabaklara dağıttıktan sonra dökmeli.

 3. #3

  Standart

  KETEHA RALMİ (FAS)

  Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
  1 kilo koyun (kürek tarafından veya filetoluktan kesilecek),
  125 gram sadeyağ,
  150 gram zeytin,
  2 baş soğan,
  1/2 çay kaşığı zencefil,
  1 çimdik safran,
  birkaç kişniş yaprağı,
  yeteri kadar tuz,
  3 lim garas mallah.

  Yapımı: Eti eşit irilikte parçalara doğramalı.
  Düz altlı bir tencerede yağı eritmeli. Ateşten indirince buna safranla zencefili ve yeteri kadar tuzu katmalı. Bu karışımı çabuk çabuk karıştırırken sicim gibi akıtarak bir bardak su katmalı. Yavaş yavaş soğuyacak olan yağ mayonez kıvamına gelince et parçalarını katmalı. Etlerin üstünü örtecek kadar da su dökmeii. İnce ince doğranmış soğanla kişniş yapraklarını da kattıktan sonra tencereyi kuvvetli bir ateşe oturtmalı. Vakit vakit karıştırılacak yemeğin salçası koyu bir boza kıvamına gelince çekirdekleri çıkarılmış zeytinlerle lim garas mal-lahları katmalı. Yemeği beş dakika daha ateşte tuttuktan sonra içindeki kişniş yapraklarını çıkarıp atmalı ve servis tabağına aktardıktan sonra sıcak sıcak servis yapmalı.

 4. #4

  Standart

  LİM GARAS MALLAH (FAS)

  Kullanılacak malzeme:
  2 kilo kalın kabuklu limon,
  4 kilo çok ince ve küçük bir cins limon (Faslılar buna dokk derler),
  yeteri kadar tuz.

  Yapımı: iki cins limonu büyük bir kaba karışık olarak yerleştirmeli. Sonra bu limonları örtünceye kadar kaba su doldurmalı. Her sabah bu suyu döküp yenisini doldurarak limonları beş gün suda tutmalı.
  Altıncı gün suyu döküp limonları sıralamalı. Her limonu bir kenarları yapışık kalmak üzere dörde bölmeli. Bu bölüm yerlerini iyice tuzladıktan sonra dilimleri kapamalı ve bir bütün haline getirilen limonları toprak bir kaba düzenli biı biçimde yerleştirmeli. Limonların üstüne temiz ve iri bir taş koyup en az bir ay kadar bu durumda bırakmalı. Aradan birkaç gün geçince kapta birikecek tuzlu limon suyu limonların bozulmadan salamuralanmasına imkân verecektir. Böylece bir ay kalacak bu salamuradaki limonlarla pişirilecek et, tavuk ve sebze yemekleri Fas'a has bir tada bürünecektir.

 5. #5

  Standart

  Köfte el hanete (Mısır)

  Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
  300 gram koyun kıyması,
  300 gram sığır veya dana kıyması,
  1 demet maydanoz,
  1 tutam merzengûş otu,
  1 tatlı kaşığı dövülmüş kişniş,
  1 tutam kırmızı biber,
  1 tutam karabiber,
  orta irilikte 1 baş soğan,
  1 yumurta,
  yeteri kadar tuz,
  2 çorba kaşığı zeytinyağı.

  Yapımı: Soğanı, kabuklarını çıkardıktan sonra rendelemeli. Maydanozu ayıklayıp yıkadıktan sonra ince ince doğramalı. Kıymaları büyük bir toprak tencereye koymalı. Bunu yaydıktan sonra üstüne maydanozu, kırmızı ve karabiberleri, dövülmüş kişnişi, merzengûş otunu serptikten sonra rendelenmiş soğanla yumurtayı katmalı ve yoğurarak karışımı birbirine iyice yedirmeli. Vakit vakit yoğurarak kıymayı üç saat kadar serin bir yerde dinlendirmeli.
  Son bir defa daha yoğurduktan sonra (isteyenler kıyma makinesinden geçirebilirler) birer lokma olacak ufaklıkta köfteler yapmalı.Zeytinyağı tavaya konur ve kızdırılır. Zeytinyağı kızdıktan sonra köfteler azar azar atılır ve her iki yanları da nar gibi oluncaya kadar kızartılarak pişirilir.
  Pişen köfteler kevgirle tavadan alınır, yağları süzüldükten sonra bir servis tabağına konur. Sıcak yerde tutulan servis tabağının çevresi soğan piyazı, uzun uzun kesilmiş hıyar turşularıyle süslendikten sonra köftelerin pişirilmesi sona erince sıcak sıcak sofraya çıkarılır ve servis yapılır.

 6. #6

  Standart

  ELCEZİRE KÖFTESİ (MISIR)

  Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
  300 gram koyun kıyması,
  300 gram sığır veya dana kıyması,
  1 demet maydanoz,
  1 tutam merzengûş otu,
  1 tatlı kaşığı dövülmüş kişniş,
  1 tutam kırmızı biber,
  1 tutam karabiber,
  orta irilikte 1 baş soğan,
  1 yumurta,
  yeteri kadar tuz,
  2 çorba kaşığı zeytinyağı.

  Yapımı: Soğanı, kabuklarını çıkardıktan sonra rendelemeli. Maydanozu ayıklayıp yıkadıktan sonra ince ince doğramalı. Kıymaları büyük bir toprak tencereye koymalı. Bunu yaydıktan sonra üstüne maydanozu, kırmızı ve karabiberleri, dövülmüş kişnişi, merzengûş otunu serptikten sonra rendelenmiş soğanla yumurtayı katmalı ve yoğurarak karışımı birbirine iyice yedirmeli. Vakit vakit yoğurarak kıymayı üç saat kadar serin bir yerde dinlendirmeli.
  Son bir defa daha yoğurduktan sonra (isteyenler kıyma makinesinden geçirebilirler) birer lokma olacak ufaklıkta köfteler yapmalı.
  Kuvvetli, ama alevsiz bir odun kömürünün beş parmak üstüne ızgarayı oturtup iyice kızdırmalı. Sonra bir tüyle bu ızgarayı zeytinyağlamalı. Köfteleri de zeytinyağ-ladıktan sonra ızgaraya dizmeli. Önce bir yanlarını, sonra öbür yanlarını nar gibi kızarttıktan sonra sıcak bir yerde tutulan servis tabağına yerleştirmeli. Köftelerin tamamı pişince servis tabağının çevresini doğranmış soğan, turp veya dilim dilim kesilmiş hıyar ve domatesle süsledikten sonra servis yapmalı.
  Aynı malzemeye bir bardak zeytinyağı katmak suretiyle bu köftenin tavasını da yapmak mümkündür.

 7. #7

  Standart

  ISPANAKLI TAVUK (MISIR)

  (mlokhiya)

  Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
  1200 gramlık bir tavuk,
  140 gram sadeyağ,
  600 gram ıspanak,
  1 baş soğan,
  1 havuç,
  2 diş sarmısak,
  1 kaşık kişniş,
  yeteri kadar kırmızı ve karabiberle tuz.

  Yapımı: Tavuğun tüylerini yolup içini temizledikten ve tütsüledikten sonra bol akarsuda iyice yıkamalı. Sonra içinde dışı kazınmış havuçla kabuğu çıkarılmış soğan bulunan bir tencereye koymalı, iki litre de su kattıktan sonra tencereyi ortadan hafif bir ateşe oturtmalı. Tencerenin kapağı örtülü olarak tavuğu başlamalı.
  Beri yanda ıspanakların köklerini ve kötü yapraklarını ayıkladıktan sonra bol akarsuda iyice yıkamalı. Bir süzgeçte suyunu süzmeli. Sonra iri iri doğramalı ve bir kenara bırakmalı.
  Tavuk haşlanınca bunu parçalara ayırmalı.
  Bir güveçte sadeyağı eritmeli. Buna havanda kişnişle birlikte dövülerek macun durumuna getirilmiş sarmısağı katmalı. Tuzunu ve biberlerini serptikten sonra tavuk parçalarını katmalı ve çevirerek tavuğun etlerini nar gibi kızartmalı. Tavuğun parçaları kızarınca buna yarım bardak tavuk suyuyla doğranmış ıspanağı katmalı ve güvecin ağzını örttükten sonra mlokhiya'yi onbeş - yirmi dakika kadar orta ısılı bir ateşte pişirmeli. Yemek piştikten sonra güveçle veya bir başka tabağa aktararak servis yapmalı.

 8. #8

  Standart

  TÜRKMEN İŞİ SALÇALI PİLİÇ (IRAK)

  Kullanılacak malzeme (4 kişi için).
  1200 garamlık besili bir piliç, küçük
  1 kutu ton balığı konservesi,
  100 gram zeytinyağına yatırılmış mantar,
  50 gram sirkeye yatırılmış küçük soğan (turşu),
  2 hıyar turşusu,
  2 dolmalık biber turşusu (biri yeşil, diğeri kırmızı),
  1 çorba kaşığı kapari,
  1 demet maydanoz,
  1 körpe havuç,
  1 sap kereviz,
  1 baş taze soğan,
  1 limon,
  1 bardak zeytinyağı,
  yeteri kadar tuz ve karabiber.

  Yapımı: Pilicin tüylerini yolduktan, içini temizledikten, ince kıllarını gidermek için tütsüledikten sonra bol akarsuda iyice yıkamalı. Pilicin içlerini (katısını, ciğerini, yüreğini) bir başka yemek veya çorbada kullanmak üzere bir kenara ayırmalı. Büyük bir tencereye pilici örtecek kadar su koymalı. Bunun içine temizlenip yıkanmış kerevizle 1/2 demet maydanozu, üstü kazınmış havucu, iyice temizlenmiş soğanı atmalı, bol tuz da koyduktan sonra tencereyi kuvvetli bir ateşin üstüne oturtmalı. Su kaynamaya başlayınca pilici içi ne atmalı ve iyice pişinceye kadar haş-lamalı. Piliç pişerken salçasını hazırlamalı. Mantarların, soğanların, hıyarların, biberlerin, kaparilerin yarısıyle maydanozun ve ton balığının tümünü kıyarcasına ince doğramalı ve porselen bir kâseye koymalı. Birer tutam tuz, karabiber serptikten sonra bir bardak zeytinyağıyle bir limonun suyunu katmalı ve bir çatalla çırparcasına karıştırmalı.
  Piliç pişince bunu içinde kaynadığı sudan çıkarmalı ve soğumadan derisini yüzmeli. Tavuk suyunu çorba yapımında kullanmak mümkün olduğuna göre bu deriyi de mce ince doğradıktan sonra suyun içine atmalı.
  Derisiz kalan tavuğu dörde böldükten sonra bu parçalara servis tabağına yerleştirmeli. Piliç iyice soğuyunca salçayı birkaç defa daha çırparak karıştırdıktan sonra piliç parçalarının üstüne dökmeli. Kalan mantar, soğan ve kaparileri tüm olarak hıyarla biberleri de ufak parçalara doğra-yarak tabağın sağına, soluna serpiştirdikten sonra servis yapmalı.

 9. #9

  Standart

  Arap köftesi

  Malzemeler
  200 gr Yağsız Dana kıyma
  2 Su bardağı köftelik İnce Bulgur
  1 Orta boy Kuru Soğan
  1 Çorba Kaşığı Biber Salçası
  1 Çorba Kaşığı Domates Salçası
  1 Yumurta
  1 bardak su
  Kızartmak için sıvı yağ
  2,5 bardak çırpılmış yoğurt
  5 diş dövülmüş Sarımsak
  100 gr Tereyağı
  1 demet Maydanoz
  Tuz, karabiber, kırmızı pul biber.

  Bulguru bir tepsiye alınız. Domates ve biber salçalarını ve pul biberi tuz karabiberini de koyduktan sonra çiğ köfte gibi yoğurunuz. Bulgur yumuşamaya yüz tu----- çiğ kıymayı ve yumurtayı da ilave ederek yoğurmaya devam ediniz. Bulgurun istenen kıvama gelebilmesi için azar azar su ilave edebilirsiniz. Harç hazır olunca iri bilye büyüklüğünde parçaları yuvarlayarak kaynar suya atınız. Yukarı çıkan pişmişleri delikli kepçe ile alınız. Suyunu çekmesi için bir müddet peçete üzerinde beklettikten sonra kızgın sıvı yağda kızartınız. Daha önce servis tabağına yayılmış sarımsaklı yoğurdun üzerine koyunuz. Tereyağını eritiniz. Kırmızı biberi ekleyip yakmadan biraz kavurup yoğurtlu köftenin üzerine dövünüz. Kıyılmış maydanozla süsleyiniz.

 10. #10

  Standart

  Harira çorbası

  500 Gr. Kuş başı Et
  1 Çay Kaşığı Zerdeçal
  Yarım Çay Kaşığı Karabiber
  1 Tatlı Kaşığı Tarçın,
  Yarım Çay Kaşığı Zencefil,
  Yarım Çay Kaşığı Toz Kırmızıbiber
  2 Çorba Kaşığı Tereyağı,
  Yarım Su Bardağı Kereviz Sapı (Doğranmış)
  1 Soğan (Doğranmış)
  1 Kırmızı Soğan (Doğranmış)
  Birkaç Dal Taze Kişniş
  2-3 Domates (Doğranmış)
  7 Su Bardağı Su,
  Su Bardağı Yeşil Mercimek
  450 Gr. Haşlanmış Fasulye
  150 Gr. Nohut (Haşlanmış)
  2 Yumurta Çırpılmış
  1 Limonun Suyu.

  Eti, zerdeçalı, karabiberi, tarçını, zencefili, Arnavut biberini, tereyağını, soğanı ve kişnişi büyük bir tencereye koyup kısık ateşte 5 dk. Karıştırın. Ateşi yükseltip domatesleri ekleyin, 15 dk daha pişirin. Su ve mercimeği ekleyip kaynatın. Kaynadıktan sonra ateşi kısıp 2 saat daha pişirin. Servisten 10-15 dk önce ateşi yükseltip fasulye ve nohudu ekleyin. Yumurtaları çırpıp limon suyu ile karıştırın. Yumurtalı karışıma bir miktar çorbadan ekleyip karıştırın. Terbiyeyi çorbaya ekleyip birkaç dakika karıştırın, sıcak servis yapın.

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. İç Anadolu Yemekleri
  By SuyunGizemi in forum Damak Tadı
  Cevaplar: 53
  Bölüm Listesi: 04-27-2007, 12:42 AM
 2. Akdeniz Yemekleri
  By SuyunGizemi in forum Damak Tadı
  Cevaplar: 58
  Bölüm Listesi: 04-27-2007, 12:16 AM
 3. Marmara Yemekleri
  By SuyunGizemi in forum Damak Tadı
  Cevaplar: 54
  Bölüm Listesi: 04-26-2007, 11:31 PM
 4. Karadeniz Yemekleri
  By SuyunGizemi in forum Damak Tadı
  Cevaplar: 72
  Bölüm Listesi: 04-26-2007, 10:57 PM
 5. İzlanda Yemekleri
  By ABYSS in forum Sebze Yemekleri
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-27-2006, 04:53 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]