Yönetici Gezegeni:Venüs
Element:Toprak
Nitelik: Sabit
Uğurlu Sayıları:6,4
Gün:Cuma
Uğurlu Taşı:Zümrüt
Renk:Pastel mavi,lila
Tarot kartı:İmparatoriçe
Hayvan:Boğa
Bitki:Elma,selvi,menekşe
Kıymetli Taş:Topaz
Kıymetli Maden:Bakır

Dünyanın her yerine en az iki kez gitmiş plan seyahat meraklısı bir arkadaşım bana, bir yük gemisiyle Güney İspanya' ya yaptığı ilk yolculuğunu hiç unutamadığını anlatmıştı. Birgün, güvertede hayranlıkla etrafı seyrederken, uzakta, Akdeniz' in parlak mavi sularını ihtişamla yararak yükselen kocaman bir kaya parçası görmüş. Gemidekilerden biri " Bakın! Cebelitarık Kayası! " diye bağırmış. Arkadaşım şaşkınlık ve huşu içinde, dönüşte evdekilere göstermek için, hemen kayanın fotoğrafını çekmiş ve yanındaki şezlongda canı sıkılıp duran yeni yetme bir gence dönerek, " Ne güzel, değil mi?" demiş. " Yüzyıllar boyunca tonlarca su bu kayaya vurmuş, fırtınalar kamçılamış, üstünden uygarlıklar gelip geçmiş, ama o halâ olduğu yerde duruyor. Hiçbir şey onu değiştirememiş, hiçbir şey yerinden oynatamamış". Genç esneyerek," Ya," demiş," bana babamı hatırlatıyor."

Gencin babası Mayıs' da doğmuş, İşte, Boğa' yi nasıl tanıyacağınıza bir örnek. Boğa' ya en sık rastlayacağınız yerler çiftlikler, bankalar ya da emlâk komisyoncularının bürolarıdır. Onu başka çayırlarda otlarken de bulabilirsiniz. Boğa mühendisler, film yıldızlan, memurlar, bahçıvanlar, krallar ve kraliçeler, baca temizleyiciler, fırıncılar, kasaplar ve mum imalatçıları da vardır. Boğaları her zaman o güçlü, sessiz davranışlarından tanıyabilirsiniz. O' nü daha yakından tanıyın-caya kadar, herhalde en uzun konuşması " ya" " yo" " sağol " " hoş-çakal " şeklinde olacak ve sık sık " yo " yerine " ı-ıh " diyecektir. Eğer doğumunda güçlü bir İkizler, Koç veya Yay etkisi almışsa biraz geveze olabilir ve daha sekerek yürüyebilir. Ama tipik bir Boğa ihtiyatlı hareket etmeyi ve düşünüp taşınarak konuşmayı tercih eder.

Tıpkı Cebelitarık Kayası gibi Boğa da sağlamdır, değişmez ve hiçbir şey sükûnetini bozmaz. Üstüne su atabilir ve ayaklan altında ateş yakabilirsiniz. Sımsıkı yumruklarınızla göğsünü yumruklayabilir, ipnotize olmuş gibi gözlerinizi yüzüne dikip bakabilir ya da ciğerlerinizin bütün gücüyle haykırabilirsiniz. Boğa' nın kılı bile kıpırdamayacaktır. Bir kez kararını verince sükûnetle kollarını kavuşturur ve yere sağlam basarak durur. Zaten biraz çıkıntılı olan çenesini kaldırır, burun deliklerini oynatır, kulak kabartıp bekler; işte o kadar.

Boğa nadiren canınızı yakacak bir hareket yapar. O sadece, herkesin kendisini rahat bırakmasını ister. Rahatsız etmeyin, bu O' na yeter. Baskı yaparsanız inatçı olur. Fazla damarına basar, fazla takılırsanız, korkunç bir öfkeye kapılacaktır. Aylarca ve yıllarca kusursuz dengeli ve kontrollü davranışlar içinde, çiçeklerin kokusunu içine çekerek ve çevresindeki tüm o sinirli gürültü patırtılara aldırmadan yaşayıp gider. Derken hiç ummadığınız bir gün, saldırganın biri O'nun o geniş sırtına fazladan bir çöp yüklemeye kalkışınca, hızla soluyarak ön ayağıyla toprağı eşelemeye başlar, gözleri kısılır - ve saldırır. Olabildiğince çabuk yolundan çekilin ve canınızı kurtarmak için kaçın! Boğa'nın öfkesi nadiren kabarır, ama bir de çileden çıkınca yolunun üstüne çıkan herşeyi ezer geçer, hattâ akrepleri bile... Ezmek ne demek, yerle bir eder demek daha doğru olur!.. Tozun toprağın yatışması ve ortalığın tekrar huzura kavuşması biraz zaman alabilir. Bazı Boğa' lar o kadar kontrollüdür ki, tüm yaşamları boyunca ancak bir ya da iki kez saldırıya geçerler. Hattâ çabuk öfkeye' kapılanları bile yılda en-çok bir- iki kez kendilerini kaybedecek kadar öfkelenirler. Gene de şunu akılda tutmakta yarar var ki, Boğa genellikle, öyle biraz öfkelenip sinirlenmez. Olay O' nün normalde sakin olan duygularını sarsacak kadar büyükse, sıradan bir öfke değil, gözü hiçbirşey görmeyecek kadar büyük bir gazap bekleyebilirsiniz.Eşinin tüm evlilik yıllan boyunca hiç öfkeli görmediği bir Boğa erkek tanıyorum. Bir gece kalabalık bir kulüpte yemek yerken, iğrenç bir sarhoş bunların masasına doğru tökezlemiş ve uygunsuz bir söz söylemiş. Kadın kocasının her zaman ki kontrollü davranışıyla adamı uzaklaştırmasını beklerken, Boğa, şok geçiren karısının ve diğer müşterilerin şaşkınlıktan açılan gözleri önünde birden ayağa kalkarak iki masayı itip adamı havaya kaldırdığı gibi salonun öbür tarafına fırlatmış; neredeyse orkestra setini yıkıyor-muş. Bir tek söz etmeden.. Eminim, bu olay sizi yeterince uyarmıştır. Tanımadığınız bir kadına göz bile kırpmadan önce, kavalyesinin doğum gününü öğrenirseniz, akıllılık etmiş olursunuz.

Mayıs ayında doğanların birçoğu gerçekten Boğa'ya benzeyebilirler, yani erkekler... Bu burçta doğan kadınlarınsa, ele avuca sığmaz, anlaşılmaz, inekçe bir havalan vardır. Dişi Boğa'ların bakışları sakin, berrak ve gene de sabittir. Hareketleri zarif, tembelcedir, ama onda gizli bir güç olduğunu sezersiniz. Erkeklere gelince, boyun oldukça kalın ve adaleli, omuzlar, göğüs ve arka, her üçü de geniş ve güçlüdür. Kısa ya da uzun olsun, bütün vücut iyi orantılıdır. Kulaklar genellikle küçük ve başa doğru yatıktır. Yemek yerken lokmaları yavaş yavaş çiğnerler ve genelde kusursuz bir sindirim sistemleri vardır. Alınlarının tam ortasına düşen bir tutam saç veya bir bukle dikkatinizi çekebilir (Boğa' nın alnındaki perçem gibi). Hepsinin değilse de, birçok Boğa' nın saçları kıvırcık ve dalgalıdır. Gözleri ve derisi gibi saçları da genellikle koyu renktir. Arada sırada rastladığınız sansın, açık renk gözlü, açık tenli Boğa' ların bile zihin ve karakter yapılarında çıt kırıldımlıktan eser yoktur.

Doğal olarak, Boğa burcunda doğan her insanın bildiğimiz Boğa' ya veya îneğe benzemesini bekleyemezsiniz. Bunların çoğunlukla, adaleliden tombula ve şişmana kadar değişen iri yan yapılan olduğu doğrudur. Ama ille de kafanıza bu imajı yerleştirirseniz, sonra sıskaları tanıyamazsınız; oysa onları tanımak da önemlidir. Televizyonunuzu açıp da, Geç Geç Şov programında ünlü Boğa'lar Bing Crosby' yi, Fred Astaire' i ya da Gary Cooper' ı gördüğünüz zaman ne yapacaksınız? Sakın bu sizi yanıltmasın. Ayaklarının tüm Balıkça hafifliğine ve o havalı ikizler çekiciliğine karşın Fred Astaire tam bir Boğa'dır. Doğumundaki tüm diğer yıldız etkileri bunu değiştiremez, isterseniz arkadaşı Koreograf Hermes Pan'a veya bu dans eden efsaneye yakınlığı olan herhangi bir kimseye sorun. Sorun onlara; bu kıpır kıpır ayaklı adamın gitmek istemediği bir yere gitmesini, yapmak istemediği bir şeyi yapmasını sağlamanım ne kadar zor olduğunu söyleyeceklerdir. Bing Crosby de, o telâşsız kişiliği ve sakin, uyumlu davranışlarıyla ünlüdür. ( Herhalde o yük gemisindeki genç, Bing'in oğullarından biriydi!) Gary Cooper'a gelince, yıllanmış kovboy filmlerinin bu ünlü kahramanının uzun boylu, sıska, sırık gibi yapısına bir kez daha bakın. Sağlam ayaklarının sanki kök salmış gibi yerden çıkıp büyüdüklerini sanırsınız. Televizyon'un ekranında ağır ağır temkinle hareket eder ve aktörün şu eski kovboy filmlerinde söylediği cümlelerin sayısı, bir düzineyi bulmaz. Aktör mü? Hollywood'un o saygıdeğer; karaktere uygun rol sistemine göre, Gary Cooper her zaman kusursuz bir güzellikle Gary Cooper'ı oynamıştır. Sahne ve kameradan uzak bir çok Boğa'nın olduğu gibi, Gary Cooper'ın aşk sahnelerinde de, " Seni deli gibi, çılgın gibi seviyorum. Sensiz yaşayamam. Sen benim bütün ha-yatımsın, sevgilim. Sen de beni sevdiğini söyle. Aynı şeyleri hissettiğini anlat. Beni seviyorsun, değil mi? Seviyor musun?" diye ağlayan romantik bir kız vardır. Bu zavallı kızcağız sel gibi akan duygularına ne cevap alır dersiniz? "Hımm." (Bu cevap gene de tuhaf şekilde rahatlatıcı olabilir.)

Boğa karşı cinse büyük bir ilgi duyar, ama O'nun oyunları içinde, herhangi bir zevkin peşine saldırganca düşmek yoktur.O, insanları kendisine cezbetmeyi tercih eder. Ne diye onları köşe bucak kovalamakla enerjisini harcasın? Çiftliğe kadar kısa bir yolculuk yaparak, doğa yasalarını biraz akıllıca gözlemek, Boğa'nın duygularını aşkta ve dostlukta nasıl ifade ettiğini açıkça anlamaya yeter. Pasiflik O'nun tipik davranış biçimidir. Boğalar dostluklarını konukseverlikle evde ağırlamayı, ziyaretlerine gitmek zahmetine tercih ederler. Yıldız gibi parlayan bir popülerliğe kavuşmak için gayret sarfetmek Boğa'nın yapısına ters düşer. Eğer O'nu istiyorsanız, siz arayabilirsiniz. Orada olacaktır. Arkadaşlık veya romans ipini O'na atın, eğer ilgisini çekiyorsa, O tutar. Onunla ne yapacağını da iyi bilir, ki bu diğer bazı.daha dışa dönük burçlarda her zaman görülmez.

Boğa pek az üzülür, sinirlenir ve tırnaklarını yer. İşler istediği gibi gitmediği zaman somurtup düşüncelere dalabilir, ama sinirli bir tip değildir. Duygularına kapılmamak ve işleri kendi gidişine uydurmak O'nun doğal özelliğidir ve hiçbirşey O'nun bu esas tutumunu tümüyle değiştiremez.

Hem Avukat, hem de sertifikalı serbest muhasebeci olan bir Boğa tanıyorum. Böyle çift meslekli olmak, özellikle vergi zamanlan, herkesi sinirli yapar. Şimdi bu Boğa da biraz tırnaklarını yiyebilir. Tamam, çok yiyebilir. Benden daha hızlı konuşur (ki, ben oldukça çabuk konuşurum), ve alnında üzüntüden bir- iki kırışık belirebilir. Ama, bu aldatıcı çabukluğun nedeni, doğum haritasındaki güçlü ikizler etkisidir. Bu dinamik dış görünüşün, tek ayak üstünde dönüşlerin gerisine bakarsanız, gene de Boğa'yı keşfedeceksiniz. Beyni şimşek gibi çalışabilir, ama kararlarını yavaş yavaş ve dikkatle verecektir. Hareketleri önceden kestirilebilir, karakteri güçlüdür ve evde kalmak istediği geceler giyinip bir yerlere gitmesini sağlamak için ne kadar iteklemek gerektiğini eşine sorabilirsiniz. İşleri çabuk bitirmek için ne kadar zorlamak gerektiğini de müşterilerine sorabilirsiniz. Karşısındakini sabır ve nezaketle dinler ama, Boğa doğru bir iş yaptığına karar verinceye kadar kağıtlar imzalanmadan bekleyecektir. Ah, evet İkizler zekâsı ve tetikliği bir yana, O ne de olsa bir Boğa'dır! Huylan arasında uçan hareketlere yer yoktur. O'nun acelesi yavaş yavaştır ve bunun başka bir yolu da yoktur.

Boğa insanları ev kedileridir. Kendi çatısı altında lüks bir yaşam, rahat samimi bir çevre kurmayı istemeyen bir Boğa hemen hemen yok gibidir. Değişiklik O'nu tedirgin eder(İkizler, Yay veya Kova Ay etkisi almadıysa). Eğer tanıdığınız bir Boğa'nın kendi evi yoksa, mutlaka onun hayali içinde yaşıyordur ve birgün sahip olacaktır. O toprağa yakındır ve eninde sonunda birgün şu ya da bu şekilde toprak tutkusuna yakalanacaktır. Kalabalık bir apartmanda yaşamak zorun-daysa, herhalde bir penceresi sardunya ve petunya saksılarıyla dolu olacaktır. Şehrin gürültü patırtısı rahatsız edecek kadar yakından geliyorsa, balık takımlarım aldığı gibi, doğayla başbaşa kalacağı sessiz sakin bir yere gidecektir. Dünya, O'na göre, ne kadar baş döndürücü bir hızla dönerse dönsün, yavaşlayıncaya kadar Boğa kendi köşesine çekilecektir. Eğer balık takımı ve penceresinde çiçek yetiştirecek yeri yoksa, arada sırada şehir dışına açılmasını sağlayacak bir emlak komisyonculuğu işine girişebilir ve başka insanların ipotek işleriyle uğraşabilir. Ne kadar uzak olursa olsun, yarışlara gitmek, ya da pazar gezilerini parklarda yapmak, doğa manzaralarını ve kokularını içine sindirerek dolaşmak gibi toprakla ilişki kurma olanağını her zaman bulacaktır.

Vasat bir Boğa, güçlü bir yapıya sahip olarak, fevkalâde sağlıklıdır. O'nun sırtını yere getirmek zorsa da, bir kez hastalanınca, kısmen doktorun sözünü dinlememekte direndiği için, iyileşmesi yavaş olabilir. Doğuştan iyimserliğe bel bağlamama eğilimi de hızla iyileşmesini önleyebilir. Vücudunda kazalara ve enfeksiyonlara hassas olan alanlar boğaz, boyun, bacaklar, bilekler, üreme organları, sırt ve omurga bölgeleridir. Soğuk algınlığı sık sık boğaz ağrısına dönüşür ve Boğa'nın herkesçe bilinen yeme - içme aşkından, çoğunlukla yiyeceklerden kaynaklanan fazla kiloları kalp rahatsızlıklarına, dolaşım bozukluklarına, zayıf bileklere, damar genişlemesine ve başka kronik şikâyetlere yol açabilir. Gut hastalığı da bir başka olasılıktır. Bununla birlikte, Mayıs'ta doğan insanların çoğu, aşın şişmanlıktan, letarjiden ve böbrek enfeksiyonlarından kaçınabilirlerse, hepimizden daha kolay sağlıklı kalabilirler. Açık söyleyelim. Eğer Boğa aşın içki içerse, ya da şişmanlar ve tembelleşirse, o kusursuz fiziğini ve dayanıklı sağlığını kaybedecektir. Hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri de temiz hava almaması ve egzersiz yapmamasıdır. inatçılığı yüzünden inkâr ederse de, sağlık sisteminin bunlara her zaman ihtiyacı vardır.

Söz inatçılıktan açılmışken; bir Boğa'ya inatçı olduğunu söylemenin hiçbir yaran yoktur. O'nun kafasına göre, hiç de inatçı değildir. Sabırlıdır. Bu bir anlayış sorunudur. Dikbaşlı değildir - sadece makul ve kararlıdır. Tanrı biliyor ya ,İnsanların neden kendisini böylesine haksızca yargıladıklarını bir türlü anlayamamaktadır.

Gerçek şudur ki Boğa bir insanın olabileceği kadar inatçıdır. Boğa kadın ve erkekler koltuklarına ve kafalarındaki fikirlere zamkla yapışmış gibidirler. Bir Boğa koca, eğer oturacağı rahat koltuklar yoksa, eşiyle birlikte bir arkadaşının evine gitmeyi reddedecektir. Kadıncağız boşuna yalvarır durur. Gitmeyecektir işte... Bir Boğa kadın eğer eşinin yakın arkadaşlarından hoşlanmıyorsa, onlarla konuşmayacaktır. Gene de, Boğalar ısrarla sabrın değerini savunurlar. Pek çok Boğa duygusal ve fiziksel yüklere yıllarca hiç şikayet etmeden katlanırlar. Sıkıntılar ne kadar anarsa, Boğa'nın onlara dayanma gücü de o kadar artar. O'nun ailesine ve dostlarına bağlılığı ve kendini vakfedişi her türlü anlayışın üstündedir. Başka bütün burçlarda doğanların çok önceleri sırtını yere getirebilecek olan yaşam darbelerine karşı gösterdikleri cesaret için pek çok Boğa madalya almayı haketmiştir. Güzel. Ben de Boğa'nın :-):-):-):-)netinin kabul edilmesi için mavi kurdeleyle ödüllendirilmesinden yanayım. Ama O gene de inatçıdır.

Boğa'nın iştahını kaçıran pek az şey vardır. Aynı öğünde, hiçbir hazımsızlık eseri göstermeden, genellikle biber kızartmasından çikolatalı kremalı pastaya, ekşi turşulara ve şalgamlara kadar herşeyi yiyebilir. Pirzola ve biftekler en sevdiği yemeklerdir ve sonuna kadar silip süpürmeye bayılır. B una bir de alkol eklenince Boğa, bir kraliyet ziyafetinde oburcasına önüne gelen herşeyi yiyip içen Kral Vlll. Henry'ye çok benzeyebilir. ( Kuşkusuz, ancak yükselen burcu Başak olan bir Boğa çiğ havuçla marul yiyip, erik suyu içmekle yetinebilir.)

Boğalar kaba saba, çarpıcı komediye gülmekten kırılırlar. Çoğu ince mizahı kavrayamaz, ama muz kabuğuna basarak kayıp düşen, ya da suratına atılan pastayla kremaya bulanan birinin karşısında çılgınca kahkahalara boğulurlar. Boğa'nın sıcak ve pratik bir mizah anlayışı vardır. Bu insanlar çok nadiren gerçekten zalim ve kinci olurlar. Tuhaftır ki, zalim Boğalar çoğunlukla doğum anında birçok yıldızı Koç Burcunda olanlardır. Bu iki burcun aynı horoskopta pek de iyi karışım meydana getirmedikleri anlaşılıyor. Hitler buna iyi bir örnektir.

Şimdi, gelelim para konusuna - Boğa ve parası birbirinden nadiren ayrılır. İler Boğa bir milyoner değildir, ama bedava çorba kuyruğunda bekleyen Boğaların sayısı da pek fazla değildir. Boğa yavaş yavaş ve emin adımlarla imparatorluklar kurmak ister, îşe sağlam bir temel atmakla başlar, sağlam bir iş ve güçlü bir banka hesabı meydana getirinceye kadar, yavaş yavaş her seferinde bir kat inşa ederek devam eder. Tuhaftır ki, Boğa parayla birlikte güç birikimi yapmak ister, bunu da sadece sahip olma zevkim tatmin etmek için ister. Anlaşılan, dolarlarla birlikte gücün de orada olduğunu bilmek Boğa'nın güvenlik ihtiyacını tatmin etmektedir. Neden bütün ipleri birden idare etmek zahmetine katlansın? Boğa şekerleme yaparken, papatyasını koklayıp güzel kızları gözetlerken, öbür işleri yapmak için etrafta Oğlaklarla Yengeçler var ya... Otlağın sahibinin İçim olduğunu herkesin bilmesi O'na yeter. Er ya da geç, para nasıl olsa Boğa'ya gelecektir ve geldiği zaman da genellikle zamk gibi yapışacaktır. Boğa, ailesi gibi, paranın ve sahip olduğu başka şeylerin de değerini bilir, arna cimri değildir. Boğa'nın cömert kalbi ve cepleri, gerçekten sıkıntıda olan gerçek dostlarına tümüyle açıktır.

Büyüklük Boğa'yı etkiler. O'na göre bir bina ne kadar büyükse o kadar görkemlidir. Hayvanat bahçesinde, güçlü filleri büyülenmişçesine seyretmek için, maymunlara bakmadan geçer gider. Boğa, muhteşem bir cesaretle kocaman hayvanların karşısına çıkar, ama fareden korkar. Kafesinden kaçan bir kaplanın karşısında gözünü bile kırpmaz da, minicik bir eşek ansı görünce panik içinde en yakındaki ağaca tırmanır.

Güzel resimler ve büyük senfoniler O'nu derinden etkiler. Her Boğa'da sanata ve müziğe karşı duyduğu büyük aşkı gösteren eserler vardır. Ama bu ancak, örneğin eski bir Karuzo plağı olabilir. Bir müzeden satın alınmış Van Gogh'un ilk resimlerinden birinin kartpostalını, hafta sonlarında koşmaya giderken eşofmanının altına sıkıştırır. Boğa kadın ve erkeklerin çoğunun sesleri güzeldir. Bazıları profesyonel olarak şarkı söyler; diğerleri ise banyoda bülbül gibi şakımakla yetinirler. Müzik her zaman yaşamlarını şu ya da bu şekilde etkiler; resim yapmak çoğunlukla hobileri veya meslekleridir.

Duygulu Boğa gökyüzünün rengiyle sükûnete kavuşur. Mavinin tonları O'na büyük bir huzur verir; daha az ölçüde olmak üzere, pembe tonları da öyle. Ama herhangi bir matadorun şahitlik edebileceği gibi, kırmızı asla!.. Doğadaki yeşiller ve kahverengilerden de hoşlanır. Yeşil kağıt para ve kiremit rengi ev O'nu çok mutlu eder.

Boğa'nın fikirleri her zaman mâkuldür. Bu fikirler aynı zamanda onbeş değerli safirin berraklığı ve derinliği ile parlayarak altı çeşit iyi şansla birleşince, Boğa tanrıların iyi tebessümleri altında parasını iki katına çıkarır. Boğa'yla ilgili olan hiçbir şey küçük değildir. Ölümsüz bir aşk ve zengin olma potansiyeli de bunların arasındadır. Boğa'nın :-):-):-):-)li olan Bakır mükemmel bir elektrik ve ısı iletkenidir, ve kullanıldığı yıllar boyunca ışıl ışıl bir güzellikle parlar. Bırakın kolay heyecanlanan insanlar ilk sırayı almak için acele etsinler, kavga çıkarsınlar. Boğa'nın istikrarlı karakterinin, O'nun aradığı güvenliğe giden yolu aydınlatmak için alev alev yanan meşalelere ihtiyacı yoktur. Eninde sonunda basan O'na gelecektir ve O da buna hazır olacaktır. Uzaklardaki Venüs O'na bol bol lüks içinde yaşama tutkusu verdiğinden, sahip olduğu şeyleri çok iyi değerlendirir ve yaşamı boyunca onları çok iyi korur. İsrafın ve aşırılığın ezelî düşmanıdır. O'nun evi kalesidir- ve hiç kimsenin Boğa'nın huzurunu bozmasına olanak vermez. Boğa zamanın kendisi kadar sabırlı, ormanlar kadar derindir; dağlan yerinden oynatabilecek, güvenilir bir güce sahiptir. Ama O, inatçıdır.


Boğa Burcu Kadını Genel Özellikleri
Boğa burcu kadın sessiz, sakin ve mağrur duruşuyla dikkat çeker. Gerçekçi ve otoriter bir tavrı vardır. Girdiği ortamlarda hal ve tavırlarıyla dikkati çeker. Hırslıdır ve düşlediği bir şeye ulaşmak için elinden geleni yapar. Alışkanlıklarına bağlıdır ve sadakatsizlikten hoşlanmaz.

Boğa burcu kadını duygusal açıdan oldukça hassas ve kırılgandır. Birine değer verdiği zaman onun için daima elinden geleni yapar.Sadakatsizlikten hoşlanmaz. Dışarıdan soğuk görünmekle beraber, yumuşak kalplidir. Çalışkandır ve bir işe başladığı zaman sonuna kadar o işi götürür.

Boğa burcu kadını maddi rahatlığa fazlasıyla önem verir. Fakat giriştiği işlerde kendini çok fazla riske atmayı sevmez. Merhametlidir ve yardımseverdir. Gönül ilişkilerinde onun için sevgi ve saygı çok önemlidir. Tekeşlidir ve sadık bir eş olur. Boş zamanlarında yemek yapmayı, müzik dinlemeyi ve el sanatlarıyla uğraşmayı sever.

Boğa burcu kadını evine düşkündür. Huzursuzluktan hoşlanmaz. Hediye almaktan fazlasıyla hoşlanırlar.

Boğa Burcu Erkeği Genel Özellikleri

Boğa burcu erkeği inatçı, çalışkan, hareketli ve sakin yapısıyla dikkat çeker.Bu sakin görünüşünün altında oldukça hareketli bir insan vardır. Kızdığı zaman oldukça inatçı olur ve hiçbir şekilde düşündüklerinden ödün vermez.

Boğa burcu erkeği evine bağlıdır ve uyumlu bir eştir. Aynı zamanda çocuklarıyla arasında sıcak bir bağ vardır ve iyi bir babadır.Bir o kadar da sert ve disiplinlidir. İşlerine fazlasıyla düşkündür. Başladığı bir işi sonuna kadar devam ettirir.

Fiziksel anlamda yapılı ve sağlıklı bir görünüm içindedir,ancak boyun bölgesi en zayıf bölgesidir. Sağlığına dikkat etmesi gerekir. Çünkü göründüğünden çok daha hassastır.

Boğa burcu erkeği karşı cins tarafından oldukça beğenilir. İlişkilerinde sadıktır ve her anlamda fedakardır. Lüksten ve konfordan fazlasıyla keyif alır. Cömerttir, fakat savurgan değildir. En sadık dostlar boğa burcu erkeklerinden çıkar.


Kariyer

Boğa güvenilir, sadık ve anlaşması kolay bir çalışandır. Toprak burcu olduğu için pratik yanı kuvvetlidir ve ayakları yere basar.

Boğa'nın en büyük problemi harekete geçmekle alakalıdır. Başlangıç yaparken hissettiği blokaj duygusu zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Fakat başladığı her işi, en zor şartlara bile :-):-):-):-)net ve sabırla dayanarak bitirebilen tek burçtur. Amacına kilitlendiği zaman gözü başka hiç bir şey görmez.

Estetik yargıları kuvvetli Boğa, iş hayatında bile artistik yaratıcılığını ve değer yargılarını kullanmaktan çekinmez. İstikrarlı ve ne yapacağı, tepkileri rahatlıkla önceden tahmin edilebilen ve ölçülebilen Boğa'nın iş hayatında da davranış biçimi bu karakteristiklerin uzantısı şeklinde tezahür eder. Sabit bir burç olması nedeniyle, özellikle ilerleyen yaşlarda teknolojik ve sosyolojik yeniliklere ayak uydurmakta zorlanabilir. Genellikle sakin ve huzur dolu olmasına rağmen, damarına basıldığı zaman ya da sabrının sonuna geldiğinde, normal tavrıyla, hiç alakası olmayan şiddetli reaksiyonlar beklemek yerinde olur.
Boğa'nın ofisi, konforlu, lüks objelerle dolu, misafirlerin muhakak yiyecek-içecekle ağırlandığı bir kabul salonu gibidir.

Özellikle finansal konularda çok yetenekli olan Boğa, bankacılığın ve finans dünyasının her meslek kolunda başarılı olur ve severek çalışır. Bunun dışında değerli objeleri alıp satan antikacılık, estetik duyarlılık gerektiren moda ve güzellik endüstrisi, değerli taş ve madenlerle alakalı kuyumculuk ve sarraflık, form verme yeteneği gerektiren heykeltraşlık gibi meslekler Boğaların önde gelen tercihleri arasındasdır.


Para

Zodyak'ta banker arketipiyle tanınan Boğa, finansal konularda oldukça tedbirli, sabırlı ve planlıdır. Tüm burçların içinde bireyin yaşamına devam etmek için, gerekli kaynakları saptaması ve sağlamasındaki başarısıyla tanınır. Bir Toprak burcu olarak, üretime yatkın olduğu için, para kazanmak ve yaşamını devam ettirme özelliği gelişkindir. Birikimi olmayan Boğa kendini güvensiz hissedeceği için, önce ruhsal, sonra da fiziksel olarak sağlık problemleri yaşayabilir. Borç almaktan hoşlanmayan Boğa, kendisinden borç istenmesinden de rahatsız olur. Kimseye muhtaç olmadan ayakta durabilmek için, farklı kaynakları yaratır ve kullanıma sokar. Boğa ne kadar çok para kazanırsa kazansın kendi maddi kaynaklarıyla özdeşleştirir ama gösteriş yapmayı sevmez.

Boğa yatırım yapmadan önce muhakkak araştırır, kendisi için önce güvenli sonra da karlı olacak en uygun sistemi bulur. Finansal anlamda gelecek kaygısını hayatında hiç bir zaman hissetmek istemez. Yatırımları sadece paraya yönelik değildir. Sanatı ve güzellikleri sembolize eden Venüs'ün etkisi altında, antikalar, değerli sanat eserleri de yatırım araçları arasındadır. Emlak ve arazi de Boğa'nın uygun gördüğü, yatırım yapmaktan çekinmediği araçlardandır. Borsa, bünyesinde risk taşıdığı için, Boğa'nın uzak durmak istediği bir alandır.

Boğa kendini, sorumluluğunda olan insanları ve geleceğini güvence altına aldıktan sonra para harcamaya başlayabilir. Güzelliklere düşkün olduğu için, iyi kıyafetler, emniyetli bir araba, lüks ve güzel döşenmiş bir ev Boğa için en önemli harcama unsurlarıdır. Yiyeceğe ve lükse olan tutkusu, pahalı restaurantlarda iyi yemekler için bütçe ayırmasına da nedendir. Konforuna ve güzelliğine düşkün olan Boğa, güzellik ve bakım merkezlerinde de para harcamaktan çekinmez. Genellikle elisıkı olarak tanınmasına rağmen, aslında sevdikleri için para harcamak Boğa'nın tatmin araçlarından birisidir. Ayrıca kendi kaynaklarını yüzde yüz paylaşmaktan hoşlanmasa bile, etrafındaki insanların maddi kaynak yaratmalarında düşünsel ve fiziksel boyutta yardım etmekten kaçınmaz.

Aşk

Boğa ilgi duysa bile karşısındaki insana bunu belli etmesi oldukça uzun zaman alabilir. Boğalar oldukça sabırlı insanlardır. O'nunla beraber olmak için, sabırlı ve sakin olmayı öğrenmek gerekir. Boğa ile ilişkide genellikle inisiyatif kullanacak olan "karşı taraf" olmalıdır.

Bir Boğa birlikteliği başlatabilmek için, karşısındaki insanın açıkça O'nunla birlikte olmaktan zevk aldığını ifade etmesini bekler. Bir restaurantta verilen randevu, ortamın ve yemeklerin hoş olması, ilk aşamanın kolay ve olumlu geçmesinde önemli rol oynar. Evdeki buluşmalarda, güzel yemekler, değerli objeler, çiçekler ve mumlar, bir de romantik müzik, Boğa'nın derinden etkilenmesini sağlayacaktır. Lükse ve maddi değerlere düşkün Boğa, kendisinin hiç bir şeyin aslında ona layık olmadığını hissettirildiğinde, uzun süreli bir ilişki için ikna olmaya başlar.
Kuvvetli iradesi ve saklı kalmış espri yeteneği ile Boğa'nın insana huzur veren bir yapısı vardır. Ancak belirsizlikler ve ani değişiklikler ilişkinin yara almasına neden olur.

Boğa bağlılığından ve sadakatinden hiç şüphe duyulmayacak bir partnerdir. Birlikte olduğu insanı her an her yerde kalbinden ve aklından çıkarmayan, aşkını ilk günki kadar taze tutabilen nadir burçlardan birisidir Boğa. Boğa insanı aslında oldukça ihtiraslı ve duygusal bir yapıya sahiptir ve buna değer veren insanlarla beraberken dolu dolu yaşayabilir.
:-):-):-):-)Yönetici gezegeni Venüs'ün etkisi altında Boğa, aşka, cinselliğe ve erotizme doğuştan yatkındır. Boğa dış görünüşünden hiç anlaşılmayacak kadar tutkulu, ihtiraslı ve aktif bir cinselliğe sahiptir. Ancak hayatın her alanında olduğu gibi, bu arenada da kolayca harekete geçmesi mümkün değildir. Ancak tutkularını, isteğini, arzularını partnerinden ihtiyacı olan onayı, güveni aldıktan sonra ortaya koymaya başlar.

Boğa değişime dirençli bir yapıdadır. Bu cinsellikte rutini sevdiğini, kuralların dışına çıkmadığını göstermez. Ancak yeninin deneyimlenebilmesi için, birlikte olduğu insana itimat etmesi birincil şarttır. Yine de cinsellikte güvenlik ihtiyacıyla, cinsel dürtülerinin arasına sıkışmış, yorucu git-geller yaşayan Boğalar görmek çok mümkündür.

Boğa karşısındakine isteğini, arzularını açık açık belli etmekten çekinen bir yapıdadır. Ancak kendi kuralları çerçevesinde cazibesini, çekiciliğini ve aşk oyunlarını kullanmaktan da geri kalmaz. Planlı, stratejik bir şekilde ağır ama zevk alarak, adım adım ilerlemeyi tercih eden bir yapısı vardır.

Boğalar çok sabırlı oldukları için, hedefe kilitlendikten sonra, uzun süre elde etmek için mümkün olan her şeyi, bütün yolları denerler. Maddesel rahattan ve konfordan kendisi çok etkilenen Boğa, istediği insanı elde etmek için, estetik duyarlılığının doruklarında dolaşır.

Boğa genellikle duyarlı bir aşıktır. Karşısındaki insanı da düşünür ve onun mutluluğu için elinden geleni yapar. Yine de bir Boğa'dan çok marjinal, değişik yaklaşımlar beklemek hata olur. Denenmişliğin güvencesinden uzaklaşmak, cinsellikte bile Boğa için oldukça zordur.


Sağlık

Zodyak kuşağının ikici burcu, Toprak grubu ve Sabit Boğa genellikle maddeyle ve sahip olduklarıyla bağlantılı olarak tanınır. Sükunet ve kararlılık Boğa burcunun bireye kazandırdığı karakterin anahtar sözcükleridir. Boğa burcu, kafayı takip eden beden bölgesi yani, boyun ile bağlantılıdır. Temel olarak bu burç insan vücudunda, boğaz, boyun, tiroid bezi, yutak, bademcikler, yemek borusunun üst kısmı, ses telleri, kulaklar, östaki boruları üzerinde hakimiyete sahiptir.

Boğa, sık sık bademciklerinin şişmesinden ya da anjinden şikayet eder. En fazla yatkın olduğu rahatsızlıklar, boğaz yangısı, boğmaca, kabakulak, guatr, apseler ve çıbanlar olarak sıralanabilir. Boğa'nın huzurlu ve ağır hareketli yapısı neticesinde, genellikle bedensel kazalara karşı büyük bir eğilimi yoktur. Ancak yine de boyun kemiklerini özellikle korunması ve her türlü romatizmal hastalığa karşı erken yaşlardan itibaren önlem alması gerekir.

Boğa'nın yaşamındaki huzursuzluk ve kurduğu dengenin bozulması, bedensel ve ruhsal sağlığını şiddetle etkiler.

Boğa'nın genellikle çok çabuk kilo almaya yatkın bir yapısı vardır. Bu hem Toprak-Sabit bir burç olması, hem de diğer burçlara oranla daha az hareketli olmasından kaynaklanır. Bedensel sağlığını ve fiziki güzelliğini koruyabilmek için, tüm diğer burçlara oranla beslenmesine çok yoğun dikkat harcaması gerekir. Yani gıda rejimi günlük hayatta bir gereksinim olarak kabul edileceği gibi, ortalama düzeyde bedensel egzersiz de şarttır.

Genellikle Boğalar kabızlık ve hemoroid gibi, sindirim sistemi problemleri de yaşarlar. Bunun için mutlaka sindirim sistemini aktif kılacak, çift kabuklular ve tahıllarla donatılmış, bol sıvı içeren bir beslenme uygulamak fayda sağlıyacaktır.

Boğa'nın evinde bulunduracağı bakır eşyalar, üzerinde taşıyacağı, zümrüt, mercan ve yosunlu akik taşı sağlık ve uğur getirecektir.

Beyaz çiçekli, düzgün yapraklı, dulavratotu ve kökü, öksürükotu, papatya, hatmi ve kökü gibi tatlı bitkilerle hazırlayacağı çaylar ve ev yapımı ilaçlar ruhsal dinginlik ve bedensel sağlık kazandırır. Yeşil, kahverengi gibi doğadaki renkleri içeren, keten, pamuklu ve yün gibi doğal maddelerden imal edilmiş bir gardroba da sahip olmak, Boğa'yı mutlu ve sağlıklı kılar. Boğa, karşıt burcu Akrep'ten kaynaklanan etkiyle, salgı bezlerine ve cinsel organlara da dikkat etmelidir.

Diyet&Fitness

Boğa burcu insanı Zodyak'ta tüm burçların arasında en yavaş :-):-):-):-)bolizma hızına sahiptir. Duyuları çok gelişkin olan Boğa, iyi yemeği, dokunmayı, rafine kokuları, güzel müziği ve :-):-):-):-)i sever. Konforuna ve kişisel rahatına çok düşkün olduğu için, yaşam şartlarını da buna göre düzenlemek için elinden geleni yapar. Boğa'nın beden yapısı da hareketsizliğe daha uygundur. Bütün bunların üzerine tatlı yiyeceklere olan düşkülük de eklendiği zaman, Boğa'nın tüm ömrü boyunca uğraşması gereken bir kilo problemine sahip olması kaçınılmazdır.

Duyuları hassas olan Boğa'nın, düzenli bir egzersiz programına kendini sokabilmesi için kendine uygun şartları hazırlaması yardımcı olabilir. Örnek olarak güzel egzersiz kıyfetleri, müzik ve spordan sonra hoş kokulu sabunlarla alınacak bir duş egzersizi cazip hale getirebilir. Spordan sonra saunaya girmek ve masaj yaptırtmak özellikle Boğa'nın rahatlamasında ve istekli olmasında faydalıdır. Masaj esnasında kullanılan aramatik yağlar da Boğa'nın bu faaliyetleri cazip görmesine yardımcı olur.

Toprağı ve yeşili seven Boğa için, bahçe çalışmaları ya da açık hava yürüyüşleri oldukça caziptir. Her türlü zevki sembolize eden Venüs tarafından yönetilen Boğa burcu insanının, kendini yemekten sakıması oldukça güçtür. Dolayısıyla belki de tüm burçların içinde en zor diyet yapan, bir de buna ağır :-):-):-):-)bolizma hızı eklenince iyice umutsuzlaşan Boğa burcudur. Ancak sabırlı ve sebatlı bir yapıya sahip olan Boğa, az da olsa kilo vermeye başladığını görürse, bu doğrultu da ilerleyebilir. Boğa için her öğünde yediklerini not etmek, düzenli ve kontrollü bir diyet yapabilme yolunda yardımcı olacaktır.

Aromaterapi de bu noktada kullanılabilecek alternatif tekniklerdendir. Otları kaynatarak, ya da çeşitli karşımlar hazırlayarak, banyoda, masajda ve içmek yoluyla Boğa kendini rahatlatabilir. Boğa'nın dönemsel olarak et kaynaklı proteinleri beslenmesinden çıkarması hatta kısa dönemli vejateryen beslenmeye dönmesi ve bu sırada diyeti maden suları ile desteklemesi, biriken toksinlerin vücuttan atılmasında önemli rol oynar. Tamamen etten vazgeçemeyen Boğalar ise, tercihlerini beyaz etten yana kullanırlarsa, kısmen de olsa fayda sağlayacaklardır.

Boğa Burcunun Ünlüleri:
- Fred Astaire Balzac
- Buddha (3 Mayıs)
- William Shakespeare (23 Nisan 1564)
- Tony Blair (6 Mayıs 1953)
- Ryan O'neal (20 Nisan 1941)
- Papa II. Jean Paul (18 Mayıs 1920)
- Adolph Hitler (20 Nisan 1889)
- Jack Nicholson (22 Nisan 1937)
- Fred Astaire (10 Mayıs 1889)
- Shirley Beatty Maclaine (24 Nisan 1934)
- Salvador Dali (11 Mayıs 1904)
- George Cloney (6Mayıs 1961)
- Barbara Streisand (24 Nisan 1942)
- Sigmund Freud (6 Mayıs 1856)
- Enya (17 Mayıs 1961)
- Rudolph Valentino (6 Mayıs 1895)
- Michael Pfeifer (29 Nisan 195
- Evita Peron (7 Mayıs 1919)
- Andre Agasi (29 Nisan 1970)
- Cem Yılmaz
- Ali Şen
- Kraliçe II. Elizabeth
- Asil Nadir
- Erol Büyükburç
- Kanuni Sultan Süleyman
- M.Ali Clay
- Nükhet Duru
- Öztürk Serengil