1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Ekmek israfı nasıl önlenir?

 1. #1

  Standart Ekmek israfı nasıl önlenir?  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arsan Bilişli, özellikle toplu gıda tüketim yerlerinde oluşan ekmek israfını önlemek için, ekmeklerin buzdolabında saklanarak yeniden tüketilebileceğini belirtti.

  Prof. Dr. Bilişli, lokanta, otel ve yemek fabrikalarında her yıl milyonlarca ekmeğin tüketilmeyip çöpe atıldığını, buğday üretiminin önem kazandığı son yıllarda yapılan bu israfın ülke ekonomisini büyük zarara uğrattığını söyledi.

  Ekmek israfının önüne geçmek için en uygun saklama koşulunun, 20 derecenin altındaki serin ortamlar olduğunu belirten Bilişli, aksi taktirde ekmeğin plastik poşet içinde saklandığı ortamda kısa sürede küflenmeye yol açtığını ifade ederek, şunları kaydetti:

  “Özellikle, toplu gıda tüketim yerlerinde meydana gelen ekmek israfını önlemek için, ekmekler buzdolabında saklanarak yeniden tüketilebilir. Evlerdeki ekmek israfı toplu gıda tüketim yerlerindeki kadar çok büyük rakamlara ulaşmasa da, evlerde de ekmek israfını önlemek için, ekmek kurutularak ya da galeta unu yapılarak yeniden dönüşümü sağlanabilir. Tirit, boza veya yumurtalı ekmek de yapılabilir. Ülkemizde, son yıllarda buğday üretim miktarındaki azalmayı göz önünde bulundurulacak olursak, ekmek israfının önlenmesinin kaçınılmaz olduğu ortadadır.”

 2. #2
  SwEeTnEsS
  Guest

  Standart

  Çok teşekkürler. Çok haklısın. Ekmeğin değerini bilmiyoruz. Saklansa çok tasarruf yapacağız.

Benzer Konular

 1. Hamilelik Erken Doğum Nasıl Önlenir
  By HeLiN in forum Hamilelik
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-13-2007, 11:26 PM
 2. Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-05-2007, 01:20 AM
 3. çocuklarda obezite nasıl önlenir
  By ByemonaR in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 11-10-2006, 02:54 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]