1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Çocukluk dönemi aşıları

 1. #1

  Standart Çocukluk dönemi aşıları  Aşı ne zaman yapılmamalı?
  Aşıların yapılmaması gereken durumlar çok nadirdir. Nezle, hafif ateş, hafif ishal gibi durumlar aşı yapılmasına engel oluşturmaz. Aşıların yan etkileri çok nadir görülüp, gerçek hastalığın görülmesinde prtaya çıkabilecek problemlere göre çok daha hafiftir.
  En sık görülen yan etki, aşının yapıldığı yerde görülen kızarıklık ve şişkinliktir. Bunun da özel bir ilaçla tedavisi gerekmez.
  Son yıllarda bazı çocuklarda ateşe yol açabilen, huzursuzluk yapabilen karma aşılar da, özel bir teknikle hazırlanmış, yan etki riski minimuma indirilmiş, özel üretilmiş aşılara yer değiştirme eğilimindedir. Her ülkenin kendi şartlarına göre hazırlanmış aşı takvimleri vardır.
  Çocukluk Yaş Grubu Aşıları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?
  BCG (Verem aşısı): Günümüzde dünya genelinde halen kullanılmakta olan en eski aşı Bacille Calmette Guerin’dir (BCG). Tüberkiloza karşı koruyuculuk değeri, farklı çalışmalara %0 ile %80 arasında değişir. Ülkemizde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri doğrultusunda, iki doz olarak, doğumdan sonraki ilk 3 ay içinde ve 4-6. yaşta uygulanmaktadır. Ancak ev halkında aktüf tüberkülozlu bir şahıs varsa veya süt çocukluğu döneminde tüberkülozlu ile temas ihtimali fazlaysa, sosyoekonomik koşullar kötü ise aşının, daha kısa sürede yapılamsı önerilir.
  Difteri boğmaca tetanoz aşısı (karma aşı): Ülkemiz koşullarında bu aşının 7 yaşından önde 5 doz olarak uygulanması gerekir. İlk 3 doz karma aşı ile primer aşılama, bu hastalıklara karşı en büyük risk grubunu oluşturan süt çocuklarının korunması için ilk bir yaş içinde tamamlanmalıdır; 4-8 hafta arayla yapılabilir.
  Okul öncesi dönemde
  yeterli korumanın sağlanabilmesi için, ilk rapel dozu (hatırlatma dozu) 14-18. aylar arasında yapılmalıdır. Dört ile altıncı yaşlar arasında ise 2. hatırlatma dozu yapılmalıdır. Çocuk 12-14 yaşalara gelince tetanoz ve azaltılmış miktarda difteri toksoidi ile rapel doz yapılmalı( dT aşısı) ve sonrasında 10 yılda bir tekrarlanmalıdır.
  Herhangi bir nedenle karma aşılar arasında olması gereken süre uzarsa, aşı programına tekrar başlamak gerekmez, kaldığı yerden devam edilir.
  Polio (çocuk felci) aşısı: Ülkemizde son (vahşi) polio virüsüne bağlı çocuk felci vakası 1998 yılında görülmesine rağmen, ülkemizde çocuk felci aşısı 5 d0z olarak yapılması uygun görülmektedir.
  Hepatit
  B aşısı: Ülkemizde kullanılmakta olan Hepatit B aşıları
  rekombinant DNA teknolojisi ile hazırlanmış aşılardır. Eğer bir çocuk herhangi bir nedenle vaktinde aşılanmamışsa, hemen hangi yaşta olursa olsun aşı programı başlatılmalıdır. 3 dozluk uygulanması ile istenilen düzeyde koruyucu antikor sağlamaktadır. ( 0-16. aylarda).
  Haemophlus Influenza Aşısı ( hip aşısı): Bu aşı tek başına veya karma aşılarla kombine olarak uygulanır. Halk arasında yaygın şekilde ”menenjıt” aşısı olarak nitelendirilir.
  Kızamık kızamıkçık kabakulak aşısı (MMR): Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen kızamık aşısı kampanyası s
  onucu kızamık aşısı artık tek başına 9. ayda uygulanmayacaktır. MMR aşısı şekllinde 12. ayda ve 4-6. yaşlarda 2 kez yapılacaktır.
  Hepatit A aşısı: Türkiye genelini yansıtan bir çalışmada okul çağında çocukların %75 ‘inden fazlasının Hepatit A geçirdiği gösterilmiştir. Sonuçlar ilkemizde Hepatit A aşısının düzenli uygulanmasının gündeme gelmesi gerektiğini göstermektedir. Bugün için Hepatit A aşısının 6 ay arayla 2 kez yapılması önerilmektedir.
  Suçiçeği aşısı: Suçiçeği aşısı 1999′dan itibaren ABD’de düzenli aşı şemasında yer almıştır. Ciddi bir yan etkisi yoktur. Aşı 12 ay ve 12 yaş arasındaki çocuklara tek doz olarak; 13 yaş ve üzerindeki adölesan ve yetişkinlere ise serolojik test yapıldıktan sonra, eğer suçiçeği geçirilmediği saptanırsa 4 hafta arayla 2 doz olarak önerilir.
  Grip aşısı: Çocukluk çağında risk taşıyan çocuklara yapılaması kuvvetle önerilmektedir.

 2. #2

  Standart

  paylaşım için teşekürler

Benzer Konular

 1. Çocukluk Dönemi Sağlığı Etkiliyor
  By PIANIST in forum Çocuk Sağlığı Ve Beslenme
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-23-2010, 02:06 AM
 2. Sosyal Fobinin Nedeni Çocukluk Dönemi
  By piSiqo_eLvis in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 07-08-2008, 04:57 PM
 3. Çocukluk Dönemi Kazaları
  By NeFeS in forum Anne, Çocuk ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-04-2008, 09:39 PM
 4. Akut çocukluk dönemi lösemisi , ALL , Kan Kanseri
  By SiyaH in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-07-2007, 10:30 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]