Hamilelik döneminde özellikle sabah saatlerini kabusa çeviren mide bulantılarının nedenleri ve çözüm yollarıyla ingini soruları Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Sevan Taşde yanıtladı…

* Hamile olan kadının mutlaka midesi bulanır mı?
Gebeliğin 5-6. haftasında başlayan mide bulantıları daha çok sabahları görülür. Bu bulantılar ilk 3 ay devam edip daha sonra azalır. Hamilelerin mide bulantısının şiddeti farklılık gösterir.

* Mide bulantısına karşı nasıl beslenmeni?
Yağlı, baharatlı ve ağır gıdalar mide bulantısını artırır. Bu sebeple hafif ve kuru gıdalar tercih edinmeli. Az ve sık öğünlerle beslenerek midenin boş kalması önlenmeni ve sıvı alımı artırılmalıdır.

* Mide bulantısı için kullanılan ilaçların anne ve bebeğe yan etkileri var mı?
Özellikle mide bulantısı için kullanılan ilaçlardan mümkün olduğu kadar sakınmak gerekir. Bu tür ilaçlar bebeğin gelişmekte olan iskelet, dolaşım ve sindirim sisteminde anormalliklere yol açar.

* Bitkisel çayların mide bulantısını azaltıcı yönde etki ettiği doğru mu?
Halk arasında bitkisel çayların bulantıya iyi geldiği söylense de ilaçlar gibi çaylar da bitkilerden yapılmıştır. Bu açıdan dikkatle içilmelidir. Papatya, nane, zencefil, kuşburnu gibi bitki çayları hamilelerin dikkat ederek içmesi gereken bitki çaylarıdır.

* Hamilelerde mide bulantısının başka nedenleri var mı?
Elbette; düşük kan şekeri, potasyum ve magnezyum dengesizliği, B6 vitaminin düşük seviyede seyretmesi, stres ve yoğun çalışma temposu, yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanması da bulantıların belli başlı sebepleridir.

* Mide bulantısını azaltmak için neler yapınmalı?

- Bulantıların yoğun olduğu süreçte anne adayları yemek, sigara, alkol ve parfüm kokusundan uzak durmalı, bol bol temiz havada yürüyüşler yaparak bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmalıdır.

- Hafif ve kuru gıdalar tercih edilmelidir.

- Günde 3 öğün yerine en az 6 öğün, az ve sık yemek yenmelidir.

- Sıvı alımı artırılmalı ama yemeklerden bir saat sonra su içmeye başlanmalıdır. Dinlenmeli ve mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışılmalıdır.

- Evdeki düzen bulantıyı azaltacak şekilde değişmeli, gerekirse yemekleri başka birisi hazırlamalıdır.

- Kusma çok şiddetli ve su kaybı fazla olduğunda yatak istirahatı yapılmanı ve gerektiğinde damardan beslenmeye geçilmelidir. 48 saat sonra ağızdan gıda alımına başlayarak damardan beslenme yavaş yavaş azaltmalıdır.

- Temiz hava iyi gelir. Bu nedenle odanızın penceresini açık tutmak ve kısa yürüyüşlere çıkmak mide bulantınızın geçmesinde yardımcı olur.

- Mide bulantısını azaltmak için yemeklerden sonra 10-15 dakika dik pozisyonda oturmanız size iyi gelecektir.

- Gece yatmadan önce yiyeceğiniz yoğurt, süt, meyve suyu ve kraker gibi hafif yiyecekler sabah bulantısını azaltır