Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu

Konu: Japon Balığında Üreme ve Japon Balıklarının Yavruları

 1. #1

  Standart Japon Balığında Üreme ve Japon Balıklarının Yavruları  Japon balıkları 1 yaşında üreme çağına ulaşırlar. En verimli yaşları 3. yaşlarıdır. Üremeye hazır bir erkeğin solungaç kapaklarında ve yan yüzgeçlerinde beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar oluşur. Fakat japon balıkları bir takım yapay seleksiyonlara uğradıkları için noktalar her balıkta gözükmeyebilir. Japon balıkları 10-26 dereceler arası yumurtlayabilirler ancak en uygunu 20 derecedir. Erkeklerle dişileri birbirlerinden ayırıp besiye çekip sonra birleştirmek başarı oranını arttırır. 3 erkek 2 dişilik bir oran tavsiye edilir. 2 derecelik bir sıcaklık artışı üremeyi tetikler. Zamanla veya hemen üreme kovalamacalarının başladığını göreceksiniz. Erkek dişinin karnına vurarak onu kovalar, eğer dişi hazırsa yumurtaları saçar ve yumurtalar ilk değdiği yere yapışır. Yumurtalar dişi tarafından takımlar halinde atılır, genelde en iyisi ilk seferde atılan yumurtalar olur. Erkek, dişi yumurtlar yumurtlamaz yumurtaları döller. İyi bir dişi 500 ile 2000 arası yumurta verir. Döllenmeyen yumurtalar da yapışkandır, ancak birkaç saat içinde beyazlaşır. Mümkünse beyazlaşanları ayırmak gerekir, böylece daha çok yavru kurtarılabilir. Yumurtlama 3 saat sürer, yumurtlama bitince yumurtalar akvaryumda bıraklıp yumurtlayan çift ve varsa diğer tüm balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Alındıktan sonra %1'lik metilen mavisinden litre başına bir damla düşecek şekilde damlatılmalıdır. Solüsyonunuzun yüzde kaçlık olduğunu bilmiyorsanız önlem olarak bu oranın 1/3 ünü kullanın ya da en garantilisi öğrenin. Metilen mavisinin fazlası yavruları öldürecektir.

  Japon balıkları genellikle sabah ışığında sıcak sulara yumurtlar. Yumurtalar önce arkadan çıkmaya başlar. İlk önce kuyruğu farkedilir. Kafaları çıktığında boyları 1,5 ile 3 milimetre arası olur, tabi bu arada kocaman bir yumurta keseleri de kendilerine eşlik etmektedir. Bu yarı saydam yavrular rahatsız edilmemelidir. Eğer bitki veya kaya gibi bir şeyin üzerindelerse tabana düşünce endişelenmeye gerek yoktur. 18 derecede 8 gün sonra hava keseleri dolacak, göğüs yüzgeçleri çıkacak ve ağzına sığacak her yemi yemeye başlayacaklardır. Bu süre sıcaklık arrtıkça düşer ancak sıcaklık arttıkça daha fazla yumurta mantarlaşır. Yavruları iyi yemlemeli ancak akvaryumdan 20 dakika içinde yiyemedikleri yemleri çıkarmalısınız. Balıklar büyüdükçe onları daha büyük akvaryumlara almanız gerekecektir.

  Besleme konusunda şu sırayı takip etmelisiniz:

  Serbest yüzmeden sonra: Günde bir öğün çok iyi haşlanmış yumurtanın iyice ezilmiş sarısı (suyu bozar çok dikkatli vermek gerekli), yulaf ezmesi veya etrafınızdaki akvaryumcularda satılan sıvı yemler, yiyebiliyorsa ana yem olarak artemia.
  2 haftadan sonra: Artemia ve infuseria
  3 haftadan sonra: Ezilmiş kuru yemler kullanılabilir.

  İlk 4 hafta günde 3 kere yemleyin.
  4 Aylık olana kadar günde 2 defa yemleyin.
  Sonra günde bir defa yeterli olacaktır.
  Her zaman 20 dk içinde yenmeyen yemleri yavruları da çekmeden dikkatlice sifonlamanız gerektiğini unutmayınız.

  alıntı

 2. #2

  Standart

  japon balıklarının cinsiyetlerini nasıl anlayabiliriz...?

 3. #3
  MaX PaYnE
  Guest

  Standart

  emegıne saglık...

 4. #4

  Standart

  peki yumurtlayınca yumurtaları yermi yoksa o kadar büyüyünce disiyi baska bir akvaryumamıı almalıyız

 5. #5

 6. #6

  Standart

  1.si yumurtaları yerler ayrı bie akvaryuma konulmasını tavsiye ediyorum
  2.si cinsiyet ayrımı su sekilde yapılır:eğer balığın anüsü ile kuyrugu arasındaki kuyruk tekse dişi çiftse erkektir(6 cm ve üzeri balıklar icin gecerlidir.)

 7. #7

  Standart

  1.si yumurtaları yerler ayrı bie akvaryuma konulmasını tavsiye ediyorum
  2.si cinsiyet ayrımı su sekilde yapılır:eğer balığın anüsü ile kuyrugu arasındaki kuyruk tekse dişi çiftse erkektir(6 cm ve üzeri balıklar icin gecerlidir.)

 8. #8

  Standart

  arkadaslar balıgın cinsiyet ayrımının çift yüzgeç tek yüzgeçle alakası yok.bende 8 adet japon balıgı var 3 dişi 5 erkek ve dişilerin ikiside çift yüzgeçli.4 kez bu dişileri sagdım.bu çift yüzgeç işini biri çıkarmış dilden dile siteden siteye gidiyo herkes baska yerde ne okursa onu yazıyo.yanılmayın alakası yok çok ciddiyim.japon balıklarını artık kırıyolar farklı türlerle farklı çiftleştirme yapılıyo ve çok deyişik türler üretiliyo çift yüzgeç tek yüzgeç dönemi bitti.

 9. #9

  Standart

  Alıntı nigceg´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  japon balıklarının cinsiyetlerini nasıl anlayabiliriz...?

  Yumurtlama zamanı karnı yumurta dolan dişinin dolgunluğu
  *Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant
  *Dişilerin anüslerinin dışarı çıkık olması
  *Erkeklerin anüslerinin içeriye girik olması
  *Yumurta dökme zamanı erkeğin dişiyi kovalaması
  *Erkeklerin gövdelerinin dişilere göre daha uzun olması
  *Dişilerin gövdelerinin erkeğe göre daha basık olması
  *Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha büyük olurlar. (aynı tür japonlarda)
  *Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük sivilceler çıkar.

  Bu balıklarda cinsiyet ayrımı dışkısını yaptıgı bölünmden kuyruga dogru olan bölümde yüzgeçlerden çift yüzgeçli erkek tek yüzgeçli dişi dir


  Japon balıkları ilkbahar aylarında suların ısınmasıyla beraber üreme dönemine girer. Dişi yumurtalarını tek tek bırakırken erkerte bir yandan onları döller bu olay 2-3 gün devam eder. Su sıcalığına göre yavrular 3-5 günde yumurtadan çıkarlar. Japon balıklarını üretmek için çok büyük akvaryumlar yada havuzlar gerekir. Öyleki japonlar yumurtalarını/yavrularını kolayca bulamamalı ve onları yiyememelidirler. Yani uygun şartlarda balıklar ve tüm canlılar kendiler ürerler.

  Akvaryumlarda üretim için ayrıca sağma yöntemi vardır ki. O başlı başına farklıdır ve tecrübe ister. Tüm tekniği bilseniz bile hadi ben japonları sağıp üretiyim diyerek yapamazsınız.

  Bilgiler alıntıdır.

 10. #10
  Me
  Guest

  Standart

  Tskler.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Japon
  By ABYSS in forum Rüya Tabirleri
  Cevaplar: 1
  Bölüm Listesi: 07-09-2010, 08:45 AM
 2. Japon Spanİelİ
  By SuyunGizemi in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Bölüm Listesi: 04-08-2007, 11:33 PM

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Beğenilen Sayfayı İşaretleyin

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • Eklenti Ekleyemezsiniz
 • You may not edit your posts
 •  
[Gizlilik Politikası]-[UslanmaM Kuralları]-[UslanmaM İletişim/Contact]