Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
Çocuk ve Beslenme
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Konu: Çocuk ve Beslenme

 1. #1

  Standart Çocuk ve Beslenme  1–2 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA BESLENME

  Bu dönemde çocukların 3 temel ana öğün ve 2 ara öğün beslenmesi yeterlidir. 1 yaşını dolduran her çocuğun aile sofrasında ayrı bir yeri olmalı, öğünleri mümkün olduğu kadar aile bireyleri ile birlikte yemelidir. Yemek zamanının tüm ailenin bir araya geldiği sosyal bir olay olduğunu çocuk görerek öğrenmelidir. Beslenme alışkanlıklarının küçük yaşlarda başladığı unutulmamalıdır. Büyüklerin yemek seçmesi gibi davranışlar çocuklara olumsuz etki yapmaktadır. Günlük beslenmenin dengeli olabilmesi için aşağıdaki besin gruplarından besinleri içermelidir.
  • 1- Süt ve süt ürünleri ( süt, yoğurt, peynir..) Bu besinler kalsiyum, çinko, iyot, magnezyum, protein, A ve B vitaminlerini içerir. 1 yaşın üzerindeki çocuklara günde 500 ml' den fazla süt verilmemelidir. Bu dönemde az yağlı ( diyet peynir, diyet süt gibi) ürünlerinde kullanılması önerilmez.
  • 2- Et, balık ve baklagiller ( kırmızı ve beyaz etler, yumurta, mercimek, nohut..) Bu besinler protein, A ve B vitaminleri, demir, çinko velif içerirler. Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesi için kırmızı etten zengin beslenme bu dönemde çok önemlidir.
  • 3- Sebze ve meyveler>(meyveler, meyve suları, sebzeler, salatalar..) A ve C vitaminleri, folik asit, demir ve potasyum içerirler.
  • 4- Ekmek, patates ve diğer tahıllar (pilav, makarna ve diğer unlu gıdalar..) Bu besinler niasin, tiamin, kalsiyum, demir ve lif içerir.
  1 -2 yaş arasında eğer çocuk kendisi emmeyi bırakmadıysa anne sütü ile beslenmeye devam edilmelidir. Bu dönemde anne sütü toplam besin ihtiyacının % 30'unu karşılar. Hastalık dönemlerinde çocuklar ek besinleri tamamen reddedebilir fakat anne sütü almaya devam ediyorsa bu iyileşmeyi kolaylaştırır. Fakat bu yaşta anne sütü ile beslenme çocuğun diğer besinleri almasını engellememelidir. Böyle bir sorun varsa anne sütü 2 yaşından daha önce kesilmelidir.


  12 aylık bebek için örnek menü ( Bu menü 900 - 1000 kcal ve 25 gr protein içerir)
  • Kahvaltı
   • 1 çay bardağı meyve suyu( evde yapılmış) veya inek sütü (100 - 150ml)
   • 1 kibrit kutusu peymir veya 1 yumurta( gün aşırı)
   • 1 tatlı kaşığı pekmez veya reçel
   • 1 - 2 adet zeytin (çekirdeği çıkarılmış)
   • 1 ince dilim ekmek
   • 1 - 2 dilim mandalina veya domates
   Öğle
   • 1 kepçe (2 -3 yemek kaşığı) terbiyeli köfte + 1 dilim ekmek
    veya
   • 3 yemek kaşığı kıymalı sebze püresi (kıymalı dolma içleri, sebzeli tavuk yada balık, sebzeli köfteler, kuru baklagil püreleri..)
    veya
   • 1 kepçe (2 - 3 yemek kaşığı) kuru fasülye + 1 -2 yemek kaşığı bulgur pilavı +
   • 1 çay bardağı meyve suyu
   İkindi
   • 1 kase yoğurt (150 -200ml)
    veya
   • 1 dilim evde yapılmış kek
    veya
   • 1 küçük boy meyve veya püresi
   Akşam
   • 1 kase yayla veya tarhana çorbası (havuçlu, nohutlu)
    veya
   • 2 - 3 yemek kaşığı tavuklu sebze yemeği
  1 porsiyon yemek kavramından herkesin algıladığı farklı olabilir. 1 yaşındaki bir çocuktan bizlerin yediği porsiyonu bitirmesi beklenmemelidir. 12 aylık bir çocuk için 1 porsiyon yemek 2 -3 yemek (çorba kaşığı) anlamına gelir. 2 yaşını doldurmuş bir çocuk içinse 1 porsiyon 3- 4 yemek kaşığı demektir.

  Bu yaşlarda sağlıklı beslenmeyi sağlamak için aşağıdaki ilkelere dikkat edilmelidir:
  • Yemek zamanları düzenli ve her gün aynı saatlerde olmalı
  • Ana ve ara öğünler iyi ayarlanmalı, ana öğün öncesinde 2 saatlik boşluk olmalı
   • 1 ana öğün süresi 30 dakikadan fazla olmamalı, daha uzun sürüyorsa fazla tepki vermeden öğün sonlandırılmalı ve bir dahaki ana öğüne kadar ek besin verilmemeli. Nasıl olsa yemek yemedi bari sevdiği şeylerden verelim düşüncesiyle abur cubur (şeker, çikolata vs. ) verilmemeli.
   • Şekerli besinler hiçbir zaman ödül olarak sunulmamalı. Yemeğini bitiren çocuğa ödül olarak bir materyal (oyuncak vs) yerine davranış önerilmeli( örneğin birlikte oyun oynama, parka gitme gibi..)
   • Çocuklar aile ile birlikte sofraya oturmalı, yemeğini kendisi yemek istiyorsa izin verilmeli, çevreyi kirletiyor diye çatal kaşık kullanması engellenmemeli, beslenmeden sonra etrafın temizlenecek duruma gelmesine göz yumulmalıdır.
   • Çocuk yemek masasında rahat oturmalı ve kullanması için uygun boyutta iskemle, çatal kaşık bardak sağlanmalı
   • Çocuk uykulu iken beslenmemeli
   • Çocuk susuz bırakılmamalı ancak yemekten önce yada yemek esnasında çok su verilmemeli
   • Yemek zamanları stresten uzak rahat ortamlar olmalı, çocuk asla zorla beslenmemeli, yemek saatleri çocuğun nefret ettiği zaman şekline dönüştürülmemeli
   • Yemek sırasında acele edilmemeli yemek için yeterli zaman verilmeli ancak bu süre yarım saatten fazla uzamamalıdır.
   • Taneli besinler (fındık, fıstık, ay çekirdeği, üzüm tanesi vs) kolayca soluk borusuna kaçabileceği ve hayati tehlike oluşturabileceği için 3 yaş altındaki çocuklara verilmemelidir.
   • Bu dönemde toplam enerji alımının % 60'ı karbonhidrat, % 25- 30 yağ ve % 10 -15'i protein şeklinde olmalıdır.
  Çocuklar yaşamlarının ilk 2 yılında sinir sistemi ve beyin gelişimlerinin % 80'ini tamamlar. Bağışıklık sistemide bu dönemde gelişiminin çoğunu tamamlar. Daha sonraki yıllarda verilen gıdalar bu dönemde oluşan açığı tamamlamakta yeterli olmaz. Bu yüzden ilk 2 yaş beslenmesi çok önemlidir. Anne babalar bunları bilmeli fakat beslenmeyi zorla yapılması gereken bir davranış olarak algılamamalıdırlar.

  Çocuklar da bir bireydir ve erişkinler gibi sevdikleri ve sevmedikleri yiyecekler olabilir. Çocukların sevdiği ve sevmediği gıdalar karıştırarak verilebilir. Örneğin sebze yemek istemeyen bir çocuğa havuç, kabak gibi gıdalar kek içerisine konabilir, etli yemeğin içinde havuç yemek istemeyen bir çocuk tatlı veya kek içinde daha rahat havuç tüketebilir. Az suda haşlanarak dilim halinde verilen meyve gibi sunulan sebzeler de daha çekici olabilir. Çocukların büyük çoğunluğu köfte yemeği sever, kabak, havuç, maydanoz gibi sebzeler köfte içine konarak daha rahat yedirilebilir. Sonuçta her çocuğun besin alışkanlığı farklı olabilir zorla değil severek yemek yedirilmelidir.

  1 -2 yaş arasındaki çocukların bazı günler az diğer günler fazla yemesi bu yaşın özelliğidir, her gün aynı porsiyon yemeği bitiremeyebilir. İlk 2 yaştaki hızlı gelişim ve değişime anne babaların uyum sağlaması bazen güç olabilir. Doğumdan sonra annesini doyana kadar emip uyuyan ayda 500- 600 gr alan bir bebek 1 -2 yaş arasında beslenmeyi reddeden sürekli hareket edip ayda yaklaşık 50 gr alan bir çocuk haline gelir. Bu durum çocuğun doğal gelişminin bir parçasıdır, büyüme hızının azaldığı unutulmamalı çocuğun tartı alımının 0- 1 yaş arası gibi olmayacağı bilinmelidir.

 2. #2

  Standart Örnek Beslenme Menüleri

  1-5 YAŞ ARASI ÇOCUK BESLENMESİ

  9.aydan sonra çocuğun temel besini olmaktan çıkan anne sütü 12-15 ay arasynda , en geç 2 yaşında ve anne için uygun olan bir zamanda kesilmelidir. Anne sütü kesilirken ailenin diğer bireylerinin çocuk ile daha fazla ilgilenmesi ve anneye yardymcy olması gerekir.

  Çocuk 13-14 aylık olduktan sonra kendisi kaşık kullanmalıdır. Aile bireyleri ile sofraya oturan çocuğun ayrı bir tabağı olmalı ve neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir.

  En sık yapılan hatalardan biri çocuğu yemek suyu ile beslemektir. Hiçbir besleyici değeri olmayan bu beslenme biçimi uygulanmamalıdır.

  Bu dönemde de çocuklar günde 4 öğün beslenmeli, temel besin gruplarını,
  • a) süt ve sütlü gıdalar;
   b) etler, yumurta ve baklagiller;
   c) sebze ve meyvalar;
   d) unlu ve nişastalı besinler,
  yeterli ve dengeli olarak tüketmelidirler.

  Genellikle dengeli bir beslenme listesi şu şekilde olmalıdır;
  • Her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt verilmelidir. Çünkü bu besinler kemik gelişimi için önemli olan KALSİYUM’un en iyi kaynağıdır. İki kibrit kutusu peynirde de bir bardak sütteki kadar kalsiyum vardır.

   Vücutta kan yapımında görevli olan DEMİR’in en iyi kaynağı olan tavuk, balık,yumurta ve kuru baklagillerin bir veya birkaçından en az iki porsiyon bulunmalıdır. Yumurta, düzenli et yiyen çocuklara gün aşırı, diğerlerine her gün verilebilir. Yumurta rafadan veya katı pişmiş olarak sandviç içinde veya omlet şeklinde de tüketilebilir.
   1 porsiyon et = 2 köfte veya 3-4 silme yemek kaşığı kuru baklagil ( mercimek, bakla, kuru fasülye )

   Meyva ve sebzeler, VİTAMİNLER açysyndan zengindir, ayryca kalsiyum ve demir emilimine de yardymcydyr. Bu ya?ta çocuklara 3-4 porsiyon sebze ve meyva verilmelidir. Ancak çocuklar özellikle sebzeler konusunda çok seçicidir. Bu nedenle sebzelerin çorbalar, pilav, makarna, börek ve köfteler içine doğrudan konması veya yine pilav, makarna, köfte yanında ek olarak şeklinde verilmesi sebzelerin daha zevkli ve kolay yenmesin sağlayabilir.
   Meyvaların kabuklu olarak yenmesi bu yaş grubunda sık rastlanan kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur.
   1 porsiyon sebze = 5-6 silme yemek kaşığı sebze yemeği
   1 porsiyon meyva = 1 orta boy meyva = 3/4 su bardağı meyva suyu
  • Vücudun esas ENERJİ kaynağı olan ekmek ve diğer unlu nişastalı yiyeceklerden günde en az 6 porsiyon yenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu miktarın 3 porsiyon 3 dilim ekmek, diğerleri çorba, pilav, makarna, patates, börek vb. şeklinde verilebilir.
   1 porsiyon = 5-6 silme yemek kaşığı pilav / makarna veya 1 dilim ekmek
  Çocuklara mümkün olduğu kadar erken dönemde kendi kendilerine çatal-kaşık kullanarak yemeleri öğretilmelidir. İlk 3 yaşta çocuklarda çiğneme ve yumurta işlevlerinin gelişimi tamamlanmamıştır. Bu nedenle besinler yumuşak bir şekilde verilmelidir. Sert ve taneli kolayca soluk borusuna kaçarak boğulmaya yol açabileceği için verilmemelidir. Fındık, fıstık, kabak ve ay çekirdeği ve kurubaklagiller solunum yollarına en sık kaçan maddelerdir.

  Çocuklara çay, kahve veya kola verilmesi içerdikleri uyarycy maddeler nedeni ile onlary aşırı sinirli yapar. En iyisi bu içecekleri çocuğa hiç tattırmamaktır.

  Her çeşit şeker çocuklara sık verilmemesi gereken yiyeceklerdendir. Yemek aralarynda çocuğa şeker vermek, iştahını kapatarak yetersiz beslenmesine yol açtığı gibi ilerde diş çürüklerinin de önde gelen nedenidir. Bu dönemde çocuklar ağız ve diş sağlığı konusunda eğitilmelidirler. 1.5-2 yaşına gelen her çocuk bir diş fırçasına sahip olmalıdır. Bu yaşta henüz diş macununa gerek yoktur. Diş macunu kullanmaya 3.yaştan sonra başlanabilir.

  ÖRNEK MENÜ ( 2 YAŞ )

  Sabah :
  • 1 çay bardağı süt veya meyva suyu ( evde yapılmış, taze )
  • 1 kibrit kutusu peynir veya 1 yumurta ( haftada 2 kez )
  • 1 tatly kaşyğy yaş veya 5 adet çekirdeği çıkarılmış zeytin
  • 2-3 tatlı kaşığı reçel, bal veya pekmez
  • 1 orta dilim ekmek, domates
  Ara : 1 porsiyon meyve


  Öğle :
  • 1 köfte kadar haşlama veya ızgara et, tavuk, balık veya sebzeli köfte, kıymalı kabak dolması, kurubaklagil yemekleri
  • 4 yemek kaşığı sebze yemeği
  • 3-4 yemek kaşığı pilav veya makarna
  • 1 çay bardağı yoğurt veya süt
  İkindi :
  • 1 çay bardağı meyva suyu veya 1 çay bardağı süt ( sabahki sütünün yerine )
  • 4-5 bisküvi veya 1 dilim ekmek
  Akşam :
  • 1 kase çorba ( mercimek, tarhana, yayla )
  • 4 yemek kaşığı sebze yemeği
  • 1 çay bardağı yoğurt
  ÖRNEK MENÜ ( 3-4 YAŞ )

  Sabah :
  • 1 çay bardağı süt veya meyva suyu
  • 1 kibrit kutusu peynir veya 1 yumurta ( haftada 2-3 kez )
  • 1 tatlı kaşığı yaş veya 5 adet çekirdeği çıkartylmış zeytin, 1 domates
  • 2-3 tatlı kaşığı reçel, bal veya pekmez
  • 1 orta dilim ekmek
  Ara : 1 orta boy meyva veya 1 çay bardağı süt ( kahvaltıdaki sütün yerine )

  Öğle :
  • 1 köfte kadar et, tavuk veya balık
  • 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği
  • 5-6 yemek kaşığı pilav, makarna veya patates püresi
  • 1 çay bardağı yoğurt
  İkindi :
  • 1 çay bardağy meyva suyu
  • 4-5 adet bisküvi veya kraker
  Akşam :
  • 1 kase çorba ( mercimek, tarhana, yayla )
  • 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 orta dilim ekmek
  ÖRNEK MENÜ ( 5 YAŞ )

  Sabah :
  • 1 çay bardağı süt veya meyva suyu ( evde yapylmy? taze )
  • 1 kibrit kutusu peynir veya 1 yumurta ( haftada 2-3 kez )
  • 1 tatly kaşığı yaş veya 5 adet zeytin (çekirdeği çıkarılmış )
  • 3 tatly kaşığı reçel, bal veya pekmez
  • 2 orta dilim ekmek
  Ara : 1 porsiyon meyva

  Öğle :
  • 1 köfte kadar et, tavuk veya balyk 5-6 yemek kaşığı sebze yemeği
  • 5-6 yemek kaşığı pilav veya makarna
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 orta dilim ekmek
  • 1 kase salata
  İkindi :
  • 1 çay bardağı meyva suyu veya süt
  • 1 dilim kek veya poğaça
  Akşam :
  • 1 kase çorba ( mercimek, tarhana, yayla )
  • 5-6 yemek kaşığı sebze yemeği
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 2 orta dilim ekmek
  • 1 kase salata

Benzer Konular

 1. Malİnualarda Beslenme
  By ABYSS in forum Kanaryalar (Malinua, Malinois, Malinoi, Waterslager)
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 10-28-2007, 03:50 PM
 2. Çocuk Hastalıkları / Çocuk felci
  By EXiR in forum Anne, Çocuk ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 05-03-2007, 10:44 PM
 3. Beslenme.
  By EXiR in forum Bilgi Deposu
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-11-2007, 10:21 PM
 4. Sağlıklı Beslenme
  By dejavu45 in forum Sağlık ve Yaşam
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 02-18-2007, 11:03 PM
 5. Beslenme
  By ABYSS in forum Kanaryalar (Malinua, Malinois, Malinoi, Waterslager)
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 10-31-2006, 03:46 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]