Bebeklerde bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilirgaz sancısı nasıl giderilir? Ebeveynlerin en büyük problemlerinden biri şüphesiz budur. Gaz sancısı bebeklerde genel olarak bebeğin sindirim sisteminin sonradan alınan gıdalara alışma safhasında çokça raslanan bir rahatsızlıktır.

bebeklerde gaz problemi belirtileri ise şunlardır.

bebekte ani, bağırarak ağlamalar görülürbebek ayaklarını karnına doğru çekerek ağlarbebeğin karnında gazdan kaynaklanan şişkinlik ve sertlik elle dokunulunca hissedilebilir.bebek dakikalarca susmaz ağlaması uzun sürerağlama çoğunlukla akşam saatlerine denk gelir, gece vakti şiddetlenirbebek son derece huzursuzdur,

bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir.

bebek özellikle ilk aylarda mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. mecbur kalmadıkça mama kullanılmamalıdır. Anne yediği ve içtiğinin sütüne karışacağını unutmamalı ve beslenmesine azami dikkat etmelidir. Annenin uygun beslenmesi bebeğin gazının az olmasını sağlayacaktır. Bu sebeple anne acı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı, soğan gibi gaz yapıcı gıdaları tüketmemelidir. Emzirme sonrası mutlaka bebeğin gazı çıkarılmalıdır. bunun için uygun gaz çıkarma yöntemleri uygulanabilir. bebeklerin rahatlamasını sağlayan gaz giderici ilaçlar ve damlalar kullanılabilir. eczanelerde bebeklerde gaz giderici bitkisel ilaçlar mevcuttur. kullanılması bebeği rahatlatacaktır.

bebeklerde gaz yapan yiyecekler nelerdir?

bebeğini emziren bir anne özellikle bebeğin ilk dört ayında gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalıdır.soğan, kuru fasulye, karnabahar, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, greyfurt gaz yapabilir. ayrıca anne kafein içeren içeceklerden, çikolata, çay gibi hem gaz yapan, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olan gıdalardan uzak durmalıdır..Ayrıca anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır.

Şu asla unutulmamalıdır ki gaz sancısı hemen hemen bütün bebeklerde görülmektedir ve bebeğin üçüncü ayından sonra yavaş yavaş kaybolacaktır. Anne ve babalar gereksiz paniye kapılmamalı, sakin olmalıdırlar. Çünkü anne ve babanın gergin olması da bebeğe olumsuz yansımaktadır.