Montignac Diyeti, kolay uygulanabilir bir diyet. Bu diyetin en önemli özelliği, proteinlerle karbonhidratların farklı öğünlerde tüketilmesi. Bu diyette proteinler ile karbonhidratlar aynı öğünde tüketilmiyor. Diyetin bir amacı da kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesini sağlamak.
Yapılan araştırmalar, proteinlerin lifli sebzelerle birlikte alındığında vücudun yağ depolamadığını gösteriyor. Bu diyetteki hedef, tüketilen gıdaları karbonhidratlarla karıştırmayarak pankreasın insülin salgılamasını engellemek. Böylece ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanması için vücuttaki yağ stokları kullanılıyor ve böylece kilo vermek çok daha kolay oluyor.
Montignac Diyeti’nin ilk aşamasında beyaz un ve şeker tamamen beslenmeden çıkarılıyor. Kepekli un ya da kabuklu pirinçle hazırlanmış yiyeceklerin tüketiminde rahat davranabilirsiniz. Ancak karbonhidratlı bir öğünün ardından en az üç-dört saat ara vererek diğer öğüne geçmeniz gerekiyor. Proteinli öğünler için de bu kurala uymanız şart.

Düşük glisemik indeks
Diyeti tam anlamıyla uygulayabilmeniz için öğün atlamayı aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer öğün atlarsanız insülin salgılamasındaki dalgalanmalar diyetin etkisini azaltabilir. Yiyeceğiniz besinlerin miktarına çok fazla bir sınırlama getirilmiyor, ancak besinlerin tüketilme zamanları önemli.
Diyetin ilk aşamasında, glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir kahvaltı öneriliyor. Ancak kahvaltıda tüketilecek gıdaların yağsız olmasına da dikkat ediliyor. Kahvaltı sırasında aşırıya kaçmamak koşuluyla dilediğiniz miktarda kepek ekmek, yağsız peynir, yoğurt ve süt tüketebilirsiniz.

Et, balık, omlet yiyebilirsiniz
Yine yağsız olmak şartıyla öğle ve akşam yemeklerinde kırmızı et, tavuk, balık ya da omlet gibi protein ağırlıklı beslenebilir, ana yemeğin yanına yine çok düşük glisemik indeksli yeşil salata, yeşil sebze ya da mantarı rahatlıkla yiyebilirsiniz.
Karbonhidrat ağırlıklı bir yemek tercih ederseniz karbonhidratları yine düşük glisemik indeksli gıdalardan seçmelisiniz. Örneğin kepekli makarna, kabuklu pirinç, kuru baklagillerden oluşan bir porsiyonun yanında dilediğiniz kadar yeşil sebze ve yağsız yoğurt yemeniz tavsiye ediliyor.
İşlenmiş (rafine edilmiş) her karbonhidrat, patates, havuç, pancar, mısır, muz ve karpuz gibi gıdalar diyetin ilk aşamasında vazgeçilecek besinler. Diyete başladıktan iki ay sonra mönünüze yavaş yavaş bu gıdaları da ekleyebilirsiniz.
Kaçamak yaparken bile proteinli gıdaları karbonhidratlı gıdalarla karıştırmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde diyetiniz sonuç veremez.

Tatlı ihtiyacı meyveden
Bu diyet sırasında vücudunuzun tatlı ihtiyacını ise ilk aşamada meyve, badem, ceviz, fındık, kuru meyve, yağsız yoğurt, şekersiz marmelat gibi ürünlerle gidermelisiniz. Ancak diyetin ikinci aşamasında, früktozla yapılmış ya da yüksek oranda kakao içeren bitter çikolata gibi gıdaları, yine miktarına dikkat etmek şartıyla tüketebilirsiniz. Bunu hak ettiğiniz bir ödül olarak görün. Ve içki sevenlere güzel haber. Montignac Diyeti’nde yemeklerde bir ya da iki kadeh kırmızı şarap içebiliyorsunuz..


ÖRNEK MÖNÜ
Kahvaltı:
Meyve, kepek ekmeği ve diyet margarin, kafeinsiz kahve, kaymaksız süt
Öğlen:
Yağ, limon ve sirkeli avokado, biftek, taze fasulye ve peynir
Akşam:
Çiğ sebze veya sebze çorbası, mantarlı omlet, yeşil salata, yağsız beyaz peynir

Beslenme rehberi
Ölçülü tüketim
Sütlü ürünler: Yarım yağlı süt, yarım yağlı peynir, yarım yağlı yoğurt, yumurta
Balık: Uygun yağda kızartılmış balıklar
Et: Yağsız sığır, kuzu (haftada 1-2 kez), ciğer (ayda 1), dana jambon, tavuk sosis
Yağlar: Çoklu doymamış yağlar (ayçiçeği, mısır özü, soya), tekli doymamış yağlar (zeytinyağı, hidrojene olmamış yumuşak margarin)
Sebze ve meyveler: Uygun yağda kızartılmış patates ve sebzeler
Tatlılar: Çoklu doymamış yağ ve margarinle yapılan pasta ve bisküviler, helva
Kuruyemişler: Yerfıstığı, Antepfıstığı
İçecekler ve soslar: Az yağlı soslar

Tüketmekten kaçının
Ekmek ve tahıllar: Açma, Kruvasan, poğaça ve benzeri hamur işleri
Sütlü ürünler: Tam yağlı süt, yağlı peynir ve yoğurt, kaymak, kremşanti
Çorbalar: İşkembe çorbası, paça
Balık: Belirsiz yağda kızartılmış balıklar, balık yumurtası, havyar
Et: Yağlı görünen tüm etler, kümes hayvanları derisi, ördek ve kaz, sosis, salam, pastırma, sucuk
Yağlar: Tereyağı, hidrojene yağlar, sert margarinler, içyağı ve kuyrukyağı
Sebze ve meyveler: Belirsiz yağda kızartılmış patates ve sebzeler, cips
Tatlılar: Dondurma, baklava, kremalı pasta, hazır pasta ve bisküvi, hazır pudingler, çikolata ve tüm hazır tatlılar
Kuruyemişler: Hindistancevizi
İçecekler ve soslar
Fazla tuz
Hazır salata sosları
Mayonez

ALINTIDIR