Doğum öncesi evreden sonra,bedensel gelişimin en hızlı olduğu dönem,doğumdan sonraki ilk yıldır.
Boy;1 yaş sonunda çocuk doğum boyunun yaklaşık yarısı kadar uzar.2 yaşına kadar doğuştaki boyunun 3’te 2’sini kazanır,yani boyca uzama ilk yıldan sonra giderek azalmaktadır.
Kilo;ağırlıkça artmada doğumdan sonraki ilk yılda çok hızlıdır.Fakat 2 yaşına doğru hızla azalma meydana gelir.1. yaşında 3 katına 2,5 yaşında 4 katına ulaşır.
Baş;yeni doğan bebekte başın vücuda oranı yetişkindeki oranlardan farklıdır.Başın vücuda oranının yetişkininkinden daha büyük olduğu gözlenmektedir.Ancak beden,bacak ve kollar baştan daha hızlı büyüyerek yetişkindeki bacak ve kolların uzunluğuna ulaşırlar.
Kas;bebeğin doğumdaki kas ağırlığının toplam vücut ağırlığına oranı yetişkindeki kas ve vücut ağırlığı oranından daha azdır.Doğumun ilk yılında baş ve boyun kasları ayak kaslarından önce karın bölgesi kasları ve omuz kasları da el ve kol kaslarından önce gelişir.Buda gelişimin “BAŞTAN AYAĞA, İÇTEN DIŞA DOĞRUDUR” ilkesini yansıtmaktadır.
Büyük kasların gelişimi küçük kasların gelişiminden önce olmaktadır.Bu yüzden çocuk ilk önce büyük ve geniş hareketleri daha sonra ince hareketleri yapabilmektedir.
Bebeğin sinir sistemi de gelişim ilkelerine uygundur.”MERKEZDEN UÇLARA, İÇERDEN DIŞA DOĞRU” bir gelişim gösterir.Baş sinirleri ayaktakilere göre daha çok gelişmiştir.
Bebeğin kan basıncı doğuşta çok düşüktür.6.haftadan sonra artmaya başlar.Kalp ise vücuda göre daha büyüktür.
Bebeğin doğumdan sonra ilk yaptığı davranış solunumdur.Solunum sayısı dakikada ortalama 40’tır.Yetişkinin ise dakikada ortalama 16’dır.
Sindirim sistemi anne sütünde bulunan besinleri sindirecek düzeydedir.Boşaltım sistemi ise zararlı maddeleri atacak güçtedir.İskelet sisteminde ise kemikler henüz sertleşmediği için kolay kırılmazlar.Ancak duruş ve tutmayla biçimleri değişebilir.Süt dişleri ise 5-8.aylarda çıkmaya başlar ve 2-2,5 yaşlarına doğru tamamlanır.