1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Konu: Doğal çevre ne demektir

 1. #1

  cong Doğal çevre ne demektir  Doğal çevrenin bir diğer adı da “Ekosistem” dir. Ekosistem, bir alandaki canlı organizmalar ve cansız varlıkların hepsinin birden oluşturduğu sistemdir.

  Organizmalarla cansız çevre elementleri birbiriyle sıkı sıkıya bağlıdır. Karşılıklı olarak madde alışverişi yapacak biçimde birbirlerine etki yapan organizmalarla, cansız maddelerin bulunduğu herhangi bir doğa parçası bir ekosistemdir.

  Ekosistem yaklaşımı, bireysel organizmalar ya da topluluklardan çok tüm alanın işlevlerinin nasıl olduğuyla ilgilenir. Bir alandaki organizmalar ve cansız çevreleriyle olan ilişkilerine bakar. Bir ekosistem, temel olarak abiyotik maddeler, üreticiler, tüketiciler ve ayrıştırıcılardan oluşur. Ekosistemlerde yaşam, enerji akışı ve besin döngüleriyle sürer. Açık bir sistem olan ekosistemde, enerji ve besin giriş-çıkışı süreklidir.(Sistem Teorileri ve Sibernetik düşüncesi de ekosistemden doğar.)

  Bir ekosistemin dört temel bileşeni vardır. Üreticiler ototroflar, tüketiciler (hetotroflar), ayrıştırıcılar (saprofitler) ve doğal çevre. İlk üç bileşen, dördüncü bileşenin oluşturduğu cansız doğa içinde varlıklarını sürdüren canlı yaşamı kapsar. Cansız doğal çevre ile bu çevre içinde yaşamlarını sürdüren canlılar arasındaki ilişkileri ve etkileşimleri inceleyen bilim dalına ekoloji adı verilir.


  Doğal Çevrede Sosyal Yaşam

  İçinde bulunduğumuz canlı, cansız tüm varlıkların birbirleri ile ilişkilerini içine
  alan ortam.

  Doğal çevre olmasaydı sosyal yaşam olmazdı. Sosyal yaşamın devam edebilmesi için doğal çevrenin temiz ve düzenli bir şekilde işlemesi gerekir. Örneğin; insanların sağlıklı bir hayatı olması konusunda doğal çevrenin önemli bir yeri vardır.

  Doğal Çevrenin Sosyal Üzerindeki Etkileri

  Doğal çevre sakinlerinden ağaçlar aldığımız oksijeni büyük bir oranda
  artırdığı için, çevreyi yeşillik yönünden zenginleştirmemiz gerekir. Doğayı temiz tutup çevreyi kirleten etkenleri ortadan kaldırmalıyız. Ve bunun gibi doğayı koruyacak davranışlarda bulursak; sosyal hayatımızda önemli bir yeri
  olan doğayı korumuş oluruz. Doğal çevrede sosyal yaşama örnek davranışlar; yeşillik yerlerde piknik, orman ve uygun yerlerde yürüyüş, kırlarda oyun oynamak bunlardan bazılarıdır.

 2. #2

 3. #3

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-21-2008, 12:08 AM
 2. Çevre ve Çevre Kirliliği
  By FireHeart in forum Coğrafya
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 03-06-2008, 10:14 PM
 3. Doğa&Çevre/Çevre Kanunu.
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 08-23-2007, 09:14 PM
 4. 0W ne demektir?
  By EXiR in forum Teknik Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 06-30-2007, 11:11 AM
 5. API SH/CF ne demektir?
  By EXiR in forum Teknik Bilgiler
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 06-30-2007, 11:11 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]