En büyük problemlerden biri de yapılan kaş kontürünün renginin çabuk açılması ve pembe renge dönüşmesidir. Daha önceden de anlattığımız gibi çabuk açılma daha çok hormonlarla ilgilidir. Rengi çok çabuk açılan kaş olduğu gibi kolay kolay açılmayan çalışmalar da vardır. Şimdi bu durumla karşılaşmış iki müşterimizi ve düşüncelerini sizlerle paylaşacağız.

Fatoş hanım Kaş kontürü niçin yaptırdınız?

Kaşlarım varla yok arasındaydı. Olmayan kaşlarım ayrıca orantısızdı. Biri yüksekte diğeri alçakta gibiydi. Bu yüzden ihtiyaç hissettim.

Yaptırırken size kaç yıllık olduğu söylendi?
İki yılla en fazla dört yıl sürebileceği söylendi ama neredeyse iki yılı geçti renginde hiç açılma olmadı.
Sizce bunun nedeni nedir? Yani neden başkalarına da aynı işlem yapılmasına rağmen size yapılan daha uzun süre kaldı.

Bunun nedenini ben de bilmiyordum. Biz abla kardeş beraber yaptırmaya karar vermiştik aslında. Karar verir vermez ikimiz de aynı gün arka arkaya yaptırdık. Aynı renk boya kullanılmasına rağmen onun kaş rengi daha bir yıl dolmadan bayağı açıldı. Silinmedi ama açıldı. Bu durumun genellikle hormonlarla ilgili olduğu söylendi. Hormonlar daha aktifse derideki boya daha çabuk çıkıyormuş. Başka sebepler de olabilirmiş ama bizimkisi herhalde ablamla hormon dengemizin farklı olması.

Başka hangi sebepler olabilirmiş?

Tabi boya kalitesi de önemliymiş. Özellikle boyaların Avrupa ülkelerinden gelmesi ve marka olması önemli.

Kaş renginizden memnun musunuz?

Renginden memnunum. Sadece ilk yapıldığında biraz koyu gibi gözükmüştü. Ablam da benimle birlikte yaptırmıştı. Onun kaşı 6 ay sonra biraz açılınca benimki de açılacak zannetmiştim. Altı ay geçince baktım ki hiç açılma yok bir yılı doldurunca bir ton açtırma işlemi yaptırdım. Buna rağmen iki yıl dolmasına rağmen renginde kendiliğinden açılma henüz olmadı. Bu yüzden memnunum. Kaş kontürüm daha uzun yıllar sürecekmiş gibi geliyor. Tabi bu durum maddi açıdan da avantaj.

Semra hanım siz neden kaş kontür yaptırdınız?

Ben renkleri ve değişiklikleri çok severim. Bir de kaşlarım biraz seyrekti. Dayanıklı makyajı bilmeden önce kaşlarımı kuaförde boyatırdım. Tabi boyanan kaşların araları daha da belli olurdu. Dayanıklı makyaj gündeme gelince hiç düşünmeden yaptırdım. Üç senedir kullanıyorum.

Renginde bir problem var mı?
Hayır. Renk değişimi ya da solma olmadı ama solunca tekrar yaptırırım. Ben kaşın ardından göz kontürü de yaptırdım. Çünkü her gün gözlerime kalem çektirmekten bıkmıştım. Sabahları ilk işim göz altlarıma lacivert kalem çekmek olurdu. Başta belirttiğim gibi renkleri çok seviyorum. Tabi kaşım gözüm olunca dudaklarımı da yaptırdım. Şimdi sabahleyin sadece yüzümü yıkayıp sokağa çıkıyorum. Makyaj için hiç vakit harcamıyorum.Genelde göz kontüründen korkulur? Siz de yaptırırken korktunuz mu? Acı verdi mi?
Evet başta çekindim ben de. Hatta anlaşmalı oturdum koltuğa. En ufak acı olursa masrafını veririm ama yaptırmam dedim. Ama hafif bir kaşınma dışında hiçbir ağrı sızı olmadı. Herkese tavsiye edebilirim. Bence gözde psikolojik bir korku var. Ben yaptırdıktan sonra herkes yaptırabilir diye düşünüyorum. Önce kaş, ardından göz kontürü bence büyük avantaj! Bazen aynaya baktığımda almam gereken kaşları bile unuttuğumu görüyorum. Kaşımın şekli bozulmuyor ki fazla çıkan tüyleri göreyim.

Bu mini röportajlardan dolayı Semra Akbaba ve Fatoş Sever hanıma teşekkür ederiz. Bu iki kaş çalışmasında Fatoş hanım esmer olduğu için koyu kahverengi tonu, Semra hanım ise kızıl kalem çekmeye alıştığı ve kendisine yakıştığı için kızıl kahve rengi uygulandı. Özellikle Fatoş hanımın kaşları çok orantısızdı. Orantısı çok bozuk kaşlarda tam eşitlik sağlamak hem çok zor hem de gereksizdir. Doğal görüntü için biraz eşitsizliğe izin vermek gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca eşitsizlik demek kaş kıllarının dağıldığı yerlerin eşitsizliği demektir. Eğer eşitlemek adına kaşsız bölgeye çizim yaparsanız, gerçek kaşları sürekli almak zorunda kalırsınız. Bu yüzden gerçek kaş kıllarının izin verdiği kadar ya da müşterinin istediği kadar eşitleme yapmak gerekiyor. Fatoş hanımda da kaş kıllarının hepsini almamak için mümkün olan en iyi eşitlemeyi yapmaya çalıştık. Semra hanımda ise genellikle kızıl renk kullanılmamasına rağmen müşterinin isteği doğrultusunda kızıl kahve tonu uyguladık. Sonuç sarı saça kızıl rengin uyumu oldu. Önceki sayılarımızda da açıkladığımız gibi kaşların erken açılması ve renginin pembeleşmesinin sebebi hormonlar, yağlanma oranı ve boyanın kalitesiyle orantılıdır. Sadece boya kalitesi açılmayı etkilemez.