Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2968
Henoch-Schönlein purpurası
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Henoch-Schönlein purpurası

 1. #1

  Standart Henoch-Schönlein purpurası  Henoch-Schönlein purpurası dediğimiz durum aslında bir hastalık değil,birçok hastalıkta görülebilen özel bulgular topluluğudur.En sık allerjik etkenlere bağlı olmak üzere,çeşitli sebeplerle oluşan bozulmuş bağışıklık, damar sistemini etkileyerek deri altında,sindirim sisteminde ,böbreklerde ve eklem yerlerinde kanamalar tarzında döküntülere yol açar.
  Sindirim sisteminde olan döküntüler, sindirim kanalı içine kanamalara neden olabilir. Sindirim kanalına olan kanamanın belirtisi dışkının katran gibi siyah çıkması, kusma olduğu taktirde, kahve telvesi görünümünde olmasıdır.
  Eklemlerdeki döküntüler, eklemlerde romatizma benzeri ağrılar, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilere neden olur. Böbrekleri tuttuğu taktirde idrarda kanama ortaya çıkar. Kanama bazen gözle görülebilecek derecede, bazen de sadece mikroskopla tesbit edilecek derecededir.
  Ayrıca yapılan idrar tahlilinde protein (Albumin) olduğu da belirir. Hastaların yaklaşık yarısında böbrek tutulması görülebilir. Birkaç haftalık aralarla hastalığın ataklar yaptığı görülür. Hastaların büyük bir kısmında hiçbir belirti kalmaksızın iyileşme elde edilirken, bazılarında böbrekte tahribat ortaya çıkabilir.
  Özellikle küçük çocuklarda, ateşle seyreden üst solunum yolu infeksiyonlarından sonra ortaya çıkabilir. Çok sık olmamakla birlikte ilaç alerjisi de hastalığın belirmesinde etken olabilir. Bu nedenle her vakada, etken olabilecek ilaç araştırması yapılmalıdır. Hastalığın tedavisinde ilk aşama, hastalığa neden olabilecek etkenlerin belirlenerek ortadan kaldırılmasıdır. Bu etken ortadan kaldırıldıktan sonra sadece belirtileri gidermeye yönelik tedavi yeterli olabilir. Eklem tutulması, şişlik, karın ağrısı gibi şikayetleri çok olanlarda kortizon tedavisi etkili olacaktır. Devamlı ataklar sonucu böbreğin etkilenerek kronik bir böbrek hastalığının ortaya çıktığı durumlarda, bağışıklık baskılayıcı ilaçların, örneğin Azothioprin’in yararlı etkileri görülebilir.

 2. #2

  Standart

  Çocuğuma 2 hafta önce hsv tanısı kondu.Ciltte döküntü ile başladı sonra eklemlerde şişlik başladı.Dicle üniversitesinde eklemde şişliklerden dolayı 1 gün yattı.Bütün tahlillerinin normal olduğunu söylediler.2 hafta geçmesine rağmen 2-3 gün ara ile eklemlerinde (özellikle ayak,el bilek ve diz) şişme oluyo ve yürüme zorluğu çekiyor.sonra kayboluyor.Ama bu şişlikler halen devam ediyor.Yani istirat edince kayboluyor.Ama yürürse tekrarlıyor.Bu konuda internet dahil fazla bilgi edinemdim.Tedavisi varmı?nekadar sürer?Başka yapabileceğim birşeyler varmı?teşekkür ederim.

 3. #3

  Standart

  merhabalar.. öncelikle geçmiş olsun.. çocuğunuzun şikayetlerinden yola çıkarak fmf (ailesel akdeniz ateşi) üzerinde de durulması gerektiğini düşnüyorum. Lütfen bu şüpheyi başvurduğunuz hekime danışınız. eklem ağrıları özellikle çocuğunun bedensel olarak çok aktif olduğu günlerden sonra ortaya çıkıyorsa, eklem şişlikleri ile birlikte yüksek ateş gözlemliyorsanız, çocuğunuzda ayrıca farklı zamanlarda şiddetli karın ağrısı ve göğüs ağrısı şikayetleri de varsa ve bu şikayetlerle birlikte de yüksek ateş gözlemleniyorsa fmf olabilir. içiniz rahat olsun fmf tedavisi olan bir hastalıktır. acil şifalar dilerim

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]