Giriş

Çocuğunuz ve sizin için bu yaş aralığıyla birlikte daha güzel bir dönem başlar çünkü artık çocuğunuzla daha arkadaşça ilişkiler kurabilir, aranızdaki iletişimi kuvvetlendirebilirsiniz.

------------------------

6-9 Yaş

- Beyin büyüklüğünün %90 ı tamamlanır ve boyu yetişkinlerin boyunun üçte ikisine ulaşır. Bacakları vücuduyla kıyaslandığı zaman daha uzundur.
- Bu dönemin en belirleyici özelliği çocuğunuzun ön süt dişlerinin dökülmesi ve yerlerine hemen yeni dişlerin çıkmasıdır.
- Fiziksel koordinasyon yeteneğinde büyük gelişmeler gözlenir. Hassas el becerileri gelişir. Koordinasyonla ilgili yaşanabilecek problemler çocuğunuz bu yaştayken gözlemlenebilir.
- Çocuğunuz 7 yaşına geldiği zaman büyümeleri gözle görülür bir değişiklik gösterir. Kız çocukların kalçaları daha yuvarlak bir biçime dönüşür. Erkek çocukların ise omuzları genişler.
- Çocuğunuz bu yaş aralığında kendisine ortak ilgi alanlarını paylaştığı arkadaşlar seçer. Toplumsallaşır ve değişik aktiviteler deneyebilir.
- Çocuğunuz 9 yaşına geldiği zaman artık kendi kendisine yetebilecek bir hale gelir ve kendisini oyalayacak bir şeyler bulabilir.

---------------------------------------


10-12

- Buluğ çağına geçmek üzeredir. Bu buluğ süreciyle ilgili olarak çocuğunuzla konuşmalısınız.
- Kız çocuklarda buluğ çağının belirtileri göğüslerin büyümesi ve boylarının uzamasıdır. Adet görmeye başlar ancak adet dönemi ilk zamanlarda düzensiz ve az miktarda olabilir.
- Erkek çocuklarda buluğ çağının ilk belirtileri testislerinin ve penisinin büyümesinin yanı sıra boyunun uzamasıdır. Daha sonradan da vücudunda kıllanma ortaya çıkar ve sesi çatallaşır.
- Bu dönemdeki çocuklar yetişkin gibi davranmaya çalışırlar.
- Sigara ve alkol kullanmayla ilgili denemelerde bulunabilirler.
- Kendi başına kısa yolculuklara çıkmasına izin verebilirsiniz fakat size mutlaka bir şekilde haber vermesini ve otobüs/tren gibi ulaşım araçlarının tarifelerini okumayı öğretmelisiniz.