Yumurta ve Etle Baş Dönmesini ÖnleUzman Opr. Dr. Haliloğlu uyardı: Göz kararması, sendeleme, bulantı yaşarsanız 'birazdan geçer' demeyin. Doktor kontrolünde, uygun beslenerek önleyebilirsiniz

GÖZ kararması, sendeleme, ayağının altından halının kayması hissi ile kendini gösteren baş dönmesi uzun sürmesi durumunda kişiye hayatı adeta çekilmez hale getiriyor. Önemsiz gibi gördüğümüz baş dönmesinin ardında çoğu zaman dolaşım sistemi bozuklukları, enfeksiyonlar, nörolojik hastalıklar ve allerjiler bulunabiliyor. Başımız döndüğünde 'birazdan geçer' diyerek boşvermek yerine, 'acaba hasta mıyım' diye düşünmek daha yerinde bir davranış olarak görünüyor. Baş dönmesiyle ilgili tüm merak edilen sorulara Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Tamer Haliloğlu yanıt verdi:

Baş dönmesinin ardında neler olabilir?

Dolaşım bozuklukları, yüksek tansiyon ve damar sertliği, baş dönmesine yol açan en önemli nedenler. Bazı ilaçlar, stres, nikotin ve kafeinle aşırı tuz tüketimi de beyne giden kan akımını azaltarak baş dönmesine yol açıyor. Virüsler ve bakteriyel enfeksiyonlar ise hem denge, hem de işitme fonksiyonlarında sorun yaratıyor. Alerjisi olanların da başı dönebilir.

Ciddiye almalı mıyız?

Gerçek baş dönmesinde hastalar çevresindeki eşyaların hareket ettiğini ifade ederler. Buna bazen bulantı, kusma ve yüzün solması da eşlik eder. İyi huylu baş dönmesinde ise hasta başının döndüğünü, ama çevresindeki eşyaların dönmediğini belirtir. Ender olarak görülse de beyindeki bir tümörün, 'meniere sendromu'nun (baş dönmesi, kulakta çınlama, uğultu, bulantı, kusma gibi krizlerle seyreden bir hastalık), damar tıkanıklığının veya kanamalarının habercisi olabiliyor.

Baş dönmesi nasıl hafifler?

Ani pozisyon değişikliklerinden kaçınmalıyız. Aşırı ya da hızlı baş hareketleri yapmamalıyız. Nikotin, kafein ve tuz azaltılmalı, stresten kaçınılmalı ve düzenli uyumalı.

Kimler risk altında?

Baş dönmesi özellikle sürekli bilgisayar başında aynı pozisyonda çalışan kişilerde ortaya çıkıyor. Boyun ağrıları ve boyun omurlarıyla ilişkili rahatsızlığı olan kişilerin iç kulağı besleyen damarlarında da sorun oluşabildiği için baş dönmesi şikayetlerine sıkça rastlanıyor.

Beslenmeyle önlenebilir mi?

Baş dönmesinin önüne geçmek için fazla tuzdan kaçınarak hipertansiyonun neden olacağı baş dönmesi engellenebilir. Kansızlığa karşı demir ve B-12 vitamini içeren et, yumurta ve sebze yemeli. Potasyum açısından zengin portakal, mandalina ve muz da baş dönmesi için yararlıdır.

Yumurta vitamin deposu

- Sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini ve proteini önemli oranda içeriyor.

- Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşıyor.

- Beynin gelişiminde önemli rol oynar.

- Kansızlığa iyi gelir.

- Vücut yağının kaybedilmesinde etkili olur.

tercüman