Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958

Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Anne ve Çocukla ilgili Kısa Kısa Bilgiler
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Anne ve Çocukla ilgili Kısa Kısa Bilgiler

 1. #1

  Standart Anne ve Çocukla ilgili Kısa Kısa Bilgiler

  Tek Çocuklara Kardeş Şart mı?

  Tek çocuk sorunlu olacak anlamında birşey yoktur. Ancak yapılan araştırmalarda kardeşlik önemli bir ilişkilenmedir. Sorumluluk, sorun çözme, işbirliği anlamında kardeşliğin yaşam becerileri açısından önemi çok büyüktür. Eğer çocuğunuzda bir kardeş istiyorsa bunu mutlaka dikkate alın. Ancak burada önemli olan kardeşi onun sorumluluğunda dünyaya getirmiş gibi anlamlar içeren cümleler kurmamanızdır.
  Çocuğum kardeşini kıskanıyor!

  Kardeşler arası kıskanma çok doğal bir davranıştır. Öncelikle ebeveynlerin bunu bilmesinde fayda var. Bu dönemde en önemli olan şey çocuğu yalnız bırakmamak hep yanında olmaktır. Kardeşlerin ilişkilerini beslemek anlamında büyük çocuğunuzun yaptığı bir resmi yeni doğan kardeşinin odasına asabilirsiniz. Ayrıca fotoğraflarını birbirlerinin odalarına koymanız onların ilişkilerini güçlendirecektir. Yeni doğan bebeğinizle ilgili yapacağınız işlerde büyük çocuğunuzdan yardım alın. Mesela bebeğinizin altını değiştirirken bezini büyük çocuğunuz getirsin. Çocuklarınız arasında kesinlikle kıyaslama yapmayın. Çocuğunuza dokunun, onu okşayın ve sarılın. Sevginizi sadece sözlerle değil dokunmayla da anlatın.


  Bebeğim ağlıyor!

  Bebek ağlamaları anne ve babaları en çok husursuz eden ve hastaneye başvurmalarına sebep olan durum. Bu durum ayrıca hekimleri de sıkıntı içine sokuyor. Uzmanlar, çocuk polikliniklerde en çok karşılaştıkları durum olarak yorumluyor bebek ağlamalarını. Peki bebek neden ağlar? Karnı acıktığı için, altını ıslattığı için, susadığı için, kızdığı için, korktuğu için, isteği yerine getirilmediği için.. Hatta canı istediği için bile. Eğer bebeğiniz bu sebeplerle ağlıyorsa problem yok. Ancak bazı durumlarda uzun süren bebek ağlamaları başka bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Herhangi bir yerinde hissettiği ağrı, hissettiği huzursuzluk ve mutsuzluk sebebiyle de ağlar. Böyle bir durumda bebeğin bir doktora gösterilmesi ve bebeğin bu şikayetinin ortadan kaldırılması gerekmektedir.
  Bebeklerde ağlama nöbetleri doğumdan 2 ya da 3 hafta sonra başlar. 3. ve 4. aydan sonra azalır. 4. ayın sonunda son bulur. Bebekler ağlama nöbetleri boyunca bacaklarını karnına doğru çeker ya da dimdik uzatır. Kızarır hatta morarabilir.


  Bebeklerde Gaz Sancısı

  Yeni doğan bebeklerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri de gaz sorunudur. 2 hafta ile 3 aylık bebeklerde çok karşılaşılan bir sorundur. Yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 25 arasındaki bebekte gaz sorunu (kolik) görülmektedir. Bu sorunun neden kaynaklandığı ise tam olarak aydınlanmamıştır. Sosyal faktörler, psikolojik faktörler etkili olarabilir. Ancak tek bir sebebi bulunmamaktadır. Kolik yani gaz sancısı ağlamaları bebek dünyaya geldikten 15 gün sonra başlamaktadır. 6 haftada maksimum düzeye çıkar ve 12. haftaya kadar sürer. 15 günlük bebeğin normal ağlama süresi günde 1.5 saattir. 2 buçuk aylık bebeğin günlük ağlama süresi ise yaklaşık olarak 3 saattir. Bebeğin ağlamasının sebebini kolik ağrısı diyebilmemiz için günde 3 saati geçen ve bunun gerçekleşmesi haftada 3 günü bulan ağlama nöbetleridir. Gaz sancısında emzirme süresi çok önemlidir. Eğer bebek bir göğüste yarım saat 45 dakika emdiği zaman hava alması artmaktadır. Bu yüzden emzirme süresine son derece dikkat etmek gerekmektedir. Anne iki göğsünden de bebeği emzirmelidir. Bebek emdikten sonra yarım saat dik tutulması gerekmektedir.


  Bebek anne karnında hangi sesleri duyar?

  Anne karnındaki bebeğin hangi sesleri duyup duymadığı en çok merak edilen bir konulardan biridir. Anne karnındaki bebek en çok tiz sesleri duymaktadır. Kalın sesleri de duyabilir ancak onları tam olarak kavramaz. Aynı zamanda annenin rahim duvarı da sesler için bir kalkan görevi yapar. Bu kalkan bebeği gürültüden korumaktadır. Bebeğin de kulakları henüz çok iyi gelişmemiştir. Anne sesi ince bir ses olduğu için bebek anne karnında annenin sesini çok daha iyi duyar. Anne karnındaki bebek 16. haftada duyar, 32. haftada ise duyduğu sesleri kavrar ve algılar. Bunları beynine kaydeder ve bu sese karşılık tepkiler verir. Bu durum aynen doğum sonrasında da geçerlidir. Bebek ağlamaya başladığı zaman rahim içinde algıladığı müziği dinlettiğimizde bebeğin ağlamasının kesilmesine birçok anne şahit olmuştur. Ancak müziğin bebeğin zekasını geliştireceği konusunda net veri yoktur. Çoğu uzman bunun doğruluğuna inanmaz. Müzik bebeğin ruhsal gelişimine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Özellikle gündüz saatlerinde bebeğe müzik dinletmek uygundur. Rahim içindeki seslere uygun müzik dinletmek gerekir. Bu da daha çok klasik müziğe uygundur.  Bebeğiniz Yatağında Uyumak İstemiyorsa!

  Ailelerin en büyük problemlerinden biri de bebeğin odasını ayıramamaktır. Bu konuda soğru olan şey bebeğin doğduğundan itibaren ayrı odada yatmasıdır. Ama zaman zaman anne ve babalar, bebek süt emdiği ya da oda sıcaklığı bebek için uygun olmadığı için kendi yanlarında yatmalarına müsade ediyorlar. Ancak bir süre sonra çocuğu bu alışkanlıktan kurtarmak problemi ile karşı karşıya kalıyorlar.Eğer bebeğiniz kendi odasında uyumak istemiyorsa size birkaç ipucu.
  · Bebeğinizin odasını güzelleştirin. Duvara onun istediği şeyleri yapıştırın, oyuncaklarla birlikte odasını süsleyin.
  · Eğer bebeğiniz 3 yaşından büyükse odasını kendi fikrini alarak dizayn edin.
  · Yatağını beraber toplayın. Bu şekilde onun odası fikrini benimsemesini sağlayın.
  · İlk başlarda kapıı açık bırakmak istiyorsa müsade edin.
  · Kimi çocuk uyuyana kadar yanımda kal der. O uyuyana kadar ona masal okuyun.
  · Siz neden ayrı yatmıyorsunuz diye sorduğunda onun da büyüyünce evlenince ayrı yatmayacağını, kendinizin de evlenmeden önce ayrı yattığınızı anlatın.
  · Kendi odasında uyuduğu zaman onu yüreklendirin.


  Hamilelik ve güvenlik kontrolleri

  Hamilelikte en çok karşılaşılan sorulardan biri de güvenlik kontrolü buunan elektronik kapılardan geçmek bebek ve anne için sakıncalı mıdır? Bilindiği üzere bu tarz güvenlik kapıları üzerimizdeki silah gibi yoğun metallerin tespitinde sesli uyarı vermektedir. Önceleri sadece havaalanı ve özel koruma bulunan binalarda kullanılan kapılar günümüzde hemen hemen tüm alışveriş merkezlerinde bulunmakta. Bu kapıların çalışması son derece basittir. Hafif bir elektrik akımıla çalışan bu kapılar elektrik akımının kesildiği anda sesli uyarı vermektedir. Doktor Alper Mumcu kendine ait sitesinde bu konuya değiniyor: ” Güvenlik kontrollerindeki metal detektörlerinde oluşan manyetik alan Manyetik rezonans (MR) uygulamalarındakinden kat kat daha azdır. Yapılan bilimsel çalışmalar hamile kadınlarda gerek bebeği değerlendirmek gerekse anne adayındaki bazı patolojileri saptamak amacıyla yapılan MR incelemelerinin bebek üzerinde herhangi bir zararlı etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Üstelik özel kapıdan geçiş sırasında manyetik alana maruz kalma süresi MR ile kıyaslanamayacak kadar kısadır. Öte yandan Physics in Medicine and Biology dergisinde Ağustos 2003 tarihinde yayınlanan bir makalede değişik markalardaki el detektörlerinin hamile kadınlar ve bebekleri üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu cihazların gebelik açısından hiçbir risk oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. (Kainz W. et al.) Anlaşılabileceği gibi binaların girişlerindeki kontrollerin bebeğiniz üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Ancak özellikle ülkemizde uygulayıcılar da dahil olmak üzere pekçok kişinin yeterli bilgiye sahip olmaması nedeniyle ve hamile kadınlara karşı olan hassas yaklaşımın bir sonucu olarak hastane girişlerinde dahi görevliler bu kapılardan geçmek istemeyen hamile kadınlara kolaylık göstermektedirler. Bu gereksiz ve anlamsız bir yaklaşım olmakla birlikte farklı olduğunuzu hissetmek için biraz oyun oynamanın zararı yoktur. Bu tür bir kapıdan geçmek zorunda olduğunuzda hamile olduğunuzu söyleyerek ayrıcalık talep edebilir ve bunun tadını çıkarabilirsiniz. ”

 2. #2

  Standart

  baba anneyle ilişkiye çuvaltır çocuk olur

Benzer Konular

 1. Çeşitli Bilgiler (Kısa Kısa)
  By arif_can in forum Pratik Bilgiler
  Cevaplar: 2
  Bölüm Listesi: 12-19-2010, 09:01 PM
 2. sağlığınız için kısa kısa bilgiler(2)
  By gençmüslüman in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-15-2009, 12:33 PM
 3. sağlığınız için kısa kısa bilgiler(1)
  By gençmüslüman in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-15-2009, 12:32 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]