Dokuzuncu Ayımda Fiziksel Gelişimim:
Artık emeklerken kendimi daha iyi denetleyebiliyorum; kendi isteğimle arkadan öne önden arkaya yuvarlanabiliyorum; hatta etrafa tutunarak birkaç adım atabiliyorum bile. Kendimi çekerek ayağa kalkabiliyorum; isteyerek nesneleri fırlatabiliyorum ya da itebiliyorum. İşaret parmağım ve baş parmağım ile objeleri tutabiliyorum.
Artık annemle babamla birlikte yemek sofrasına ben de oturuyorum. Isırarak köfte bile yiyebiliyorum hatta. Zaten evde hazırlanan erişkin besinlerini ben de yiyebilirmişim artık.
Dokuzuncu Ayımda Algısal ve Sosyal Gelişimim:
Çıkardığım sesler daha anlamlı ve anlaşılır hale geliyor yavaş yavaş. “Anne, baba” diyebiliyorum artık. Annem bana “Hayır” dediğinde ne demek istediğini anlıyorum ama bu emre uyup uymama konusunda karasızım hala. O kadar çok şeye hayır diyorki bu yetişkinler de! Bana kitap okunması hala çok hoşuma gidiyor, üstelik artık daha bir dikkatli dinlemeye başladım okunan kitapları; yakında tüm bu okunanların ne anlama geldiğini eksiksiz olarak anlamaya başlayacağıma eminim.
Yabancı insanların arasında, özellikle de annemden ayrı olduğum zamanlarda hissettiğim o korku ve endişe hala devam ediyor. Ama bu dönemlerde böyle hissediyor olmam normalmiş.
Oyun:
Ortaklaşa ve karşılıklı oynanan oyunları çok seviyorum. Annem karşıma oturuyor, oyuncaklarımı önce ben ona uzatıyorum, sonra uzanıp ondan geri alıyorum. Bir de babamla top oynamayı çok seviyorum, karşılıklı oturup birbirimize topu yuvarlıyoruz. Annem telefonla konuştuktan sonra ahizeyi bana uzatıyor, ben de aynen onun gibi konuşuyorum telefonda ama nedense karşı taraftakiler benim dediklerimi anlamıyorlar hala!
Aşılarım:
Bu ay kızamık salgını olduğu için doktor amcamın tavsiyesiyle kızamık aşımı oldum!
Bebeğim ve Ben’den Anneye Not:
Bu dönemde bebeğiniz geceleri uyku problemi yaşıyorsa, onun daha kolay uykuya dalabilmesi için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

• Gece bebeğinizi yatırmadan önce onu rahatlatacak, uykuya geçişini kolaylaştıracak bazı yöntemlere alıştırabilirsiniz. Ilık bir banyo, kitap okuma, hafif bir müzik dinletme, kısa bir süre beşikte ya da kucakta sallama işe yarayabilir.
• Bebeğiniz uykuya dalıncaya kadar beşikte ya da kucağınızda sallamaya alıştırmayın, kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmesi çok önemlidir!
• Bebeğiniz yeterince gevşediyse ve uykuya hazırsa onu yatağına yatırıp odadan çıkın. Gözleri kapalı bile olsa sizin odadaki varlığınızı hissedip ilgisi size kayabilir, uyumaktan vazgeçebilir.
• Uyku zamanı geldiğinde, siz yanında olmadığınızda bebeğinizin varlığından destek alacağı bir başka eşyaya bağlanması işe yarayabilir; bu eşya bir oyuncak, yastık ya da battaniye olabilir.