Çok gözenekli ve iyi temizlenmeyen ciltlerde siyah nokta oluştuğunu belirten uzmanlar, hem görünüm hem de sağlik açisindan siyah noktalarin oluşumunun engellenebileceğini kaydetti.


Gözenekler yağ üretip salgiladiklari için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydi, yağlar derinin altina iner, yüzde kistler oluşur ve deri altinda enfeksiyonlar meydana gelirdi. Ancak çok gözenekli ciltlerde, eğer cilt iyi temizlenmiyorsa siyah nokta oluşuyor. Uzmanlara göre hem görünüm hem de sağlik açisindan siyah noktanin oluşmasini engellemek gerekiyor.

Yağli ciltlerde gözeneklerin daha açik olduğuna dikkati çeken uzmanlar, herhangi bir sağlik problemi yaşayip tedavi amaçli ağir ilaçlarin kullanilmasiyla da cildin yağlanabildiğini kaydetti. Cildin yağlandiği zaman gözeneklerin açildiğini ifade eden uzmanlar, yapilan araştirmalar sonunda ultraviyole işinlarinin da gözenekleri genişlettiğinin belirlendiğini vurguladilar. İşte uzmanlara göre sivilceyle başa çikmanin yollari:

Gözenekleri daraltmak için:
Gözeneklerin açilmasi için ilk etapta gözenekleri kapatmaya çalişmak yerine, yağ ifrazatini durdurmak ya da dengelemek lazim. Yağli ciltler daima su miktari az olan ciltlerdir. Su miktari az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çikip asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturmasi zorlaşir. Bu nedenle cildin yüzeyi diş etkenlerden zarar görür. O halde ciltteki su miktari arttirilmalidir. Yağ ifrazatinin yavaşlatilmasi, ciltteki su miktarinin artirilmasiyla mümkündür. Bunun için de su bazli ürünler kullanilmasi ve doğru ürünün kullanilmasi şarttir. Cildinize uygun ürünü kullanmak için de bir uzmana danişmanizda fayda var.

35 yaş alti ciltlerde, gözenekler kendiliğinden kapanir. Dengeli bir cildin gözenekleri kendiliğinden kapanir. 35 yaşin altindaki genç ciltlerde gözeneklerin kapanmasi kolaydir. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakimla ya da maskeyle kapatilabilir. Ama yaşiniz 35'in üzerindeyse deri kalinlaşmiş, çizgiler kirik çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. Gözenekleri kapatmak için mücadele vermek yerine, daha fazla büyümemelerini önlemek daha iyi bir çözümdür.

Gözenekleri temizleyen bantlar işe yariyor mu?

Siyah noktalari azaltmak için uygulanan yöntemlerden biri de bantlardir. Siyah noktalari kimi zaman tümüyle ortadan kaldiran bu bantlarin kullanimi çok kolaydir. Bantlari yapiştirmadan önce uygulayacağiniz alani islatiyorsunuz, suyla birlikte yapişkan bir özelliğe kavuşan bandi yapiştirip kuruyunca çikartiyorsunuz. Ancak siyah noktalari alan bu bantlar, gözenekteki yağlari boşaltamiyor. Oksitlenen bölümü alabilen bantlarin, dokunun içindeki kanali kapatan yağ kütlesini almasi mümkün değil.

Siyah noktalardan nasil kurtulursunuz?

Siyah noktalar oluştuktan hemen sonra bir uzmana başvurup temizletilerek, uygun ürünle tekrar oluşmamasini sağlamak gerekir. Oluşmamasi için de cildi, sabah akşam temizlemek gerekir. Ancak bunu sabunla yapmamak uygundur.

Cildi nasil temizlemeli?

Cildi, türüne göre temizleme sütü ve tonikle temizlemek en doğrusudur. Ardindan sürülecek bir nemlendirici kremle bakim tamamlanabilir. Makyaj yapilmasa bile, gündüz çok kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemek gerekir.

Siyah noktalarinizi siz temizlemeyin

Yapilan yanlişlardan biri de siyah noktalari bilinçsizce sikmak. Böylece kilcal damarlarda ve doku alti hücrelerinde tahribat meydana gelebiliyor. En iyisi bir cilt uzmanina gidip siyah noktalari temizletmek.