Özellikle yeni doğan bebeklerin emzirilmesinde izlenecek doğru teknik, bebeğin tam olarak doymasını ve anne sütünün doğal yoldan artmasını sağlıyor.

AA-KONYA - Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesinde görevli, Emziren Anneleri Destekleme ve Aile Sağlığını Koruma Derneği (EMAS) Başkanı Dr. Sema Soysal, birçok annenin ilk doğumunda bilinçsizlik nedeniyle bebeklerini istenilen düzeyde emziremediğini söyledi.

Emzirmenin tam yapılamaması yüzünden bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde gerileme olabildiğini belirten Soysal, bu yüzden annelerin özellikle ilk doğumlarında emzirme tekniklerini en iyi şekilde öğrenmesi gerektiğini bildirdi.

Emzirmenin istenilen düzeyde olması ve bebeğin rahatça beslenebilmesi için bazı kurallara uyulması gerektiğini söyleyen Soysal, şöyle devam etti:

“Anne bebeğe eğilmektense bebek göğüse doğru çekilmeli. Emzirmeye başlanmadan önce bebeğin ağzını tam olarak açması gerekiyor. Bunun için meme başının bebeğin ağzına değdirilmesi yeterli olacaktır. Bebek ağzını tam açtığında meme iyice yerleştirilmelidir. Bu noktada memenin kahverengi halkasının tamamı bebeğin ağzına girmelidir. Bebeğin alt dudağı dışa bakıyorsa çenesi göğse yapışmışsa ve kahverengi halka hemen hemen görünmüyorsa bebek memeyi doğru şekilde almış demektir.”

Soysal, sadece meme başının bebeğin ağzında olması durumunda emzirmenin hemen durdurulması ve tekniğe uygun şekilde memenin tekrar bebeğe verilmesi gerektiğini söyledi.

Bebek memeyi alır almaz emmenin ve yutkunmanın başlayacağını belirten Soysal, şöyle dedi:
“Memede hissedilen sızı, bebeğin süt çektiğinin göstergesidir. Bu noktada bebek 45 derecelik açıyla yatırılmalıdır. Tamamen yatay konumdaki bebeğin yutkunmasında sorun olabilir. Ayrıca bebek, kustuğunda boğulabilir. Bu yüzden bebeğin yatışı da çok önemli.”

BU ŞEKİLDE EMZİRME BEBEKTE SANCI DA YAPMIYOR
Emzirmenin bu şekilde tekniğine uygun yapılması durumunda anne sütünün artacağını ve bebeğin tam olarak doyacağını vurgulayan Dr. Sema Soysal, şunları kaydetti:

“Son yıllarda anne sütünün artırılması için ilaçlar piyasaya sürülmeye başladı. Anneler, sütünü artırmak için ilaç kullanmaktan önce emzirme tekniğini iyi bilmelidir. Tekniğe uygun emzirme, gaz oluşumunu önleyecek ve bebeğin sancısı azalacak, dolayısıyla sürekli ağlaması kesilecektir. Bu noktada, emzirme konusunda aileden anneye verilen desteğin de büyük önemi var. Desteklenen anne bebeğini daha iyi emzirecek, annenin bebeğe sevgi ve güven aşısı istenilen düzeyde olacaktır.”

Soysal, hastanede yeni doğum yapan annelere emzirme tekniklerinin anlatıldığını, ancak birçok annenin bu konuya dikkat etmeyerek yine bildiği şekilde bebeğini emzirmeye devam ettiğini söyledi.