Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Kare Karalamaca
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Konu: Kare Karalamaca

 1. #1

  Arrow Kare Karalamaca  Kare Karalamaca

  Tutkunu olduğum bir oyun.  Kare Karalamaca; bulmaca ve zeka oyunu. Verilen rakamların çözülmesiyle resim oluşturulan keyifli bir bulmaca türü (zeka oyunu). Kendiniz de bulmaca hazırlayabilir (çizerek veya resim dosyalarından) ve bulmacanızın özelliklerini kendiniz belirleyebilirsiniz.

  Kare karalamaca nasıl oynanır

  Kare karalamaca oyunu 10x10 , 15x10 , 20x20 , 25x25 , 30x30 gibi kare bir alanda oynanır .ben burada 20 x 20 'lik bir alanı tercih ettim . bu kare alan küçük karelerden oluşur .bu küçük karelerin satır ve sütun başlarında bazı kareler bulunur.bu karelerde bazı sayılar yer alır. bu sayılar o satır ya da sütünda kaç siyah kare olduğunu gösterir .karekarlamaca oyununda amaç bu siyah karelerin meydana getirdiği şekli bulmaktır .

  Diyelimki bir satırda 20 sayısı yer alsın bu o satır boyunca 20 tane aralıksız siyah kare olduğunu gösterir . Oyunumuzda bir satırda toplam 20 kare bulunduğuna göre bu durumda o satırdaki karelerin tamamı siyah renktedir .Mouse'unuzla bir kareye bir kez tıklayarak kareyi siyaha iki kez tıklayarak "x" işaretine üç kez tıklayarak "?" işaretine çevirebilirsiniz . x işareti ni bir karede siyah kare olmadığına emin olduğunuzda kullanınız . ? işaretini siyah mı yoksa beyaz mı olduğunu bilmediğiniz şüphede olduğunz durumda kullanınız .

  Satır başında 20 sayısı bulunan satır için 20 siyah kareden oluşuyor demiştik. Bu siyah kareler arasında beyaz kare yoktur . Şimdi bir satırda 18 ve 1 sayıları yer alsın . Bunun anlamı 18 siyah kare bitişik (arada beyaz kare yok) daha sonra bir veya birkaç beyaz kare var sonra bir siyah kare var olacaktır .18 ve 1 toplamı 19 olduğundan arada da en az bir kare beyaz olmak zorunda olduğundan 18 siyah+1 beyaz+1 siyah toplam 20 kare olurki bu da o satırda 18 siyah kare bir beyaz kare bir siyah kare olduğunu gösterir .

  Şimdi bir satırda sadece 18 sayısı bulunsun . Bunun anlamı o satırda toplam aralıksız 18 siyah kare var demektir .bu durumda soldan birinci kareden başlayarak 18 kare sayarız 18. kareyi işaretleriz .sağdan 20. kareden başlayıp sola doğru 18 kare sayarız 3.kareyi işaretleriz . bu durumda 3. ve 18. kareler arasında kalan 16 kare siyah diğer 4 karede(sol baştan 2 sağ baştan 2) başlangıçta şüpheli kareler olarak işaretlenir. oyunun gidişatına göre hangi karelerinde siyah olduğu belli olur. Aynı işlem 5-6-7 gibi az sayıdaki siyah kare içinde tekrarlanır .  Kare karalamacayı flash halinde bilgisayarda oynamak isteyenler için Picross.


  Pc nize indirip oynamak isterseniz, bunlara bir bakın.

  NewPuzzles1.zip -- NewPuzzles2.zip -- NewPuzzles3.zip

  Zip dosyaları, Karesim'in kurulu olduğu dizine açınız.

 2. #2

  Standart

  Örnek 1: Basit Bir Bulmacayı Çözme
  (TSÇ Yöntemini Kullanarak - Tek Sıra Çözme)

  Bulmaca çözmek bir çeşit eleme işlemidir: renkli karelerin nerede olabileceklerini ve nerede olamayacaklarını bulmaya çalışırız. Bu şekilde işlem yaptığınız takdirde, diğer satırlar ve sütunlar daha çözülebilir olacaktır.  Çözeceğimiz bulmaca şekildeki gibi olsun. 3 renkli bir bulmaca. İki renk ( kırmızı ve siyah) resmi oluşturacak, 3.renk ise arka plan rengi olan beyaz olacaktır.

  bulmacayı TSÇ (Tek Sıra Çözme ) metoduyla,yani bir kerede tek bir satır üzerinde çalışarak, çözeceğiz.  Öncelikle büyük rakamlı ipuçları içeren satır veya sütunları arayacağız.

  Bu bulmacada 3 satırın ardışık 10 siyah kareye sahip olduğunu görebiliriz.Grid 10 kare genişliğinde olduğundan dolayı, bu karelerin ne şekilde yerleştirilmesi gerektiğini çıkartabiliriz.  Daha sonra yerleri çok belli olan ipucu kümeleri bakacağız, bu bulmacada 2 kırmızı kare örneğinde olduğu gibi.

  Üst taraftaki numaralı karelere bakarsanız kırmızı kare içeren sadece 2 sütunun olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden bu 2 kırmızı karenin bu sütunlarda olacağı açıktır.  Kırmızı karelerin her iki yanında da 4 blokluk siyah kareler olacağına göre, bu kareleri kolayca yerleştirebiliriz.

  Gerçekten de, sadece ilgili sütuna bakıp 4+2+4=10 işlemini yapıp, tüm sütunu doldurduk.  Şimdi ipucu 6 olan satıra bakalım.

  Şekillerde gösterildiği gibi bu bloğun yerleştirilebileceği 5 olasılık bulunmaktadır.

  Hangi olasılık doğru olursa olsun, yeşil X ler ile işaretlenmiş 2 karenin siyah olmama ihtimali bulunmamaktadır.  Bu tarz ipuçlarını çözmek için alternatif metot ise keşisenleri saymadır:

  Sol taraftan 8 kare sayıp 8.kareyi siyaha boyayın. Sonra sağdan 8 kare sayıp 8. kareyi siyaha boyayın. Sonra da bu iki siyah kare arasında kalan kareleri siyaha boyayın.  Yukarıda açıklanan teoriyi kullanarak, üst ve alt taraftaki ipucu 6 nın 2 karesini siyaha boyabiliriz.

  Ayrıca 2. satırda gereken 8 karenin 6 sını siyaha boyayabiliriz.  6 siyah karelik bir blok içeren ilk sütuna bakalım. Bloğun ardışık olabilmesi için yeşil X in bulunduğu yerde siyah bir kare olmalıdır.  Bu ipucu için gereken 6 kareden 5'ini bulduk.

  Yani, sadece 1 tane daha kareye ihtiyacımız var, bu yüzden en üstteki 1 kare ve en alttaki 2 kare beyaz olmalı çünkü bu 6'lı blok o karelere erişemez.  En son sütun birinciyle aynı, yani birincide yaptığımızı bu sütunda da tekrar edebiliriz.  Şimdi yeşil yuvarlak içine alınmış karelerin bulunduğu satıra bakalım.Aynı renkte olan bloklar arasında en az 1 karelik boşluk olması gerektiğini bildiğimizden dolayı, basit bir matematiksel işlem ile gride 10 karenin nasıl yerleştirilebileceğini bulabiliriz.
  2siyah + 1beyaz + 4siyah + 1beyaz + 2siyah=10  Bu sayede, ilk ve son sütunda gereken 6 siyah kareyi elde ettik, böylece, yeşille X konulan 2 kareyi beyaza çevirebiliriz  Üstten ikinci satırda 8 karelik bir blok olması gerektiğinden ve boşta kalan sadece 2 kare bulunduğundan, bu 2 gri karenin siyah olması gerektiğini kabul edebiliriz.  4. sütuna bakalım.3,4 ve 1 karelik bloklara ihtiyacımız var. B ve C noktaları arasında zaten 4 karelik bir bloğa sahip olduğumuzdan dolayı, 4 lü bloğu bulduk.

  Bloğun her iki ucunda da en az bir karelik boşluk olması gerektiğinden B ve C nin beyaz olması gerekir.

  4 lü bloğun altında biryerlerde 1 lik bir blok olması gerekiyor ve C beyaz olduğundan dolayı bu duruma uyan tek yer D, bu yüzden D siyah olmalıdır.

  Aynı şekilde üst tarafta olması gereken 3 lü blok için B beyaz olduğundan A siyah olmalıdır.  Yeşille işaretlenmiş olan benzer sütuna dikkat edin. Bu sütun için de bir önceki adımda yaptığımız şekilde kareleri dolduruyoruz.  Bu satırda 2 karelik 3 bloğa ihtiyacımız var.

  Satırın her iki ucunda da birer kare siyah ve 2 ye tamamlanmaları gerektiğinden dolayı A ve F siyah olmalıdır.

  Bu durumda diğer blok için sadece tek bir yer kalır,bu yüzden C ve D siyah olmalıdır.

  Artık 2 karelik 3 siyah bloğumuz olduğundan B ve E beyaz olmalıdır  Her iki sütunda da, gerekli olan tüm kareler doldurulduğundan, kalan tek gri kare beyaz olmalıdır.  Bu satırdaki ipuçları 2 ve 2. Bu bloklar için uygun olan sadece 2 yer var. Bu kısımları siyahla doldurun.  Her iki sütunda da gerekli olan 8 lik bloklar bulunduğundan,kalan gri kareler beyaz olmalıdır.  Elimizde 2 si üstte 2 si altta 4 gri kare kaldı. Hangi ipucunu kullanırsanız kullanın, 4 karenin de siyah olması gerektiğini bulacaksınız.  İşte bu kadar.

 3. #3

  Standart

  Örnek 2: Çok Sıralı Çözme

  ÇSÇ (Çok Sıra Çözme) yöntemi için örneğimiz aşağıdaki gibi olsun.
  Bu yöntemde bir kerede birden fazla satır ya da sütundaki ipuçlarına bakılır.  En son satıra bir bakalım. Eğer bu 10 lu bloğu nereye koyacağımızı bulabilirsek bize oldukça yardımı olur.

  İlk önce en son 10 kareyi siyaha boyadığımızda ne olacağına bakalım. 19. satırda 1,1 (kırmızı noktalar ile işaretlenmiş)ipuçlarına uyulmuyor. 10 bu kısımda olamaz.  Aslında 13.kareyi(yeşil ok ile gösterilen) içine alan herhangi bir 10 luk bloğun, 12. kareyi de içermesi gerektiğinden ve 2 li bir blok(kırmızı dörtgen içindeki) oluşturup 19. satırın ipuçlarına uymayacağından dolayı mümkün olmadığını görebilirsiniz.  Bundan dolayı 13. kareyi(kırmızı nokta ile işaretli) ve bu karenin sağındaki diğer kareleri beyaza boyayabiliriz.Artık elimizde yerlerinden emin olduğumuz siyah 8 li bir grup var.  En son sütundaki(kırmızı ok ile gösterilen) "8" ipucuna da bakabiliriz. 8 li siyah bir grubumuz olmalı.Ancak 19. sütunda(kırmızı yuvarlak içine alınan)sadece 2 adet 2 li siyah grup bulunabilir. Sizin de görebileceğiniz gibi, bu durumda bu sütundaki ilk 6 kare elenebilir.  X ile işaretlenen siyah kare de beyaz olmalıdır.  İlgili kareleri beyaza boyadıktan sonra 7 li bir bloğu kolayca siyaha boyayabiliriz.Sonuç şekildeki gibidir. Gördüğünüz gibi ÇSÇ yöntemini kullanarak bulmacada kısa sürede büyük bir gelişme kaydedebildik.

 4. #4

  Standart

  Örnek 3: Karmaşık Mantık (a)

  İşte daha karmaşık mantıklı bir bulmacaya mükemmel bir örnek.  İlk önce, basit mantığı kullanarak doldurabileceğiniz kadarını doldurun.
  Maalesef çok fazla yok :-)  Yeşil yuvarlak içine alınan kareye bir göz atalım.
  Sütun ipuçlarına göre ya "1" li ya da "2" li bir grupta olması gerekiyor.
  Her iki ihtimalin nasıl görüneceklerine bakalım.  Eğer bu kare "2" olsaydı bulmaca bu sefer bu şekilde olacaktı. 2 li grubun altına 3 adet tekli grup koymamız gerekiyor ve olası tek bir çözüm var.  Her iki durumda da kırmızı noktalı karenin beyaz olması gerektiğini görebilirsiniz.  Örnek 3: Karmaşık Mantık (b)

  Uğraştıran diğer bir bulmaca aşağıda gösterilmiştir:
  Basit mantık kullanarak sadece şekildeki kadarını doldurabiliyoruz.  Yeşil yuvarlak içindeki kareye bir bakalım.Sütun ipuçlarına bakarsak, bu kare ya "1" li ya da "7" li grupta olabilir. Yine her iki ihtimali de gözden geçirelim.  Eğer bu kare "1" olsaydı bulmaca yandaki gibi gözükecekti  Eğer bu kare "7" olsaydı bulmaca yandaki gibi gözükecekti.  Her iki durumda da kırmızı noktalı karenin beyaz olması gerektiğini görebilirsiniz.

 5. #5

  Standart

  mrb uzun süredir böyle bir program arıyordum. kardeşim karesim i indirdim kurdum fakat program açılmıyo. unexpected error diyor açarken. nedeni nedir acaba.ne yapmalıyım.yardımcı olursan sevinirim

 6. #6

  Standart

  bende bunun kitabı var ama hiç birşey anlamıyorum.teşekürler.çok zevkli bir iş bu.beğendim.sağol.

 7. #7

  Standart

  bağlantıyı tıkladığımda belirtilen sayfayı ulaşılmadı diyor

 8. #8

 9. #9

Benzer Konular

 1. MURAT 124 kare kare nostalji çok hoş...!
  By djfaithfull in forum Otomobil Ve Motor Dünyası
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 06-27-2008, 09:21 PM
 2. Kaç Tane Kare War?
  By xCaLiBrEx in forum Zeka Soruları ve Bilmeceler
  Cevaplar: 86
  Bölüm Listesi: 02-06-2008, 03:52 PM
 3. Kakaolu Kare Kek
  By SuyunGizemi in forum Kek ve Pastalar
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-29-2007, 07:18 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]