Özellikle, FC misinalar, Dyneema, çeşitli cezbediciler vs. kullanarak, balıkların davranışlarına göre, “Nabza göre şerbet” verme yöntemiyle yapılan avlarda, şu husus bariz bir şekilde öne çıkmakta..
Eğer iğne seçiminiz yanlışsa, balık yeminize dönüp bakmaz.
Eğer iğneniz uygun değilse, balık ondan kolayca kurtulur, yeminizi çalar gider.
Evet.. Klasik, gelenekselleşmiş iğnelerin, yeterli olması maalesef mümkün olmuyor. Doğru iğne seçimi, av veriminizi misli misli katlayabilen bir faktör oluyor. Kendi tecrübelerimden, doğru iğne kullanmanın balık vuruş oranını misliyle artırdığını söylemem mümkün. Aynı misina, yem vs. ile, aynı yerde, yan yana iki olta için, şu iğneye balık vurmazken, diğerine patır kütür atlıyorlarsa bunu düşünmek gerekecektir.
Bu hususta bakılacak şeyler, öncelikle iğnenin yemi nasıl göstereceğidir. Eğer iğne, yemi gösteremiyorsa, balık vurmaz.
Şimdi büyük ihtimalle, hemen kolay, ezber bir bilgi istenecektir. Aman, ben lüfer tutacağım, hangi iğneyi önerirsiniz denecek, motamot cevap beklenecektir. Ben diyeceğim, kısa pala, delikli gözlü, keskin, ince bedenli iğne kullan. Arkadaş ise, onu derhal lüfere kaptırıp gelecek, iş yapmıyor diyecektir.
Bu bilgileri okumak, anlamak, özümsemek ve amaçlanan balığın davranışına göre iğne/takım/yem seçmek elzemdir. Bu şekilde motamot bilgiler, bu yazının kapsamını aşar. Dahası, hiç bir zaman, hiç bir şekilde size en garantili takımı/iğneyi göstermez, gösteremez.
Ülkemizdeki en büyük eksiklik, balıkçılığın ezbere yapılmaya çalışılmasıdır. Yüzlerce yıllık takım ve tekniklerden değişmeden günümüze gelmiş, yeni arayışlar içinde olunmamıştır. Bu tip takımlarda kullanılan bir kaç model piyasayı domine etmiş, iğne bunlarla özdeşleşmiş hale gelmiştir. Bazı avlarda çok çok verimli olacak modelleri bulmak, ancak şans işi olabilmektedir.
İşin daha üzücü yanı ise, bu iğne modellerinin maalesef amaca tam hizmet etmediğidir. Basitçe, çapari ve istavrit avcılığı bizde son derece yaygındır. Ama çapari iğnesi demek, düz/çapraz, siyah/beyaz iğne demektir. Bazen, meraklıları kırmızı iğne arar, hepsi o kadar. Ve şunu söyleyebilirim, çapari, çekerken 10 defa dolar boşalır ondan sonra.. Hemen her çapari kullanan, siyah iğne/beyaz iğne farkının fark yarattığı hususunda hem fikirdir sanırım. Ama hiç sarı iğne deneyeniniz oldu mu?
Uzun/orta bedenli o’shaugnessy türü, sarı iğneler, çaparide hem balığı cezbetmekte, hemde yakalanan balığı bırakmamakta, klasik iğnelere göre kat daha iyiler. Bizzat kendim defaten tecrübe ettim. Peki, hiç bunu arayan, soran oluyor mu? Emin olun, bu tür bir çapari, kovanızı iki misli süratle dolduracaktır, pek çok yer ve zamanda..
Burada, iğnelerin neresi nasıl olursa, nasıl bir sonuca yol açar, bunlardan bahsetmeye çalıştık. Umarız, faydalı olmuştur. Hangi balığa hangi iğne kullanılmalı, bunlar bu topiğin kapsamı dışında kalacaktır.