Kuproz
Açık renk ve hassas cilde sahip olanlar sık sık yanaklar, alın, burun, ve elmacık kemikleri üzerindeki kırışıklıklardan yakınırlar. Kılcal damarların geneşlemesi, aşırı miktarda kanın geçişine neden olur. Yarım saat kadar sonra kaybolacak olan kızarıklık ortaya çıkar. Bu genişleme kalıcı olduğu zaman, kuprozdan söz edilir. Bu durum, kılcal damarlarda kontrol altına alınması gereken bir hassasiyet olduğu anlamına gelir.
1-Işık ve sıcaklık kaynaklarına, dolayısıyla UV ve kızılötesi ışınlara uzun süre ve direkt olarak maruz kalmayın, kesinlikle alkol ve sigara kullanmayın, yüz temizliği sırasında, çok sıcak su ya da buhar banyosundan kaçının, temizleme sütü yanında, ebegümeci ve papatya gibi ağrı dindirici bitki özlerine dayanan alkolsüz tonik kullanılması uygun olur, UV korumalı kremler ya da çimko oksit bazlı özel koruyucular kullanın.
2-Eğer sivilce oluşumuna eğilimli bir cildiniz varsa, her sabah, 4-5 dakika süresince demlenmeye bıraktığınız yabani çilek çayını için. Papatya, lavanta, ebegümeci, anason çayları da kan dolaşımını kolaylaştırmak ve heyecana dayalı gerilimden kurtulmak da faydalı olabilir.
3- Makyajın sivilceli deriyi daha kötü hale getireceği kanısı yanlıştır. Aksine, makyaj cildi dış etkenlerden koruyan bir kalkan işlevi görür.