Güvenli Bisiklet Kullanmasını Öğretin

Bisiklete binmek, patenle veya kay-kay’la kaymak ve motorlu olmayan tekerlekler üzerinde ilerlemeyi gerektiren sporlarla uğraşmak çocukların fiziksel yönden aktif olmasını sağlamak için çok doğru seçimlerdir, ancak bu sporlar sırasında kazalarla karşılaşılır, bu nedenle güvenlik önlemleri almak gereklidir.

Çocuğunuza tekerlekli bir oyuncak veya spor aleti almadan önce ona yol kurallarını öğretmelisiniz. Bu tür tekerlekli oyuncaklara sahip olmanın ve kullanmanın en büyük sorumluluğu uygulanması gereken güvenlik kurallarını öğrenmek ve bu kurallara uymaktır.

Çocuğunuza bu güvenlik kurallarına uymanın önemini her fırsatta hatırlatarak ve bu konuda doğru örnek olarak, çocuğunuzda bir dikkat ve yolda olup bitenlere karşı bir duyarlılık oluşmasını sağlayabilirsiniz, bu hem çocukluk döneminde hem de yaşamı boyunca trafikte riskli davranma olasılığını azaltacaktır.

Bilindiği gibi baş çocuğunuzun koruması gereken en önemli vücut bölümüdür. Kesiklerin sıyrıkların hatta kırılan kemiklerin pek çoğu iyileştiği halde kafa yaralanmaları sıklıkla kalıcı ve sakatlığa neden olan yaralanmalardır. Bu tür yaralanmaların sonuçları yaşam boyu etkili olabilir ve bu sonuçlar arasında felç, ciddi bellek kaybı, konuşmada bozukluk, depresyon, anksiyete gibi bir çok korkutucu şey mevcuttur.

Eğer aşağıdaki özellikleri taşıyorsa doğru bir koruyucu kask seçmişsiniz demektir.

Doğru kask;
• Başa tam oturur, sağdan sola veya önden arkaya hareket etmez.
• Uygun ölçülerdedir;başın üst kısmına tam oturur, n kısım kaşların iki parmak üstünden başlar ve alnın üst kısmını korur, herhangi bir yöne kaymaz.
• Sabittir, çene altındaki bağ sayesinde herhangi bir yöne yaslanmaz, çene altındaki bağ çocuğun ağzını açabileceği kadar esnemelidir (Çenesi ile çene altı bağı arasında bir parmak girecek kadar boşluk olmalıdır)