1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu

Konu: Yamaç Paraşütü Sporu

 1. #1

  Standart Yamaç Paraşütü Sporu  Yamaç Paraşütü :

  Yamaç paraşütü: İngilizce - paragliding, Fransızca -Parapente, Almanca - gleitschirm olarak adlandırılır.

  Yamaç Paraşütü Tarihi :

  1940 Yıllarında, Wright kardeşler başarılı ilk uçuşlarının yanında birkaç parça perde kumaşından yaptıkları bir tür uçurtmayla başka bir havacılık olayına da öncülük etmişlerdir. Bu yıllarda havacılığın öncülerinden Otto Lilienthall gibi yamaçlardan koşarak havalanan ve aşağıya kadar süzülerek inen yeni bir hava aracının denemeleri yapılıyordu. Bu araç rahatlıkla sökülüp takılabilen çubuklardan ve üzerlerine gerilmiş kumaşlardan yapılmış bir delta kanattı.

  1948 yılında Dr. Francis Rogallo portatif delta kanadı oluşturmayı başardı. Zamanla delta kanatlar emniyet ve performans açısından oldukça geliştiler ve yakın zamana kadar en ucuz ve en hafif hava aracı olma özelliklerini korudular. Ancak malzeme ve üretim teknolojileri geliştikçe delta kanatların performansları ile birlikte fiyatları da artmaya başladı.

  Bugün tecrübeli bir pilot, 30-35 kg ağırlığındaki delta kanadına ek olarak yedek paraşüt, hava akımlarına göre şekillendirilmiş bağlantı elemanları, altimetre, varyometre, pusula ve hız saati gibi bazı cihazlara ve telsize ihtiyaç duyar. Elbette bütün bunları taşımak için bir araç ve uçmayı düşündüğünüz tepedeki kalkış noktasına kadar uzanan bir yol gereklidir.

  Bu yüzden 1970'li yıların sonlarında bazı uçucular yapısı sabit ve ağır olmayan, daha esnek ve daha hafif bir hava aracı arayışına girdiler. Birkaç öncü paraşütlerle yamaçlardan uçuş denemelerine başladılar. Bunlar uçaktan atlayarak limit hızda (yaklaşık 198 km/s) düşerken açılmak üzere tasarlanmış serbest düşüş paraşütleriydi. Çok geçmeden limit hızdaki açılış şokunun doğurduğu aşırı yüksek gerilimlerin daha yavaş ve daha yumuşak olan yamaç kalkışlarında ortaya çıkmadığı fark edildi ve farklı malzemelerden daha büyük boyutlarda paraşütlerin işe yarayabileceği düşünüldü.

  Üreticiler hava geçirgenliği olmayan kumaşlardan daha geniş yüzeyli paraşütler üretmeye başladılar. Bu kumaşlardan üretilmiş bir paraşüt eğer limit hızda düşen bir paraşütçü tarafından açılacak olursa büyük ihtimalle patlardı.

  Çok geçmeden ucuzluğun ve basitliğin en son teknoloji ile birleştirildiği "yamaç paraşütçülüğü" adıyla bilinen yepyeni bir spor doğdu. 1980'li yıllarda yamaç paraşütçüleri düzenli olarak tepelerden havalanmaya başladılar. Rengarenk kanatlar bütün kıtaların tepelerinde görülmeye başladı, Japonya'daki Fuji Dağı ve Himalayalar'daki Everest zirvesinden uçuşlar gerçekleştirildi.

  Yamaç paraşütü üreticileri daha yavaş bir çöküş oranı ve daha iyi bir süzülme performansı için çalıştıkça yamaç paraşütleri serbest düşüş paraşütlerinden tamamen farklı bir şekil aldılar. Geniş yüzeyleri, uzun ve ince ipleri, dar hücre girişleri ve tıpkı bir uçak kanadını andıran kesitleriyle bir paraşütten çok uzun ve ince bir "kanat" şeklini aldılar. Süzülme açıları serbest düşüş paraşütlerinin çok altına indi, hatta uygun şartlarda süzülmek yerine yükselebilecek performansa ulaştılar. Yüzlerce kilometrelik mesafe rekorları kırıldı, saatlerce süren uçuşlar gerçekleştirildi; termik ve dalga kaldırıcıları kullanılarak binlerce feet irtifalara çıkıldı.

  Bu spor son yıllarda o kadar hızlı yayıldı ki çoğu ülkede delta kanattan daha fazla meraklısı ortaya çıktı.

  Basit ve zevkli olmasının yanı sıra havacılığın her dalında olduğu gibi yamaç paraşütçülüğünün de kesinlikle uyulması gereken bazı emniyet kuralları vardır. Havacılığın kural ihlallerini ve düşüncesiz, dikkatsiz, tedbirsiz hareketleri affetmediğini asla unutmamak gerekir. Emniyetli bir uçuş için uçuş ortamının iyi bir biçimde tanınması, paraşütün değişik şartlar altındaki davranışlarının bilinmesi, doğa şartlarının ve pilot limitlerinin asla zorlanmaması gerekir.

  Türkiye'de Yamaç Paraşütü Sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesinde ki Baba Dağı'nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanındı ve ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başladı. Bugün Ölüdeniz Babadağ, dünyanın en önemli uçuş bölgelerinden biri olarak kabul edilmekte ve her yıl yüzlerce yabancı pilotu ağırlamaktadır.
  Türkiye'de bu sporla ilgilenen 2000 civarında pilot vardır ve bu sayı her sene katlanarak artmaktadır.

  Günümüzde pilotların da tecrübesine bağlı olarak, yamaç paraşütü ile küçük tepelerden kalkılıp, yüzlerce metre yukarılara çıkılabilmekte ve saatlerce havada kalıp kilometrelerce uzaklara uçulabilmektedir.

  Katlandığında bir sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının da çok az olması bazı dağcıların ilgisini çekmiştir ve dağların zirvelerinden yamaç paraşütüyle uçarak inenler vardır.

  Türkiye'de yamaç paraşütçülüğü hızla gelişmektedir. Ve ülkemiz uçuşa çok elverişli noktalara sahiptir. Hemen her şehrimiz civarında uçuşa uygun bölgeler bulunabilir. Burada özellikle, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi uçuş noktası sayılabilecek Ölüdeniz e sahip olduğumuzu belirtmek lazım. Ayrıca Antalya-Kaş, Denizli, Isparta, Erzincan, Eskişehir, Erzurum, İzmir, Bolu, Akşehir uçuşa elverişli diğer şehirlerimizden bazılarıdır.

  Yamaç paraşütünü diğer hava araçlarıyla kıyaslarsak öğrenmesi en kolay olanıdır. Belli sağlık koşulları içerisinde hemen herkes yapabilir. Bunun için ülkemizde başvurabileceğiniz birçok kulüp, dernek, kurs, şahıs, şirket, vs. vardır. Ülkemizde bu sporun eğitimini veren ve yapan yaklaşık 40 civarı üniversite kulübü vardır. Tabi üniversite kulüplerinin bir çoğunun kendi üniversite öğrencisi haricinde öğrenci kabul etmediği bilinmektedir. Yamaç paraşütünün pahalı bir spor olduğu bilinen bir gerçektir. Kullanılan malzemeler Türkiye de üretilmemektedir ve maliyeti oldukça fazladır. Bu yüzden üniversite kulüplerinde eğitim alan öğrencilerin maddi açıdan büyük avantajları vardır.

  Bu sporu yaparken kullanacağımız alete yamaç paraşütü, parapente (Fransızca), paraglider (İngilizce) gibi isimler verilir. Yamaç paraşütünün bez kısmına kanopi, kanat veya kubbe adı verilir. Yamaç paraşütünde kullanılan malzemeler teknolojinin gelişmesiyle artık yüksek kaliteli ve güvenilir malzemeler haline gelmiştir. Yeni kanopiler dacron polyesterden dikilirler ve yırtılması çok zordur. Yırtılsa bile özel dikişi ile yırtığın büyümesi engellenmektedir. Oturulan kısmına ise harness denir ve uzun uçuşlarda kullanılan harnesslerde birde yedek paraşüt mevcuttur. Bahsettiğimiz pilot harnesslerde sırt ve yan korumalar bulunmaktadır. Eğitimlerde ise basic harness denilen harnessler tercih edilmektedir. Yüksek irtifa uçuşları mutlaka pilot harnessler ile yaptırılır.

  Yamaç paraşütünde kullanılan iplerin bir tanesi 130 kg çekere sahip iplerdir ve yamaç paraşütünde onlarca ip vardır. Su geçirmez ve çok hafiftirler. İplerin bağlı olduğu vidaların çekeri ise 410 kg dır. Kolonların bağlandığı kolonların çekeri ise çok daha fazladır.

  Diğer bir temel malzeme ise kask tır ve bunun yanında variometre, rüzgar ölçer, uçuş tulumu, uçuş botu ise kullanılan diğer malzemeler arasında yer alır.

  Yamaç paraşütünde sağ ve sol olmak üzere iki fren bulunmaktadır ve bu sayede istediğimiz yere çok yumuşak iniş yapma imkanımız bulunmaktadır. Yani çoğu insanın düşündüğü gibi yamaç paraşütü rüzgar nereye eserse oraya değil, siz nereye isterseniz oraya gider.

  Yamaç paraşütü eğitimi önce teorik eğitimle başlar. Teorik eğitimde; malzeme bilgisi, aerodinamik, uçuş tekniği, makro ve mikro meteoroloji anlatılan bazı konulardır.

  Teorik eğitim sonrası öğrenciler yer eğitimine geçerler. Yer eğitiminin maksadı öğrencilere yerde paraşütle olan reflekslerinin gelişmesini sağlamak ve temel hareketleri öğrenmektir. Öğrencinin durumuna göre 1-3 gün arası sürer. Yer eğitimini bitiren öğrenci önce 30-40 metre yükseklikteki tepelerden 20-30 civarı başlangıç uçuşu gerçekleştirir. Bu uçuşlar çok kısa süreli olup öğrencinin tecrübesinin arttırılması ve hareketlerin(dönüşler,kalkış ve iniş vb.) öğretilmesi amaçlanır. Daha sonra gitgide yükselerek eğitim sürdürülür. Başlangıç eğitimi biten öğrenci artık yüksek irtifa eğitimine hazır hale gelir. Bu eğitim süreci öğrencinin becerisi ve hava koşullarına da bağlı olarak sürer. Başlangıç eğitimi tüm koşullar uygunsa ortalama 5-10 gün arası sürer. Yer eğitimi ve başlangıç eğitimi genelde biraz yorucu geçer. Fakat ayağınız yerden kesildiği ilk andan itibaren her şeyi unutur gökyüzünün ve uçmanın keyfini, özgürlüğün tadını çıkarırsınız.

  Yamaç Paraşütünü Kimler Yapabilir :

  Yamaç paraşütü yapabilmek için yaş sınırı minimum 16, maksimum 55’tir. Bu çok kesin bir sınır olmamakla birlikte 55 yaşın üzerindeki katılımcılar için eğitimin ilk günü gerçekleştirilen yer çalışmaları biraz yorucu geçebilir. Ufak tepelerden uçuşlarda sürekli tepeye çıkıp geri tırmanmak biraz efor sarfettirebilir ve yorucu olabilir. Kilo sınırı minimum 40 kg maksimum 130 kg’di.

  Yamaç paraşütüne katılacaksanız, öncelikle sizden sağlık koşullarınızın uygun olduğuna dair form şeklinde bir beyan istenir. Bu beyanı verdikten sonra eğitim faaliyetlerine katılabilirsiniz. Epileosi, astım, kalp, bel ve omurga rahatsızlıkları olanlar yamaç paraşütüne katılamazlar. Bu tür rahatsızlıklarınız yoksa ve hafif bir koşuyu rahatlıkla yapabiliyorsanız, yamaç paraşütüne katılabilirsiniz demektir.

  Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır :

  Uçuş :

  Yamaç Seçimi : İlk yapılacak iş iniş yerinin seçilmesidir. Düz bir alan olması şarttır. Çünkü belli bir koşu mesafesi gerekmektedir. Streamer veya windsock koşu pistinin yan tarafına dikilmelidir. Bunlar pilotun görüş açısı içinde olmalıdır. Yamaçta koşu yolunda engellerin olmaması ve uygun bir eğimin olması gerekir çok dik yamaçlar uçuş için uygun değildir. Pilot için uzun bir koşu alanı bulunmalıdır. Türbülanslardan kaçınmak için yamacın karşı tarafında bir tepe olmaması gerekir. Paraşütün serileceği temiz bir yer seçilmelidir.

  Kalkış :

  Kontroller : Rüzgar önden gelmelidir. Başlangıçta en fazla 30° yandan gelebilir. Tecrübeli pilotlar için 90° olabilir. Son kontroller yapılmalıdır. Kopuk olup olmadıkları, taşlara takılmadıkları kontrol edilir. Kontrol iplerinin en altta ve açık olduğuna bakılır. Kask takılır ve harnesse girilir. Harnessde önce bacak kolonları sonra göğüs kolonları takılır. Bacak kolonları fazla sıkılmaz oturmak için hafif boşluk bırakılır. Kanadın tam ortasında durulur. Genellikle kanatta orta bölümü belirten bir yazı veya işaret bulunur. Kollar yana açılır. Elin içinde kumanda iplerinin bulunduğu halka ve ön kolon olmalıdır. Diğer kolonlar omuzda olmalıdır. Bu pozisyonda koşmaya başlanır.

  Dikkat edilmesi gereken, kolonların kollar ile değil göğüs gücüyle itilmesidir. Kanat tam tepeye geldiğinde ön kolonlar bırakılır, böylece elde sadece kumanda ipleri kalır. Kalkış için koşarken kanadın yana doğru eğilmesi halinde, eğik olan tarafa koşulur ve kanat düzeltilir. Ancak kanat düzeldikten sonra koşmaya devam edilir. Bu hususa çok dikkat edin. Koşma çok önemlidir. Havalanıldığı andan itibaren koşu durdurulmaz ve havadayken bile devam edilir. Kalkışta en fazla zorlanacağınız kısım koşma olayıdır. Havalandıktan sonra koşmayı bırakıp harnesse oturmak en sık yapılan hatalardan biridir. Bu hata yaralanmalar veya harnesse zarar gelmesine sebep olur.

  Ancak tümüyle havalandıktan sonra harnesse oturulur ve paraşüt kumanda etmeye başlanır. Kanatlar kumanda iplerini çektiğiniz yöne doğru döner. Kalkışta ve inişte rüzgarı öne almak zorunda olmanıza rağmen havadayken rüzgarın yönü önemli değildir.

  İniş :

  Yere 25-30m kala rüzgar öne alınır ve komut ipleri kullanılmaz. Harness'tan çıkılır ve yere 1-2 m kala fren ipleri sonuna kadar çekilir. Bu harekete "Dinamik Stall" denir. Gerektiğinde ipler ele dolanıp daha fazla çekilmesi sağlanır. Ayak yere değdiği andan itibaren koşmaya başlanır. Koşarken fren iplerini çekmeye devam edin. Kanat arka tarafa yatınca koşma durdurulur ve kanat toplanmaya başlanır. İlk olarak fren ipleri karışmaması için kolondaki çıtçıtlı yerine takılır. "Stall" kelimesi İngilizcede "aniden durma" veya "bozulma" anlamına gelir. Yamaç paraşütünde kullanılan anlamı ise "irtifa kaybetme" ve "düzensiz uçuştur."

 2. #2

  Standart

  Kullanılan Malzemeler :

  Bu sporu yaparken kullanacağımız alete yamaç paraşütü denir. Yamaç paraşütünün bez kısmına kanopi, kanat veya kubbe adı verilir. Kanopi'nin ön kısmına hücum kenarı arka kısmına ise firar kenarı denir.

  1- Harness : Bir çok harness dacron kumaştan yapılır ve dikilirler.Harneslerin dikişleri genelde "w" şeklinde dikilirler . Ayrıca kutu dikişi kullanılır.

  2- Pilot Harness : Şuan da tüm firmaların ürettiği ve uzun uçuşlarda kullanılan harness türüdür. Değişik dizaynlarda ve isimlerde üretilirler. Bu harnesslerde oturulan yerden omuza kadar tüm beli ve sırt bölgesini koruyan kevlar koruyucu vardır. Ayrıca air lag takılabilir. A kolonuna bağlı speed sistem , sırtta yedek paraşüt bölümü telsiz cebi uzun uçuşlarda sıvı ihtiyacını karşılayacak drink sistem gibi sistemler vardır. Çapraz bağlar sayesinde koltuk kumanda alır.

  3- Variometre : Variometre saniyede kaç metre yükseldiğimizi veya çöktüğümüzü bize sn/mt şeklinde verir.

  4- Telsiz : Uçuşlarda ,özellikle eğitimlerde kullanılır. Bazı yarışmalara veya etkinliklere katılırken de zorunlu ihtiyaçlardandır.

  5- Rüzgar Ölçer : Rüzgar hızını knot/saat veya km/saat olarak ölçmeye yarayan alettir.

  6- Kask : Kesinlikle her uçuşta kullanılması gerekmektedir. Çenelikli kask kullanılması tavsiye edilir. Diğer kasklardan farkı darbelere karşı çok dirençli olması ve görüş mesafesinin %100 açık olmasıdır.

  7- Tulum : Uzun uçuşlarda kesinlikle kullanılması gerekir. Sırf soğuk nedeniyle reflekslerin zayıflaması ve bundan dolayı aksiliklere gereken anda cevap verilmemesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca çok üzün sürebilecek bir uçuşun sadece üşüdüğünüz için yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

  8- Bot : Her uçuşta kullanılması gerekir. Kalkış ve inişlerde bileğin burkulmasını önler.

  9- Windscok : Bir ucu geniş diğer ucu dar külah şeklinde dacron polyester kumaştan dikilmiş bir malzemedir. Bir sopanın ucunda yere saplanır ve kendisi rüzgarın geldiği yöne döner. Rüzgar şiddeti arttıkça windsock'ın kuyruğu yerden daha fazla kalkar. Genelde parlak kumaşlardan yapıldığından çok yukarılardan rüzgarın yönü, hatta yerde esen rüzgarın şiddeti hakkında bilgi verir.  Malzeme Problemleri :

  Fren ipinin kopması ender de olsa karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Böyle bir durumda frenler olmaksızın dönüş yapmak için farklı yöntemlere başvurulabilir. Dönüş yapılacak taraftaki arka kolonun hafifçe çekilmesi veya daha iyisi ağırlık kaydırma yöntemi istenen yöne dönüş yapmayı sağlayacaktır.

  Asimetrik Kapanma :
  Yamaç paraşütünde sık karşılaşılan durumlardandır. Bu kapanmaların oranı kanadın yapısına veya türbülansın şiddetine göre değişmektedir. Kanadın bir tarafı normal diğeri ise kapalı durumdadır ve kapanmış olan taraftan, sürtünmenin etkisiyle, dönüşe başlar. Bu durumda yapılması gerekenler ise dönüş mümkün olduğunca durdurulmalı ve kapanan tarafa çekilip bırakılmalıdır . Dönüşü durdurmak için aşırı firen uygulamak kanadı stola sokabilir.

  Önden Kapanma :
  Ön kolonlardaki iplere binen yükün aşırı bir şekilde azalması halinde veya şiddetli türbülans sonucu, kanadın öne doğru ilerlemesi sonucu meydana gelir. Yapılması gereken ise kumanda iplerinin sonuna kadar çekilip bırakılarak kanadın normal hale gelmesi sağlanmalıdır.

  Şiddetli Rüzgarda Tepe Gerisine Sürüklenme :
  Rüzgarın değiştiğini farkettiğiniz anda iniş en iyi seçimdir. Çünkü ileri gidemeyerek tepe arkasına sürüklenmeniz durumunda rotor türbülans ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Eğer rüzgar limitlerimiz üstüne çıkmaya başlarsa kaçabilmek için eldeki tüm hız arttırıcı imkanlar kullanılmalıdır. Yeni geliştirilen "Speed System" olarak adlandırılan ve 10km/saat üstüne çıkmaları mümkün olan sistemler paraşütün hücum açısını dengeli biçimde azaltarak paraşütün biraz daha fazla öne gitmesini sağlamaktadır. Bu sistemin olmadığı paraşütlerde hızı bir miktar daha artırabilmek için A kolonlarının ikisi birden hafif olarak öne ittirilebilir.

  Ama bunun çok aşırı yapılması önden kapanmaya neden olacağı için çok dikkat edilmelidir. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramazsa kulak kapatarak çöküşü artırmak ve en kısa sürede yere inmeye çalışmak gerekir. Yere yaklaşırken paraşütünüzü hemen söndürmek için gerekli düzeni havadayken almalısınız. Paraşütünüzü durdurmak için kesinlikle frenle yapmayın bu daha çok ters tepki yapabilir.

  Yedek Açma :
  Yedek paraşüt, yamaç paraşütümüzün bizi yere indiremeyeceği düşünülen durumlarda kullanılmaktadır. Yedek paraşüt kulpundan tutarak, kanada karışmayacak şekilde mümkün olduğunca uzağa atılır, ve esas paraşüt toplanır.

  Yağışta Uçuş :
  Uçuşta yağış başlarsa direk iniş yapılmalıdır. Çünkü paraşütün içerisine girerek firar kenarında dolan su kütlesi ağırlığı arttırdığı için paraşütün stol olmasına böylelikle hareketlerinizin kısıtlanmasına neden olabilir.

  Kravat :
  Kanadın kumaş kısmının, iplerin arasına girmesi halidir, vingoverden, spiral ve stoldan çıkılamaması halinde gerçekleşebilir. Genellikle kanadın dizaynı ile ilgili bir durumdur. Bu durumla karşılaşıldığında dönüş yavaşlatılmalı ve fren uygulanmalıdır. Kapanan taraf açılmaya çalışılmalıdır. Eğer açılmıyorsa hiç panik yapmadan yedek açılmalıdır

 3. #3

  Standart

  Türkiye'deki Uçuş Yerleri :

  Yer : Eskişehir-İnönü (Eğitim Merkezi)
  Tepe Adı : C Tepesi
  Yüksekliği : 230 m.
  Konumu : Eskişehir'e 35 Km uzaklıkta
  Telefon : (0222) 591 21 12-13
  Fax : (0222) 591 21 14
  Eğitim kampının imkanlarından yararlanabilmek için gitmeden önce kamp müdürüyle görüşme yapmak gerekiyor. Burası özellikle yeni başlayanlar ve bu sporu ilerletmek isteyenler için ideal bir yer.

  Yer : Fethiye-Ölüdeniz
  Tepe Adı : Babadağ
  Yüksekliği : 1950 m.
  Burada mayıs-kasım ayı içerisinde yerli ve yabancı yüzlerce yamaç paraşüt pilotu uçuyor. Yeni başlayanlar için riskli bir bölge. Termik noktaların zengin ve yaygın olmasıyla atlayıştan sonra daha da yükselerek deniz üzerinde uzun uçmayı sağlaması, çevredeki bitki örtüsünün zenginliği, doyumsuz güzellikteki Ölüdeniz manzarası nedeniyle ve 12-13 bin uçuş sayısı ile Türkiye'de yamaç paraşütünün merkezidir.

  Yer : Denizli-Pamukkale
  Pamukkale Denizli'ye 21 km uzaklıkta Çökelez Dağı eteklerinde yer almaktadır. Ilıman iklimi ile yılın her mevsimi uçuş yapılabilmektedir. Uçuş yapılabilen iki tepe bulunmaktadır;
  Eğitim Tepesi; 70 m yüksekliğindeki tepe alçak oluşundan dolayı amatör uçuşlar için tercih edilmektedir. Yamaçtan yapılan uçuşlar bölgede bulunan düzlüklerde son bulur. İniş noktaları herhangi bir engel taşımaması nedeniyle son derece güvenlidir.

  Dinamit Depos; Adını tepede bulunan eski bir dinamit deposundan alan uçuş pisti 300 metre yüksekliğindedir. İki paraşütün rahatça kalkış yapabileceği geniş bir alanı olan yamaç, Pamukkale'nin tüm güzelliğini görecek noktadadır. Uçuş parkurunun bitimindeki araziye iniş yapılabildiği gibi travertenlerin girişinde yeralan helikopter pistine de güvenli inişler yapılmaktadır.

  Yaz aylarında öğle saatlerin oluşan türbülanslar uçuşlar sırasında maksimum düzeyde dikkat ve kontrol gerektirmektedir. Sert rüzgarlarda kalkış pistinin bitiş noktasında türbülanslara rastlanabilir. Çapraz esen rüzgar kalkıştan hemen sonra paraşütte asimetrik kapanmalara neden olmaktadır. Ayrıca tepenin dik eğimde bitmesi başarılı bir kalkış için çok süratli bir koşu gerektirmektedir.

  Yer : Denizli-Kaklık
  Kaklık uçuş noktası İstanbul Denizli Karayolu üzerinde Denizli'ye gelmeden 45 km. önce Kaklık Kasabası sınırları içerisinde hemen Denizli Çimento Fabrikasının bulunduğu arazinin karşısında kalan dik tepededir. Kaklık tepesi kalkış noktası yaklaşık 50 metre irtifaya sahiptir.

  Tepenin zirvesi 300 metreyi geçiyor. Kalkış noktasının dik eğimi hafif rüzgarda bile belirgin bir kaldırıcı bandın oluşmasını sağlıyor.

  Kalkış noktasının dik eğimi hafif rüzgarda bile belirgin bir kaldırıcı bandın oluşmasını sağlıyor ve 50 metrelik kalkış noktasından 300 metreyi bulan tepe noktasına bir kaç dakika içinde çıkmak mümkün oluyor. Pilot seviyesi ve havaya göre bu bölge yarım saat ile 5 saat arasında uçuş yapmak mümkün. Bu bölgede uygun rüzgar öğle saatlerinden sonra çıkıyor ve akşama kadar devam edebiliyor.

  Yer : Denizli-Çökelez
  Yükseklik : 600 Metre
  Pamukkale'ye Uzaklık : 15 km

  Yer : Denizli-Honaz
  Tepe Adı : Honaz
  Yüksekliği : 2000 m.
  Konumu : Denizliye olan uzaklık 30 km.1.Dünya Hava Oyunları'nda Yamaç paraşütü ve Yelken kanat yarışmaları aynı anda bu dağda yapıldı. Deneyimli pilotlar için mükemmel bir yer.

  Yer : Adana
  Tepe Adı : Kabasakal
  Yükseklik : 280m
  Adana'ya Uzaklık : 20 km

  Yer : Ankara - Gölbaşı
  Tepe Adı : Racon Tepe
  Yükseklik : 180 Metre
  Ankara'ya uzaklık : 35 km
  Ayrıca Güney tepe, Arabalı tepe de uçuşa uygun tepelerdendir.

  Yer : Ankara - Eymir
  Yükseklik : 80 Metre
  Ulaşım : TRT binasının yanından aşağıya inilen yoldan devam edince tepenin önündeki düz araziyi göreceksiniz. Oran sitesi otobüs veya dolmuşlarıyla bölgeye ulaşabilirsiniz. Otobüs veya dolmuşla geldiğinizde TRT'nin yanından aşağıya birkaç km yol yürümek ve dolayısıyla dönüşte de yokuş yukarı çıkmak zorunda kalabilirsiniz.

  Yer : Antalya
  Beğişler Köyü Antalya Elmalı ve Korkuteli yolu arasında kalan Beğiş ovasında bulunan Eren Dağı denilen 650m yüksekliği olan dağ.

  Yer : Antalya
  Tepe Adı : Akçalı
  Yükseklik : 380 Metre
  Alanya'ya uzaklık : 5 Km

  Tepe Adı : Tünek Tepe
  Yükseklik : 650 Metre
  Antalya'ya Uzaklık: 5 Km

  Yer : Antalya - Kaş
  Tepe Adı : Asas
  Yükseklik : 1000 Metre
  Türkiye'nin en meşhur uçuş pistlerinden biri olan Kaş pisti yeni açılmasına rağmen yerli ve yabancı yamaç paraşütü sporu meraklılarının uğrak mekanı olmuştur. Düz öğrenci uçuşları 20 - 25 dakika arası sürmektedir. Soaring yaparak saatlerce uçabilme imkanınız var.

  Yer : Bolu-Abant
  Yükseklik : 200 Metre
  Bolu'ya Uzaklık : 35 Km

  Yer : Bursa
  Tepe Adı : Uludağ
  Yükseklik : 2000 metre
  Bursa'ya Uzaklık : 35 km
  Bursa ili Gürsu ilçesinde 630 m yükseklik ve yaklaşık 40 dönümlük doğal çim olan kuzey hariç her yöne uçuş yapılabilen take-offa kadar araç yolu olan tepe 2 yıldır pilotların hizmetindedir.

  Yer : Çankırı - Ilgaz
  Tek kusuru uçuş pistine yolu yok. Çankırı ili Ilgaz İlçesinin kuş uçumu yaklaşık 10 km üstünde bulunmaktadır. O yüzden yaklaşık bir saat tırmanış gerektiriyor.

  Burada uçuşlar genellikle bir saatten az olmaz. Çünkü bu tepe yaklaşık 500 m. Aşağıdaki gölün deniz seviyesinden yüksekliği 1750 m. Dağın zirvesi ise 2404 m. Uçuşa çok müsait ve oldukça dik bir eğime sahip.

  Yer : Erzincan
  Tepe Adı : Çakırman
  Yükseklik : 750 metre
  Erzincan'a Uzaklık : 5 km

  Yer : Erzurum
  Tepe Adı : Palandöken
  Yükseklik : 3200 metre
  Erzurum'a Uzaklık : 10 km

  Yer : Isparta - Eğirdir
  Isparta'ya 60 km uzaklığındaki Eğirdir'de karayolu ve demiryolu ulaşımı mevcuttur. Isparta'nın yerel otobüs firmaları Eğirdir'den geçer.

  Eğirdir Gölü ve adası ile pek çok turistik aktiviteye elverişli Eğirdir, yamaç paraşütü sporu için çok uygun tepelere sahiptir. Süleyman Demirel Üniversitesi Havacılık Kulübü bu tepelerde eğitim uçuşları gerçekleştirmektedir.

  Yer : İstanbul - Çatalca
  Aslında isim olarak Çatalca kullanılsa da, bu mevkide bulunan tepeler, Tepecik(Büyükçekmece) ilçesi içindedir ve birbirine yakın 4 tane tepeden oluşuyor. Çoğunlukla eğitim amaçlı 30-80m arası alçak tepelerdir. Bunlar:

  1- Kuzey tepesi (bu tepenin doğu, batı yönlerine de uçmak mümkün); İrtifası yaklaşık 70m civarıdır. Genellikle eğitim amaçlı kullanılır, İstanbul içinde kuzey estiğinde eğitim için en çok kullanılan tepelerden birisidir.

  2- Güney tepesi (diğer adı çanak); İstanbul'un en sik kullanılan, eğitim, uçuş, eğlence ve kendini geliştirme tepesidir. Yaklaşık 60m irtifası vardır, rahatça koşulabilecek diklikte bir eğimi ve kocaman bir iniş alanı vardır.

  3- Doğu tepesi (çanağın arka tarafı, göle bakan yamaç Güneye bakan çanak tepesinin arka tarafı daha da yükselerek kuzeye doğru uzar ve doğuya bakan uzun düzgün bir yamaç halindedir. Yamacın bittiği hizada çok yüksek gerilim hattı yamaç boyunca uzandığı için asla tepeden kalkıp dümdüz ileri uçulmaz, ya soaring yapılır, ya da hava zayıfsa 1-2 sağ-sol yapılıp yamaca inilir. Çok az rüzgarda oradan uçmak anlamsızdır. Onun yerine kuzeye bakan tepe ile çanak arasındaki ufak doğu tepesi daha mantıklı olur. Soaringi baya iyidir, 5-10 kanopinin sığabileceği kadar uzun bir yamacı vardır.

  4- B-tepesi (doğu tepesi) kuzey tepesi ile çanak arasında ufak bir tepedir. Bu tepe az eğimli 30-40mlik kendi haline bir tepedir, zayıf doğu estiğinde eğitim için işe yarayabilir. Tepekente giden yolun 1150.metresinden sola ayrılarak gidebilirsiniz.

  5- Çakılköy; Batıya bakan, daha çok soaring için kullanışlı bir tepedir. Tepesi çimenlik, çok temizdir.

  Önündeki ekili tarlalara kesinlikle inmemek gerekiyor. Soaringde rüzgar patlarsa arkaya sürüklenip rotorda patlamaktansa bence tepeye inip yerde sürüklenin daha iyi gibi.

  Çatalca bölgesindeki tepelere ulaşım için Mahmutbey Tem girişinden 28km sonraki Çatalca gişelerinden çıkmak gerekir. Çakılköy harici tüm tepeler TEM'den çıkınca sağa dönerek gidilir yolun en ucu 8km sonra E-5e çıkar. E-5’ten gelmek de mümkündür.

  Yer: İstanbul - Ormanlı
  Soaring bilen herkesin uçabileceği, kendini geliştirebileceği, sahil boyunca uzanan yamaçlardan oluşan güzel bir uçuş yeridir. Kalkış ile önündeki kumsal arası irtifa farkı 30m’dir, sağa ve sola gidildikçe daha yüksek yamaçlar mevcuttur. İlk kalkış irtifasının az olması sayesinde yamacın önüne indikten sonra tekrar çıkmak Kolaydır. Kalkış alanı 1-2 kanadın aynı anda kalkabileceği kadar geniştir. Aracınızla kalkış alanına kadar gelebilirsiniz.

  Kalkışı çok zor değildir. Kalkınca soldaki yamaca yamanmak tavsiye edilir. Patlak rüzgarlarda uca iyice yakından başlamak lazım ama kenara çok yaklaşınca Kanopi iyi rüzgar alarak şişmeyebilir, gerideki ufak çıkıntının üstüne sererseniz daha iyi rüzgar alır ama tepeye gelir gelmez sizi yukarı fırlatabilir, oradan daha yukarı ve geri sürüklenmemeye bakın.

  Kalktıktan hemen sonra sağa veya sola yamanarak yamacın daha yüksek kısımlarında bol bol irtifa alabilirsiniz. Kalkışın hemen solundaki yamaçta irtifayı aldıktan sonra rüzgar iyiyse sağa doğru gidip ilerdeki yüksek yamacın önünde takılabilirsiniz. Hatta daha sola ve daha sağa kilometrelerce gidebilirsiniz. Yamaçlar arasında boşluklarda bolca irtifa kaybedeceğiniz için geçişlerden önce iyice irtifa almaya bakın.

  İstanbul'daki diğer yerler :
  Karaburun
  Aydos
  Silivri
  Kemerburgaz-Çiftalan
  Gebze-Muallimköy  Yer: İzmir-Güzelbahçe
  Yükseklik : 220 metre
  İzmir'e Uzaklık : 25 km

  Yer : İzmir-Ödemiş
  Yükseklik : 1200 Metre
  Ödemiş'e Uzaklık :27 km

  Tepe Adı : Bozdağ
  Yükseklik : 1350 metre
  Konum : Ödemişe olan uzaklık 25 km.Deneyimli pilotlar için iyi imkanlar sunan bir yer.
  Ödemiş'e Uzaklık : 20 km

  Yer : Kayseri
  Tepe Adı : Alidağ
  Yükseklik : 600 metre
  Kayseri'ye Uzaklık : 5 km
  Kayseri ili sınırlarındaki Ali Dağı, il merkezine 15 dk. uzaklıktadır. Otomobil ile dikkatlice çıkılabilir ya da, Zincidere otobüslerine binerek Alidağı Tabelası'nda inildiğinde, yürüyerek 45 dakikada tepeye ulaşılabilir.

  600 ile 750 irtifa farkına sahip, birisi güney, diğeri kuzey rüzgarlarına uygun iki kalkış pisti mevcuttur. Stabil rüzgarlarda tepenin dik ve düzgün eğimi saatlerce yelken yapmaya elverişli, ancak türbülanslı havalarda dikkatli olmak gereklidir.

  Tepenin önünde rahatlıkla iniş yapılabilecek alanlar bulunmaktadır.

  Yer : Konya - Akşehir
  Akşehir de Sultan Dağları'nın şehir merkezinin yakınında bulunması konaklama, ulaşım ve sağlık imkanlarının çok iyi olması Akşehir'i yamaç paraşütü sporu için çok elverişli kılıyor.
  Şehrimize kış şenliğinde gelen yamaç paraşütü pilotlarının uçması için oluşturulmuş 550m'lik bir pistte(bu pist şehir merkezine 7 km uzaklıkta olup ulaşıp araçla yapılmaktadır.)

  Yer : Manisa
  175m. eğitim tepemiz , 300m. ,400 m. 750 m. ve 1375 m. Sipil Dağı Karlık mevkilerinde uçuş pistlerimiz vardır.

  Yer : Mersin
  Tepe Adı : Yaylacık Tepesi (Arslanköy Kasabası)
  Yükseklik : 260 metre
  Mersin' e Uzaklık : 52 km

  Yer : Muğla-Gökova
  Yükseklik : 850
  Muğla'ya Uzaklık : 20 km

  Yer : Muğla-Ören
  Yükseklik : 640
  Ören'e Uzaklık : 20 km

  Yer : Ordu
  Tepe Adı : Boztepe
  Yükseklik : 530 metre
  Ordu'ya Uzaklık : 15 km

  Yer : Samsun
  Tepe Adı : Kocadağ
  Rakım : 1350m
  Kalkış Pistleri : (zirve) 800m ve 350m
  Denize olan uzaklığı : 10Km
  Ulaşım : Araçla ulaşım kolaylığı var

  Yer : Tokat
  Tepe Adı : Tokat Şenyurt Mercimek Tepesi
  Tokat Turhal karayolu üzerindeki tepeye düzgün bir stabilize yoldan 10 dk da çıkılabilmektedir iniş alanından itibaren zirve 8 km'dir. Her seviyeden pilota uygun olup yelken ve termik uçuşları yapılabilir özellikle sabah ve öğleden sonraları acemiler ve ilk irtifa uçuşu yapacaklar için idealdir her yöne çıkışa uygun çim kalkış alanları mevcuttur. Yerden İrtifa 630 m Kuzey Take Of 600 m Batı Take Of 520 m Güney Take Of 600 m Doğu Take Of 620 m tepe rekoru saat 2005 yılı eylül ayında 17.15 te yapılan bir uçuşta yerden 2750m irtifa ve 33 km mesafedir. İniş alanları sorunsuz ve yol kenarıdır.

  Yer : Tokat - Başçiftlik İlçesi
  Tepe Adı : Saman Dağı
  Yükseklik : Başçiftlik İlçesi 1500 metre, Saman Dağı 1800
  Bölge çimenlik ve yeşil bitki örtüsü ile kaplı olduğundan dolayı hem yerde çalışmak hem de uçuş yapmak için uygun bir bölge. Tepenin uçuş mazisi daha çok yeni. İlk uçuş Mayıs 2003 civarı yapılmış.

  Yer : Yalova
  Tepe Adı : Güneyköy Yangın Kulesi
  Yükseklik : 200m
  Yön : G-GD
  Take-off : Aynı anda 3 ya da 4 kanat serilebilecek doğal çim alan
  İniş : Ekili olmayan geniş birkaç tarla.
  Yalova’dan Bursa istikametine giderken Süpürgelik yokuşunun tepe noktasına gelindiğinde sağ tarafta Petrol Ofisinin hemen arkasından, sağa taş ocaklarına ve oradan da Güneyköy yangın gözetleme istasyonuna giden toprak yola sapılır. Yol önce taş işleme istasyonuna gelmeden hemen önce iniş alanının ortasından geçer.

  Tepe yelken uçuşları için uygundur ancak take-off ‘un etrafındaki ağaçlık alana dikkat edilmesi gerekir. Tepeye iniş ve yelken sırasındaki irtifa kayıplarında ağaçlar risk faktörüdür. Düşük rüzgarda kalkış yapılmışsa hemen inişe yönelmek gerekir. Yalova’da hakim rüzgarlar yazın kuzeyli, kışın güneylidir. Tepe genellikle Kasım başlarından Mayıs sonlarına kadar uçuşa olanak verir.

  Tepe Adı : Sugören
  Yükseklik : 300m
  Yön : G-GB
  Take-off : 5-6 kanat serilebilecek otluk alan
  İniş : Ortaköy futbol sahası. Çim, etrafı dikenli tel olmayan 1 m yüksekliğindeki tel örgüyle çevrili.

  Yalova’dan Bursa istikametine giderken Süpürgelik yokuşunun tepe noktasına gelindiğinde sağ tarafta Petrol Ofisini geçtikten 100 m sonra solda Karayolları şantiyesinin yanından Sugören köyüne giden yola sapılır. Köyün içinden sola Radar istasyonuna giden toprak yoldan tırmanış başlar. Tepedeki düzlüklere gelindiğinde sağ tarafta Meteorolojiye ait 8-10 metrelik veri antenini görünceye kadar devam edilir. Anten direğinin hemen önü kalkış alanıdır.

  Kalkışın kolay olmasına karşın iniş, eğitim ve başlangıç uçuşlarına uygun değildir. Kasım başlarından Mayıs sonlarına kadar uçuşa olanak verir. Bu şehirlerarası bir uçuştur.

  Tepe Adı : Süpürgelik
  Yükseklik : 40m
  Yön : K-KD-KB
  Take-off : Oldukça geniş
  İniş : Arasında bir sıra birkaç cılız ağaç ve çalı olan iki geniş çim arazi.
  Yalova’dan Bursa istikametine giderken Süpürgelik yokuşunun tepe noktasına gelindiğinde sağ tarafta Petrol Ofisini geçtikten 1-1,5 km sonra yolun sağında iki büyük “Erikli ve Avea” reklam panosunun hemen yanından ayrılan toprak yola sapılır. 50m sonra take-off.

  Uygun rüzgarda saatlerce soaring yapılabilir. Ancak ilk defa uçulacaksa daha önce uçmuş birinden yardım alınabilir. Başlangıç ve Eğitim uçuşları tecrübeli biri eşliğinde yapılmalıdır. Yılın büyük bölümünde uçuş imkanı vardır.

 4. #4

  Standart

  Yamaç Paraşütü Sözlüğü :

  Kanat : Yamaç Paraşütünde, havada süzülmeyi sağlayan kumaş kısım.

  Askı İpleri : Kanada bağlı olan ipler, kanadın yüzeyine dengeli bir şekilde dağılırlar. Ortalama 80-90 adet askı ipi vardır ve bunların her birinin taşıyabileceği yük 80-150 kg arasında değişmektedir.

  Taşıyıcı Kolonlar : Askı ipleri bölümlere ayrılarak kolonlara bağlanır. Bu sayede iplerin zarar görmesi ve dolaşması önlenir. Aynı zamanda ipler bölümlerine göre ayrılmış olur. Modern kanatlar 3 ve 4 kolonlu olarak üretilirler.

  Harnes : Uçuş koltuğu. Üzerindeki karabinalar aracılığıyla kanada bağlanır. Harnesler vücudunuza göre ayarlanabilirler, yine de 3-4 bedenleri mevcuttur. Harneslerle arkanıza yaslanıp saatler süren uçuşlar yapabilmeniz için konforlu üretilmişlerdir. Bir harneste yedek paraşüt yeri, bagaj, yan cepler, telsiz cebi, sırt ve yan korumalar ile speed sistemi bulunur.

  Cell (hücre) : Kanadın zarlar aracılığıyla bölümlere ayrılmış kısımlarına denir. Zarların üzerindeki delikler sayesinde kanadın içindeki hava sürekli bir cell diğerlerine hareket ederek iç basıncı dengeler.

  Leading Edge (hücum kenarı-burun) : Kanadın ön kısmına denir.

  Trailing Edge (firar kenarı-kuyruk) : Kanadın arka kısmına denir.

  Flap : Kanadın yan uçlarındaki stabilizelerdir.

  Rabit halka : Kolonlardaki ip demetlerini birleştiren çelikten kare ve üçgen halkalardır.

  Karabinalar : Kanadı kolonlardan harnese monte etmeye yarayan, farklı açma kapama sistemleri olan :-):-):-):-)l aksamlardır.

  Ripstop : Kanadın kumaşının üretiminde kullanılan dokuma tekniğidir. Kumaşın üzerinde mm''lik kareler vardır ve her bir kare dikiş vazifesi görür. Bu kareler herhangi bir yırtılma durumunda, yırtığın büyümesini engeller.

  Dacron : Kanatların yapıldığı kumaş türüdür. Özelliği hafif olması ve çabuk sert form alabilmesidir.

  Double-stich : Kanatların üretiminde kullanılan dikiş sistemidir. Bir düz ve bir zig-zag dikiş yan yanadır. Şoklarda dikişlerden biri atarsa diğer dikiş destek görevi görür.

  Kordo Hattı : Kanadın kuyruk kısmından burun kısmına kadar olan mesafeye denir.

  Aspect Ratio : Kanadın boyunun enine oranıdır.

  Glide Ratio : Süzülme oranıdır. Orta seviye bir kanadın süzülme oranı ortalama 1/7'dir.Bu rüzgarsız havada 1000 metrelik bir tepeden havalanan yamaç paraşütünün düz uçarak 7 km. süzülebildiğini gösterir.

  Sink Ratio : Kanadın çöküşünün m/sn. olarak ifade edilmesidir.

  Hücum Açısı : Kanadın uçuş yönü ile kanat doğrultusu arasında kalan açıdır. Hücum açısı fren konumları arttırıldıkça artar, fren konumlarlı azaltıldıkça azalır. Hücum açısının düşük ya da yüksek olması uçuş performansını etkiler.

  Durum Açısı : Kanat doğrultusu ile ufuk çizgisi arasındaki açıdır.

  Süzülme Açısı : Uçuş yönü ile ufuk çizgisi arasındaki açıdır. Bu açı kanadın performansını belirler.

  Yer Hızı : Kanadın ve pilotun yere göre hızıdır.

  Hava Hızı : Kanat üzerinden geçen havanın hızıdır.

  Rüzgar Hızı : Rüzgarın esiş hızıdır.

  S Paterni : Iniş manevrasıdır.

  8 Paterni : Daha dar alanlarda kullanılabilen bir iniş manevrasıdır.

  İrtifa : Uçuş yapılan yükseklik.

  Termik : Dikine hareket eden; hava akımlarıdır. Yamaç paraşütçüleri yükselen hava akımlarını kullanarak binlerce metre yükselip, kilometrelerce uzağa giderler.

  Türbülans : Düzensiz, stabil olmayan hava akımlarına denir. Yamaç paraşütçüleri için tehlike oluşturur.

  Rotor : Oluşumlar arkasında oluşan düzensiz hava hareketleridir.

  Dust Devil : Soğuk hava ile karşılaşan termikleri oluşturduğu küçük hortumlardır.

  Soaring : Yamaç paraşütçüleri,yamaçların rüzgara bakan taraflarının önünde oluşan kaldırıcı bandı kullanarak saatler süren uçuşlar yaparlar. Bu tür uçuşlara soaring uçuşu ya da yelken uçuşu denir.

  PLF : 5 nokta taklası olarak da bilinir. Sert bir inişte ya da bir kaza durumunda şoku vücudun 5 ayrı noktasına dağıtmak amacıyla kullanılır.

  Stall : Kanadın yüksek hücum açısına bağlı olarak, hava hızının düşmesi sonucu üzerindeki kaldırıcı kuvvetlerin ortadan kalkmasıdır. Stall sonucu;ileri gidiş durur ve hızlı bir irtifa kaybediş başlar.

  Spin : Kanadın üç eksende koordinesiz dönüştür. Spin sırasında kanat üzerinde pilotun kontrolü kaybolur.

  Spiral Dönüş : Bir çöküş manevrasıdır. Bir eksen etrafında koordineli 360 derecelik dönüşlerdir. Bu dönüşler sırasında pilot, merkezkaç kuvveti etkisiyle kanadın dışına itilir ve kanat dönüşleri hızlanıp, dalarak gerçekleştirir. Spiral dönüşlerde oluşan yüksek hız ve merkezkaç kuvveti etkisinden dolayı kanada binen yük artar. Bu dönüşler sırasında çöküş çok yüksektir.

  Big Ears : Bir çöküş manevrasıdır. Kanat uç kısımlarından bilinçli olarak söndürülür. Söndürülen alan arttıkça taşıyıcı kısım azalır ve çöküş artar.

  Wingover : Bir çöküş manevrasıdır, aynı zamanda akrobasi amaçlı da kullanılır.

  B-line Stall : Bir çöküş manevrasıdır. Kanat B kolonları kullanılarak söndürülür; kanadın dış yüzeyi ikiye katlanır ve hızlı bir çöküş başlar, 8-10 m/sn.

  Asimetrik Kapanma : Kanadın tek tarafının kapanmasıdır. Müdahale edilmezse ya da yanlış müdahalelerde pilot için tehlikeli olabilir.

  Windsock : Rüzgarın esiş yönünü anlamamıza yarayan hafif kumaştan yapılmış basit bir araçtır. Kalkış ve iniş bölgelerine dikilirler. Uzunca bir sopaya ya da boruya takılarak kullanılırlar.

  Stremer : Rüzgarın esiş yönünü göstermesi için kullanılan bez ve kağıt parçalarına denir.

  T Pano : İniş bölgesinde rüzgarın esiş yönünü belirtmek amacı ile kullanılır.

  Speed Bar : Kanadın hızını arttırmak amacı ile kullanılır. İp ve makara sistemi ile hernese ve kanadın speed sistemine bağlıdır. Ayaklarla itilerek kullanılır.

  Windmeter (anomometre) : Rüzgarın hızını ölçmeye yarayan alete ya da cihaza verilen ad.

  Vario : Uçuş sırasında yükseliş ile çöküşü, sesli ve görüntülü olarak bildiren cihaza verilen ad. Vario'lar termiklerin kaldırıcılığının daha iyi anlaşılması ve merkezinin daha kolay bulunması amacı ile kullanılırlar.

  Altimetre : Yüksekliği bildiren cihaza verilen ad.

  GPS : Anında dünya üzerinde nerede olduğunuzu haber veren küçük üniteler. Uydular aracılığıyla pozisyonunuzu gösteren araçlardır. Aynı zamanda yerden ne kadar yüksekte olduğunuzu da haber verirler.

  Balast : Uçuşta kullanılan ekstra ağırlık.

 5. #5

Benzer Konular

 1. Yamaç Paraşütü İçin en İyi 10 ADre
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-24-2007, 01:55 PM
 2. Yamaç Paraşütü Sözlüğü
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-22-2007, 02:17 PM
 3. yamaç paraşütü
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-21-2007, 06:47 PM
 4. Yamaç paraşütü yapmadan olmaz
  By EXiR in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 05-29-2007, 11:50 PM
 5. YaMaç paRaŞütü iÇin eN iYi 10 adReS
  By ByemonaR in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-15-2007, 02:37 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]