1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Konu: Dünyadaki Bildiğim Çevre İle İlgili Vakıflar Ve Kurumlar

 1. #1

  Standart Dünyadaki Bildiğim Çevre İle İlgili Vakıflar Ve Kurumlar  1) Uluslararası Doğa Koruma Birliği, IUCN
  Dünya Koruma Birliği adıyla da bilinen kuruluş, 1948 yılında hükümetlerden bireylere kadar, doğanın korunmasıyla ilgilenen herkesin katılabileceği bir forum olarak kuruldu. IUCN, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gözlemci statüsüne sahip tek çevre koruma kuruluşu. Örgüt, dünyadaki en büyük ve etkili koruma örgütü. On binlerce bilim insanının gönüllü çalışmasıyla desteklenen birlik, pek çok kişinin gözünde koruma dünyasının "resmi" sesi; pek çok koruma programının ve politikasının koordinasyonundan sorumlu. Kuruluşun en çok bilinen çalışması, sonuncusu 2002 yılında yayımlanan Nesli Tehlikede Olan Türlerin Listesi (Red List of Threatend Species). Bu liste, tehdit altındaki bitki ve hayvanların en son durumu hakkında kutsal kitap gibi kabul ediliyor.
  www.iucn.org; www.redlist.org


  2) Dünya Doğayı Koruma Vakfı, WWF (World Wide Fund For Nature)
  Örgüt, dünyanın en tanınmış koruma kuruluşlarından. 1961'de Londra'da kuruldu, daha sonra, merkezi İsviçre'nin Gland kentinde (IUCN ile aynı yerde) bulunan uluslararası bir örgüt haline geldi. WWF'nin 50 ülkede şubesi var. Büyük Panda resmi yalnızca bu kuruluşun değil, bütün çevre koruma etkinliklerinin simgesi olarak görülüyor. Örgütün çalışmaları, alan projelerine doğrudan katılımdan, hükümetlere lobi yapma faaliyetlerine kadar uzanıyor. WWF, 2002 yılında yayımlanan Yaşayan Gezegen Raporu ile insanların doğa üzerindeki giderek artan olumsuz etkilerini göz önüne serdi.
  www.panda.org; www.wwf.org.uk


  3) Uluslararası Koruma, CI (Conservation International)
  1987'de Amerika'da kurulan CI, çalışmalarını Güney Amerika, Afrika ve Asya'da sürdürüyor. 1980'li yılların sonunda "doğa için borçların silinmesi" programına öncülük ederek, çevre koruması ile ilgili sözler verilmesi karşılığında, üçüncü dünya ülkelerinin borçlarının silinmesini sağladı. Kuruluşun en etkin olduğu çalışmalar, çevreye zarar vermeyen sürdürülebilir kırsal yerleşimler geliştirme ile ilgili. CI, 1990'lı yıllardan itibaren biyolojik çeşitlilik alanlarının belirlenmesi çalışmalarına öncülük ediyor.
  www.conservation.org


  4) Doğal Hayatı Koruma Derneği, WCS (Wildlife Conservation Society)
  New York çevresinde dört hayvanat bahçesi ve bir akvaryum işleten Amerikan kuruluşu. 1895 yılında New York Zooloji Derneği adıyla kurulan WCS, dünyanın en eski çevre koruma kuruluşlarından. 20'nci yüzyılın başlarında, dünyada ilk defa yapay döllenme programı uygulayarak, Kuzey Amerika bizonunun soyunun tükenmesini engelledi. WCS, hayvanat bahçelerinin doğal hayatın korunması için aktif olarak çalışmaları gerektiği düşüncesinin öncüsü; bu konuda 50 ülkede 300 tane projesi var.
  www.wcs.org


  5) Greenpeace
  1971'de Amerika'nın Alaska'da yapacağı nükleer denemelere karşı kuruldu. O günden bu yana çok çeşitli konularda doğrudan çalışan uluslararası bir yapı haline geldi. Düzenlediği kampanyalar, balina avcılığının yasaklanmasından rüzgâr enerjisinin geliştirilmesine dek uzanıyor. Etkili protesto yöntemleriyle çevre sorunlarını gündemin üst sıralarına taşıması, Greenpeace'in en büyük gücü.
  www.greenpeace.org


  6) Uluslararası Kuşları Koruma Konseyi, (Birdlife International)
  Dünyadaki kuşları koruma örgütlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir yardımlaşma ağı. Merkezi Cambridge'te bulunan konsey, 100'den fazla ülkede kuş türlerinin korunması ve kuş çeşitliliği için önemli alanların belirlenmesine ilişkin araştırma çalışmaları yürütüyor. Bugüne dek, 20 binin üzerinde "Önemli Kuş Alanı" belirlendi.
  www.birdlife.net


  7) Kraliyet Botanik Bahçeleri, (Royal Botanic Gardens, KEW)
  Bitki dünyasına ilişkin en yetkin kuruluş olan KEW'in çalışmaları geniş bir alana yayılıyor. Bitki genlerinin klonlanması, soyu tehlikede olan bitkilerin yetiştirilmesi, ekonomik açıdan önemli bitkiler hakkında bilgi toplanması, sürdürülebilir kırsal yerleşimler geliştirilmesi, bu çalışmalar arasında sayılabilir. En son çalışma, 24 bin bitkinin tohumlarının saklanacağı bir tohum bankası oluşturma projesi.
  www.rbgkew.org.uk


  Uluslararası Fauna ve Flora, FFI (Fauna and Flora International)
  1903 yılında avlanma ve yaşam alanlarını tahribatı yüzünden azalan Afrika memelilerini korumak amacıyla kurulan FFI, Kruger ve Serengeti Milli parklarının yapımında etkin rol oynadı. Merkezi Cambridge'te bulunan kuruluşun projeleri, Belize'den Filipinler'e uzanan geniş bir alanda sürüyor. Çalışmaları arasında, önemli yaşama alanlarının satın alınması, doğal hayata ilişkin araştırmalar ve yapay döllenme programları yer alıyor.
  www.fauna-flora.org


  9)Durell Doğal Hayatı Koruma Birliği, DWCT (Durell Wildlife Conservation Trust)
  Kendisi küçük, küresel etkinliği büyük bir kuruluş. 1959 yılında zoolog ve yazar Gerald Durell tarafından Jersey Hayvanat Bahçesi adıyla kuruldu. Hayvanat bahçelerinin tehlikedeki türlerin üremesi ve doğaya geri dönüşlerine hizmet eden yerler olarak çalışmaları düşüncesine öncülük etti. Yanı sıra, doğayı korumaya yönelik 1.000'in üzerinde eleman yetiştirerek, bu insanların dünyanın dört bir köşesinde hayvanat bahçelerinde çalışmalarını sağladı.
  www.durellwildlife.org.uk


  10) Kraliyet Kuşları Koruma Derneği, RSPB
  İngiltere'nin en tanınmış doğa koruma kuruluşlarından biri. 1889 yılında kurulmuş. Bugün, 1 milyon üyesi ve İngiltere çapında 100'ün üzerinde doğal kaynağı var. Yaşam alanlarının korunmasının yanında hükümet lobi çalışmaları da sürdürüyor. Önemli başarıları arasında, soyu tükenmek üzere olan balık kartalı ve kızıl çaylak kuşlarının korunması var. BI ile birlikte, Avrupa ve gelişmekte olan ülkelerde doğal hayatı koruma projelerinde ortak çalışmalar da sürdürüyor.
  orjinal yazı :
  http://www.focusdergisi.com.tr/doga/00474/

 2. #2

 3. #3

  Standart

  kardeş bu benim işime yaramaz ki çevre korumayla ilgili dernekler diye aaaa verdi öğretmenler sen is bişeyler yazmışın abuk subuk bu benim işime yaramaz ama yinede teşekkürler işime yaramaz ama yinede teşekkür ediyorum sen boşa yazmışın yani başkalarının yazdığınla işi olabilir ama benim olmaz böle bir yarışma olsa 0 dan 10 kadar puan verseler ben sana ya 1 yada 0 puan verirdim yanii ondan başka sitelerden bişeyler bulup yazacağım yaniiiii sana teşekkür edemiyorum bunu hakketmedin çünkü.Sadece emek gösterip yazmış diye ediyorum yoksa sana teşekkür bile edemem emeğin kötü olmuş emek göstermene hiç gerek yoktu doğrusu ama başkalrının işi varsa onlar yazıp teşekkür eder onu bilemem ama teşekkür etmiyorum

 4. #4

Benzer Konular

 1. Doğa&Çevre/Vakıflar...
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-23-2007, 08:58 PM
 2. Dünyadaki çevre tahribatı Discovery'den göründü
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-23-2007, 08:09 PM
 3. Dünyadaki çevre tahribatı Discovery'den göründü
  By RebelliouS in forum Turizm & Gezi & Tatil
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-23-2007, 07:53 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]