Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Karne Zamanı Çocuklara Nasıl Davranılmalı?
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Karne Zamanı Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

 1. #1

  Standart Karne Zamanı Çocuklara Nasıl Davranılmalı?  Karne sadece çocuğun başarısı değil aynı zamanda ebeveynlerin ve öğretmenin başarısını belgeler. Ödül ve cezaya odaklanmak yerine doğru davranarak çocuğunuzu daha başarılı ve verimli hale getirebilirsiniz.

  Bir eğitim öğretim yılı daha bitiyor ve çocuklar karnelerini alacak. Karneyle birlikte çocuklar sevinç mutluluk hüzün kaygı ve bazen öfke duygusunu birlikte yaşıyor. Karne sadece çocuğun başarısının değil aynı zamanda anne baba ve öğretmen tutumlarının da bir göstergesi. Karne döneminde çocuklara nasıl davranılması gerektiğini Anadolu Sağlık Merkezi'nden Uzman Klinik Psikolog Sevil Usanmaz anlattı.

  Öğrencilerin çok yoruldukları zorlu bir yılın ardından aldıkları karneleri sadece başarının göstergesi olarak yorumlamak doğru değil. Karne aynı zamanda bütün yıl boyunca çocuğun derslere katılımının ve öğrenme isteğinin hangi dersleri sevdiğinin ve nelere ilgi duyduğunun anne baba öğretmen tutumlarının da göstergesi.

  Karnede sadece notlar üzerinde durulmadığında çocukların özelliklerini ve gerçekten neye ihtiyaç duyduklarını görmek mümkün.

  Uzman Klinik Psikolog Sevil Usanmaz karnelerin dağıtılmasının ardından çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda şunları söyledi:

  - Karneyi değerlendirmeye öncelikle iyi notlarla başlamak sonra yükseltilen notlar üzerinde durmak ve en son zayıf derslerle ilgili konuşmak en doğrusu olacaktır.

  - Sert ağır yorumlar tehdit ve yaralayıcı ifadeler çocuklarda ve özellikle tepkisel oldukları için ergenlik döneminde bulunan lise öğrencilerinde istenmedik olumsuz davranışlar ve sonuçlar yaratabilir.

  - İlköğretim seviyesinde ise okula ve öğrenmeye karşı isteksizlik dikkat sorunları depresif duygulanım kendine kardeşine zarar verme davranışlarını görebiliriz.

  - Karneye ait yorumlar özellikle geçmişten geleceğe doğru yapılmalı birinci dönemden ikinci döneme uzanmalı ve önümüzdeki yıl için ne yapabiliriz şeklinde değerlendirme sonuçlanmalıdır.

  - Çocukları birbirleri ve kardeşleriyle karşılaştırmak yerine kendi içinde değerlendirmek olumlu gelişimi sağlayabilir ve gelecek yılla ilgili kaygı ve başarısızlığı azaltabilir.

  - Bir çocuğun matematik dersi başarısızlığı sosyal bilgiler veya Türkçe dersindeki başarısının önüne geçmemelidir. Çocukların ilgileri ve yeteneklerinin farklılığı bilinen bir gerçek iken bu zaman zaman unutulur.

  - Öğrenme süreklilik gösterdiği için karne notu da değişebilir. Öğrenmede amaç bu yıl ve bu karne odaklı değil ilerideki yıllara yönelik olduğunda sonuç mutluluk verici ve tatminkar olacaktır.


  Tatilde dinlenmek ve küçük hediyelerle sevinmek her çocuğun hakkı

  Çocuklara verilecek karne hediyesi öncelikle sözel ödül olmalı. Daha sonra çocuğun istediği yaşı ve sınıfı ile uyumlu bir maddi ödül verilebilir. Maddi ödülün değerinden çok sembolik anlamı önemlidir.

  Özellikle ilkokul seviyesinde olan çocuklar için karmaşık olmayan basit oyuncaklar boya kalemleri top bisiklet giysi büyük ebeveyn ziyaretleri deniz tatili köy ziyaretleri sinema ve müze gezileri yararlı olacaktır.

  Karne hediyesi olarak bilgisayar çok pahalı oyuncaklar değerli takı cep telefonu evcil hayvan alımı önerilmiyor. Anne baba ve çocuk arasında yapılan hediye anlaşması ya da pazarlığının da öğrenme ve okul başarısına hiçbir katkısı olmuyor.

  Çocukların tatilde önce dinlenmeleri gerekiyor. Ders tekrarına ihtiyaç duyuluyorsa bunun okul açılmasına yakın zamanlarda başlatılması daha yararlı olabilir. Tatil sadece dinlenmek eğlenmek ve boş vakit geçirme zamanı değil tam tersi dinlenirken ve hoş vakit geçirirken de öğrenme zamanıdır.

  Yüzmeye gitmek top oynamak satranç öğrenmek kitapçı ya da markette çalışmak basit ev işlerinde yardımcı olmak çocuklara yaşam deneyimi kazandırırken okuldaki öğrenme süreçlerine olumlu etki ediyor. Tüm çocuklar güzel mutlu bir tatili hak ediyor.


 2. #2

Benzer Konular

 1. Karne Nasıl Karne Varmı Kırık Mıllet
  By Mr Trojan in forum Deneme Odası
  Cevaplar: 30
  Bölüm Listesi: 01-24-2014, 03:13 PM
 2. Karne zamanı çocuklara nasıl davranmalı?
  By TWEETY in forum Anne, Çocuk ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 01-22-2010, 02:57 PM
 3. Karne zamanı çocuk ve siz
  By İnvision in forum Çocuk Psikolojisi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 08-31-2008, 04:10 AM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]