Medical Park Bahçelievler Hastanesi Pedodontisti Dr. Dt. Başak Kızıltan Eliaçık’tan bebeklerin diş çıkarma süreciyle ilgili önemli bilgiler verdi. Bebeklerin diş çıkarma süreçleri hem onlar hem de ebeveynleri için zorlu bir dönemdir. Bu dönemi olabildiğince rahat geçirebilmek için nasıl periodik olarak çocuk hekimine gidiliyorsa, çocuk diş hekimi ile dialog kurulmalıdır. Konuşarak derdini anlatamayan bebekler, ağlayarak ve vücut diliyle yaşadıkları sıkıntıları anlatmaya çalışırlar. Diş sürmesinde vücut dili bu gelişmenin habercisidir. Diş çıkaran bebeklerde özellikle görülen belirtileri şöyle sıralamak mümkün:
Huzursuzluk: Dişlerin sürmesiyle birlikte diş etlerindeki ağrıyı konuşarak anlatamayan bebekler, bu dönemde sürekli mızmızlık yaparlar. Ne yaparsanız yapın onları memnun edemezsiniz. Kimi bebeklerde bu mızmızlık tablosuna ağlama da eşlik edebilir. Uykusuzluk: diş etlerindeki ağrılı durum yalnızca gündüz değil gece de sürdüğü için uykuya dalmakta güçlük çekerler. Ayrıca gece boyunca sık sık uyanırlar. Salya artışı: bebeklerin 2.ile 4.ay civarında salyaları akmaya başlar. Ancak diş çıkarma sürecine giren bebeklerde salya artışı gözle görülür miktarda artar. Bu sebeple bebeğinizin yanaklarında ve çenesinde salyaların sebep olduğu hafif tahrişler görülebilir. Hafif öksürük: Diş süren bebeklerde salya miktarı arttığı için hafif bir öksürük problemi yaşanabilir. İshal: bazı bebekler diş çıkartırken hafif ishal olabiliyor. Ancak bu dönemde yaşanan ishalin neden kaynakladığı bilinmiyor. Ateş: Kimi bebeklerin bu dönemde ateşinin 37-38 derecelere yükseldiği görülebiliyor. Fakat genel olan kanının aksine diş sürmesi bebeğin ateşinin çıkmasının asıl nedeni değildir. Eğer çocuğun bu dönemde ateşi yükseldiyse başka bir rahatsızlığı ( kulak-burun-boğaz, idrar yolları enfeksiyonu gibi…) olduğu düşünülmeli ve mutlaka bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.
Bebeği rahatlatmak için: Diş sürmesi sırasında o bölgede faaliyette olan bazı hücresel aktiviteler nedeniyle dişin çıktığı bölgede kaşıntı hissi, kızarıklık ve belki de hafif bir şişme olacaktır. Piyasada bulunan kaşıntıyı önlediği düşünülen jeller ancak yarım saat belki daha da az etki ederler. Çocuk o bölgeyi aktif olarak kaşımazsa rahatlamayacaktır. Böyle durumlarda çocuğun dişlerini kaşıması için diş fırçasını veya kaşıma apereylerini kullanmasına ebeveyn kontrolü altında iken izin verilmelidir. Ayrıca temiz ellerle bebeğinizin diş etlerine masaj yapmak onu rahatlatmak için fayda sağlayabilir.