Bütün burçlar kendi içlerinde 3 evreye ayrılırlar. Burçlarının ilk evresinde yani ilk 10 gününde doğanlar burçlarının en katı özelliklerine sahip olurken; ikinci dönemde doğanlar ise daha ılımandır.. Son dönemde doğanlar ise bir sonraki burcun özelliklerini de taşımaya yatkındırlar..

Koç Burcu

21 Mart - 31 Mart:
Tam bir Koç olup Mars'ın enerjisini yansıtır. Bu kişiler; atılgan cesur ve hareketlidir. Bu özelliklerini ortaya koymak için büyük uğraş verirler.

1 Nisan - 10 Nisan: Mars'la güçbirliği yaparlar. Bu etki sonucunda doğan kişiler lararlı ve planlı oluphem fiziksel hem de iradeli bir güce sahiptirler. Macera ve heyecenden hoşlanıp kendilerini kanıtlama çabasına yönelebilirler.

11 Nisan - 20 Nisan: Liderlik özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışırlar. Aynı zamanda her türlü bilgiye açıktırlar. Bu kişiler her ne kadar liderlik özelliği taşısalar da sosyal çalışmalarla ilgilenip kendilerini daha az beğenirler.


Boğa Burcu

21 Nisan - 30 Nisan:
Tam bir Boğa'dır. Gerçekçi olup hayal kurmektan da geri kalmazlar. Çok ama yavaş çalışırlar. Rahatlarına düşkün olup sanat aktivitelerine eğilimleri yüksektir.

1 Mayıs - 10 Mayıs: Paraya önem verip parayı kazanacağı işi önemserler. Yaptıkları işi iyi kontrol edip hakimiyeti asla ellerinden bırakmazlar.

11 Mayıs - 20 Mayıs: İdeallerine ulaşmak için ne gerekiyorsa yaparlar. Aynı zamanda iyi bir organizatör ve program yapma özelliği kişiye düzenli olma halini kazandırır.


İkizler Burcu

21 Mayıs - 31 Mayıs:
Tüm özelliklerini yansıtırlar. Her şey hakkında fikir yürütüp çok konuşurlar. Hareket ve devamlı değişik şeyler peşinde koşarlar.

1 Haziran - 10 Haziran: İnsan ilişkilerinde çok samimidirler. Yeni ve farklı düşünüp insanları ikna etmekte zorlanmazlar.

11 Haziran - 20 Haziran: Özellikleri diğerlerinden farklıdır. Çok fazla konuşmadıkları gibi düşüncelerinin açıklanmasına müdahale edilmesinden hoşlanmazlar.


Yengeç Burcu

21 Haziran - 30 Haziran:
Duygusal olup hem ailelerine hem de kurdukarı ilişkilere bağlıdırlar. Geçmişe anılara ve sakladıkları değerli eşyalara çok önem verirler. Duyguları hisli ve değişkendir.

1 Temmuz - 10 Temmuz: Başladıkalrı işi yarım bırakmayıp tamamlarlar. Çok duygusaldırlar. İlişkileri derin yaşarlar. Meraklı olup insanları rahatsız edebilirler.

11 Temmuz - 22 Temmuz: İnsanlara karşı merhametli ve insaflı olurlar. Düzensiz ve pasaklıdırlar. Sanata eğilimleri vardır. Hayal güçleri fazladır.


Aslan Burcu

23 Temmuz - 1 Ağustos:
Tam bir Aslan'dır. Zorba hükmedici bencil bir tiptir. Üstün bir liderlik sıfatı ile güce sahiptirler.

2 Ağustos - 12 Ağustos: Sosyal ve kültürel konularda meraklı olurlar. Çok fazla söz verip tutmama ihtimalleri vardır. Hayal dünyaları geniş olur.

13 Ağustos - 23 Ağustos: Tam tersine hayal dünyasının dışında somut ve sonuca varabilecekleri şeylerle uğraşmayı tercih ederler.


Başak Burcu

24 Ağustos - 3 Eylül:
Tam bir Başak'tır. Aşırı titizdir. Akla önem verir. Anlayışlı ve zariftir.

4 Eylül - 13 Eylül: Organizasyon konusunda başarılı olup analitik düşünürler. Geleneklere bağlıdırlar. İnatçıdırlar.

14 Eylül - 23 Eylül: Dışa dönüktürler. Moda ve renkli olaylarla ilgilenip tembel olurlar.


Terazi Burcu

24 Eylül - 3 Ekim:
Burcun tüm özelliklerini taşırlar. Özellikle dengeli olmak asalet gibi nitelikler yaşamlarındaki davranışları üzerinde ortaya çıkar. Sanatla ilgilenirler.

4 Ekim - 13 Ekim: Zeki olup araştırma konularıyla çok ilgilenirler. Organizasyon analiz gibi kabiliyetleri öne çıkar. Medyatik olurlar.

14 Ekim - 23 Ekim: Meraklı ve şüpheci olurlar. Bir konu hakkında araştırma yapmak için saatlerce zaman harcayabilirler. Şekilcidirler.


Akrep Burcu

24 Ekim - 2 Kasım:
Tam bir Akrep'tirler. Çok başarılıdırlar. Özellikle cesur olup acımasız ve katı yüreklidirler. Matematik fizik mühendislik konularında başarılıdırlar. Cinselliğe aşırı vurgu yaparlar.

3 Kasım - 12 Kasım: Merhametli olup sanata düşkündürler. Hayal dünyaları çok zengindir. Gizemli ve bilinmeyen tüm olaylara ilgi duyarlar.

13 Kasım - 22 Kasım: Sezgi konusunda çok kuvvetli hislere sahiptirler. Değiken bir ruh hali içindedirler. Kafalarına koyduklarını mutlaka yaparlar.


Yay Burcu

23 Kasım - 30 Kasım:
İnsanlara karşı çok açık hatta tedbirsizdirler. İyi niyetleri başlarını derde sokar.

1 Aralık - 10 Aralık: Diğer yaylara göre savaşçı olurlar. Sert ve ketum olup boş hayaller peşinde koşmazlar.

11 Aralık - 21 Aralık: Eğlenceye düşkün iyimser insanlardır. Gerçekleştirebilecekleri somut idealleri vardır.


Oğlak Burcu

22 Aralık - 31 Aralık:
Tam bir Oğlak'tırlar. Doğuştan idareci olup organize yeteneği vardır. Biraz sert olup sabırlı olmaları amaçlarına ulaşmalarını kolaylaştırır.

1 Ocak - 10 Ocak: Yemeğe içmeye eğlenceye düşkün olup paraya çok önem verirler.

11 Ocak - 20 Ocak: Disiplinli ve başarılıdırlar. Çok ince ayrıntı ve özellik isteyen işlerde başarılı olurlar.


Kova Burcu

21 Ocak - 30 Ocak:
Dost canlısıdırlar. Sevecendirler. Adalet ve vicdan duyguları çok gelişmiş olur. Tecrübe edinmek için herşeyi yaparlar.

31 Ocak - 9 Şubat: Entelektüel faaliyetler içinde olurlar. Akademik kariyere çok uygundurlar.

10 Şubat - 19 Şubat: Biraz soğuk görünüşlü olurlar. Kendilerini insanlık için çok önemli olduğuna inandıkları bir konuya adayabilirler.


Balık Burcu

20 Şubat - 29 Şubat:
Tam bir Balık'tırlar. Çok hassas ve duygusaldırlar. Hayal dünyaları geniştir. Çok içine kapanık ve utangaç olurlar. Soğukturlar.

1 Mart - 10 Mart: Evine çok düşkün olup hayırsever kişilerdir. Ellerinden geldiğince ve herkese karşılık beklemezsizin yardımcı olurlar. İnsan ilişkilerinde başarılıdırlar.

11 Mart - 20 Mart: Diğer balıklara göre daha kararlı hareket ederler. Daha az hayalcidirler. Renkli yaşamayı severler.